uln2003 çıkışı kaç volt

Başlatan erkan614, 14 Ağustos 2008, 18:33:32

erkan614

iyi çalışmalar
uln2003 ben dahil çoğumuzun bildiği ve kullandığı güzel bi entegre,  8)
taptığım tasarımlarda nerden aklımda kalmışsa uln2003 output voltajı için lm317 ile 12v vermişimdir. şimdi yine lazım oldu datasheete baktım 50v output voltage diyor altta uln2003 için 5v ttl diyor. neyse
-)uln2003 maximum kaç volt output verir?
-)24v output için uln2003 mu kullanmalıyız yoksa başka bir modelmi?

Klein

karbal656

merhaba; uln2003 ile 24 volt'ta 3 ad röle sürüyorum. gayet güzel çalışıyor.Ters emk için diyot kullanmana da gerek kalmıyor.
24 volt'ta rahatlıkla kullanabilrsin. :)
Başarılar.

tyildizak

Alıntı yapılan: "karbal656"ers emk için diyot kullanmana da gerek kalmıyor.
Röle gibi endüktif yüklerle daima kullanılmalıdır.
Kendi ters diyotları var, 9. bacağı vdd'ye bağlanırsa aktif oluyorlar.

mustafa_cmbz

röle yerine emk sı daha yüksek bir şey bağlarsanız devrede bulunana micro işlenci reset yiyecektir..en basitinde bir step motor sürerken bile bu sorun çıkarıyor...ne olur ne olmaz diyotu genede bağlayın..

timpati

girişi 5V, çıkışı sen ne verirsen odur (max.50V)
why mr. anderson, why ?

teknikelektronikci

merhaba arkadaslar benim bildigm kadariyla bu uln cikisini negatif vermiyormu? yani saeye gecmiormu? tabi sonucta bakacak olursak yükün diger ucuna 50 volt verdiigmizde 50 volt olmuş oluyor ama giris lojik1 oldugunda cikisini gnd ye ceker diye biliyorum yanlismi biliyrum ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

timpati

doğru biliyorsun. sonuç olarak verdiğin gerilimi, yarım ampere kadar anahtarlamaya yarıyor. yalnız bu söylenenler uln2003 (uln 2004, uln2803 vb) için. aynı işi evirmeden yapan da var.
why mr. anderson, why ?

tnr

Peki bu uln'lerin her kanalından ayrı ayrı 0,5 A alabiliyor muyuz? Mesela 8 çıkışın da aynı anda aktif olduğunu varsayarsak 8*0,5 = 4 A 'e uzun süre dayanabilir mi?

dombilik

bildiğim kadarı ile içindeki transistörlerin her biri bu akım (0.5A) altında rahatlıkla çalışabilir.Burada önemli olan 50V olan ana besleme kaynağının toplam akımı karşılayabilmesi..
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "tnr"Peki bu uln'lerin her kanalından ayrı ayrı 0,5 A alabiliyor muyuz? Mesela 8 çıkışın da aynı anda aktif olduğunu varsayarsak 8*0,5 = 4 A 'e uzun süre dayanabilir mi?
Evet her çıkıştan 0.5 alabilirsin.
Dayanmasa zaten Pdf te dayanabileceği değer yazardı...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

Tagli

Denemedim ama bence 8 kanaldan birden 0,5 A geçirirsen baya ısınacaktır ve üstüne soğutmak için birşeyler bağlamazsan büyük ihtimalle yanar.
Gökçe Tağlıoğlu

OG

Yanmaz, her çıkış için 0,5A kapasitesi var. Anahtar olarak (doyum-kesim) sürmeyi unutmamalı. Aksi halde imalat amacına uygun olmaz ve yanar.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

nthere

ULN2003A için her çıkışı aktif yaparsanız alabileceğiniz maksimum akım 150ma dir. Ancak 4 tane çıkış için aynı anda yarım amper alabilrsiniz.

teknikelektronikci

ben 4 tane uln2803 ü üst üste paralel bagldim ve mlesef 2 amper de 10 sn de feci sekilde isiniyiordu
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!