0.01 - 0.001 mm hassasiyertte mesafe ölçümü ??????

Başlatan erkan614, 15 Ağustos 2008, 19:08:37

erkan614

iyi gunler garkadaşlar
3 cm aralığında 0.01 - 0.001 mm hassasiyertte mesafe ölçümü için bildiğiniz bir yöntem varmı?
ölçum yuzeyi plexi (plasttik) ve şeffaf da olabilir renkli de olabilir.
forumdaki konuları inceledim çoğu bana hitap etmiyor (hassasiyetten dolayı)
bu konuda entek otomasyonun ürünlerini de inceledim hatta haftaya bi denememiz olucak.
induktif mesafe ölçum sensorlerinin kapasitif olanlarıda varmı acaba?

tayyar

var tabi ancak indüktifler metalleri algılarken kapasitifler palstiği bile algılayabiliyor. ancak mesafeleri cok kısa bildigim kadarıyla.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

timpati

kalınlık sensörleri var ama işin içine mesafe de girince 1/30000 (otuzbinde bir) hatayla (hatta yarısı) çalışacak hazır bir ölçüm sistemi bilmiyorum. gerçi kendiniz de yapabilirsiniz de doğruluk ne kadar olur, onu denemeden emin olamayız. yapılacak şu: dijital kumpas veya daha doğrusu mekanik mikrometreyi simule edeceksiniz. motora bağlı bir sisteme (en garantilisi stepper) redüktör veya encoder yapacaksınız (ekleyeceksiniz). biri diğerini tetikleyecek şekilde yaparsanız mekanik geçiş hatalarını hesaba katmazsanız 1 mikronun altında hassasiyetle bile ölçüm yapabilirsiniz.
why mr. anderson, why ?

Macera

Google da arayacağın kelime linear encoder
Sadece 3 cm değil 1 metrede 10.000 de bir mm ye kadar hassas olanları var.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

erkan614

haftasonu dolayısı ile cevap yazamadım kusura bakmayın
@macera; liner encoder benim istediğim birşey değil çünku yuzeye herhangi bir şekilde temas edemiyorum.
@timpati; kalınlık ölçmek istemiyorum benim için önemli olan sensorun plexiye olan uzaklığı bu konuda hazaır sistem entek otomasyonda varmış bu hafta içinde ayıycaklar denemelerin sonuçlarını yazarım.
@tayyar; bahsettiğin kapasitif sensorlaeri nerede bulabilirim ikitellideki bayilere sordum indüktif ellerinde var ama kapasitiften bi haberler. mesafe sorun değil kısa olabilir min 15 mm ye kadar.

hunter

PSD sensor içeren lazerli hazır bir yapı kullanmalısınız.

erkan614

Alıntı yapılan: "hunter"PSD sensor içeren lazerli hazır bir yapı kullanmalısınız.

bu tip bir cihazı satan firma ismi veya bir link verebilirmisiniz?