1n4007 görevinde Diyot

Başlatan XX_CİHAN_XX, 17 Ağustos 2008, 14:13:16

XX_CİHAN_XX

Devrenin enerji girişine ters voltaj koruması amacı ile koyacağım 2 Amper lik diyot arıyorum. Piyasada rahat ve hesaplı bulabileceğim hangi diyotlar var?(Devrenin çalışma voltajı 12-24vDC)
Bu arada pratik çözüm olsun diye 2 tane paralel 1n4007 bağlıyarak kullandım ancak yinede biraz ısınıyor  :o
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

ustad

1n5400-1n5408 olabilir.

Kolay Gelsin...

yalnayak

1n5062 2 amperden biraz daha fazla cekmeme ragmen isinmiyor. 5408 e gore ise cok daha kucuk.
Kızımın iffeti batmakta rezîlin gözüne... Acırım tükürüğe billâhi, tükürsem yüzüne..! MEHMED AKİF ERSOY  Kardan Adaminla,GUNES'e calim mi satiyorsun?

Klein

Ben normal diyot yerine transzorb koy derim. HEm anlık akım kapasitesi yüksek hem de çok daha hızlı. Böylece ters gerilime karşı korumakla birlikte , Anlık yüksekgerilimlere, Elektrostatik deşarjlara karşı da korumuş olursun. Tabi s eri değil paralel koyman gerekiyor.

OG

Cihan piyasada 2A dediğinde çok çeşitde diyot bulabilirsin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

XX_CİHAN_XX

Üstadlar değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim.
Bu arada merak ettiğim transzorbun işlevinide öğrendim.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

floresan

Alıntı yapılan: "Klein"Ben normal diyot yerine transzorb koy derim. HEm anlık akım kapasitesi yüksek hem de çok daha hızlı. Böylece ters gerilime karşı korumakla birlikte , Anlık yüksekgerilimlere, Elektrostatik deşarjlara karşı da korumuş olursun. Tabi s eri değil paralel koyman gerekiyor.

arkadaşlar transzorb nasıl birşey ya ilk defa duyuyorum. transistör falan değil demi yanlışlık olmasın.

resmi varsa eklerseniz sevinirim.

tyildizak