0-200mm'lik Pozisyon Ölçümü

Başlatan bkrtncr, 22 Ağustos 2008, 12:05:01

bkrtncr

Arkadaşlar, max. 200mm'lik lineer bir mesafenin pozisyonu, 0,1mm hassasiyetle olçmem gerekiyor. biraz yer sıkıntımda bulunmakta. yani sensorun biraz ufak olması gerekiyor.

Önereceginiz yöntemler ve kullanılabilecek sensorler nelerdir?
Bildigini paylaşan, ALİM'dir...

Analyzer

Selam,

Lineer cetvel olarak google'da aratırsanız sonuca ulaşacağınızı tahmin ediyorum.
Bir de eğer adapte edebilirseniz dijital kumpaslar mevcut piyasada. Onu kullanabilirsiniz.

Kolay gelsin,

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

erkan614

malzeme metal ise indüktif mesafe sensörleri var onlardan kullanabilirsin

bkrtncr

teşekkürler verdiginiz cevaplar icin...

@erkan614
malzeme metalden yapilabilinir. hic sorun olmaz hatta..
peki, onereceginiz induktif sensorlere bir kac ornek verebilir misiniz..?

@Analyser
Metal cetvellere baktim, hatta türkiyede ureten firmada mevcut gercekten cok guzel bir iş cikarmislar. boyle bir şeyin türkiyede üretilmesi cok hoş..
fiyatı ise şeridi ile birlikte yaklaşık 130Euro.

Analyzer

Selam,

Lineer cetveller endüstriyel ürün sınıfına girdiği için fiyatları amatör çalışmalar için yüksek kalıyor. Eğer yapacağınız proje profesyonel ise lineer cetvel kullanmanızı öneririm. Eğer amatör bir çalışma olacaksa, dijital kumpası (15-20 ytl) adapte ederek kullanabilirsiniz. Hatta bazı modellerde dijital çıkış soketi dahi var. Bir miktar çalışmayla veri alınabileceğini düşünüyorum.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

erkan614

Alıntı yapılan: "bkrtncr"teşekkürler verdiginiz cevaplar icin...

@erkan614
malzeme metalden yapilabilinir. hic sorun olmaz hatta..
peki, onereceginiz induktif sensorlere bir kac ornek verebilir misiniz..?

verbilirim tabiki ben sordum 78 ytl demişlerdi 0-10v çıkış veriyor mesafeye göre
ama nerden alacağını öylemmem için iki gün beklemelisin mazeme aldığım yere sormam lazım sen nerde ikamet ediyosun?
eğer bulunduğun yerd mazeme satışı yapan otomasyon firması varsa onlara sorabiirsin (like me)

bkrtncr

ben ankaradayim..

istanbul olmasi sorun değil ordanda alabilirim. zaten burdakilerde istanbuldan getirdiyor, uzerinede kâr koyup satiyor...  :D

erkan614

ordan biyerden aldırtmanı tavsiye ederim ama illa ist den alcam dersen ben bu http://www.soyluotomasyon.com/ firmadan alışveriş yapıyorum teknik bilgileri fena sayılmaz