s7-200 ile servo sürücüsü nasıl kontrol edilir?

Başlatan smyomekatronik, 22 Ağustos 2008, 19:19:19

smyomekatronik

S.A.
Çalıştığım fabrikada resimdeki gibi bir sistem yapmak istiyoruz

Sistemi ilk önce pic ve step motor ile yapacaktım fakat plc,oparatör paneli ve servo sistem istiyorlar(paraları çok herhalde,hem benim için çok iyi olur servo sistemleri öğrenmiş olurum).Sistem şu şekilde çalışacak oparatör ekrandan milin kaç mm gideceğini girecek ve mil istenilen mm kadar gidecek ve geri gelecek.S7 ile en kolay(yeni başlayanlar için)hangi servo sürücü ve motoru kontrol edebiliriz ve nerelerden temin edebiliriz?

erkan614

mutlaka s7 mi kullanmak zorundasın ben delta marka bir sistem öneririm
plc+hmi+servo

ground

Alıntı yapılan: "smyomekatronik"S.A.
Çalıştığım fabrikada resimdeki gibi bir sistem yapmak istiyoruz

Sistemi ilk önce pic ve step motor ile yapacaktım fakat plc,oparatör paneli ve servo sistem istiyorlar(paraları çok herhalde,hem benim için çok iyi olur servo sistemleri öğrenmiş olurum).Sistem şu şekilde çalışacak oparatör ekrandan milin kaç mm gideceğini girecek ve mil istenilen mm kadar gidecek ve geri gelecek.S7 ile en kolay(yeni başlayanlar için)hangi servo sürücü ve motoru kontrol edebiliriz ve nerelerden temin edebiliriz?

s7 ile puls çıkışlarından pulse ile kontrol edilebilecek herhangi bir servo kullanabilirsin.

yanlız hassasiyet ve uygulamanın zorluğuna göre açık çevrim , kapalı çevrim seçimi yapmalısınız.

servo enkoderinin geri beslemesi kendi içinde kapalı ama sisteme göre açık çevrimdir. plc nizde yani sistemi kontol eden cihazınıza geri besleme yapacağınız mekanik sisteme bağlı bir enkoder ile ölçüp kontrolü plc ile yapmalısınız.

her servo nun genelde çok pinli I/O portu bulunmakta.

orta seviye servolarda;
1. panasonic
2. delta
3. metronix    önerebilirim.

hepsi birbirinin kopyası niteliğinde. hatta bir iddiaya göre panasonic eski pabrikasını deltaya deltada metronix e veriyor. :)

delta servo motorlarda direk operatör panelinden girilen pozisyon değerini dahili pozisyon hafızasına yazabiliyorsunuz.

Panasoniğin de P serisi driverlarında dahili pozisyonlar mevcut.

Amma S7 pulse çıkışlarını kullanmak isterseniz ya da pozisyon modülü de var siemens in , pulse girişleri olan (panasonicde kullandım , memnun kaldım)  herhangi bir servo işinizi görür..

kolay gelsin.
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

erkan614

ground iyi açıklamış benimde aklıma geldi ben genelde aptal servolarile uraştığımdan unutmuşum
delta op-panel ve A serisi servo kullanarak araya plc koymadan istediğin sistemi yapabilirsin;
Alıntı YapSistem şu şekilde çalışacak oparatör ekrandan milin kaç mm gideceğini girecek ve mil istenilen mm kadar gidecek ve geri gelecek.
hatta bunun hazır demo programı bile olucaktı istersen
http://rapidshare.com/files/139333543/SERVO-DOP.rar.html
kolaygelsin

smyomekatronik

S.A.
ground hocam dediğiniz marka sürücüleri araştırdım en kolay panasonic sürücüler programlanıyormuş.
erkan614 hocam s7 yi daha yeni öğrenmeye başladım ve elimde s7 plc var onun için s7 olmasını istiyorum.Hocam verdiğin dosyanın içinde dop uzantılı dosyaları hangi programla açacam?.
servo eğitim seti
bu sitede s7 200 ve panasonic sürücü kullanılarak bir eğitim seti yapılmış erkan hocam dediğiniz oparatör panelide var içinde bu eğitim setinin dökümanlarını bulabilirmiyiz acaba.

Analyzer

Selam,

Mekaniği ile ilgili ben de bir kaç şey yazayım. Resimdeki sistemde boşluklar nedeniyle servo sistemin randımanlı çalışacağını düşünmüyorum. Lineer sistem elemanları satan rulmancılarda hazır sistemler mevcut. Mekanikle (deneyiminiz yoksa) uğraşmamış ve kontrol kısmına odaklanmış olursunuz. İncelemekte fayda var.
Kolay gelsin,

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

erkan614

http://www.delta.com.tw/product/em/control/touch_hmi/download/software/ScreenEditor%201.05.78.zip
bu programı pcne ingilizce olarak  kur optionsta biyerde türkçe seçeneği olucak ordan türkçeleştirirsinkuyllanımı odukça kolay ben kendi kendime örendim 2-3 günümü aldı (proje üstünde)
o eğitim seti ile vakit kaybetme dediğim gibi dop panel  programlamak oldukça basit tek yapman gereken asd-A serisi bi servo ve stn3.8 dop panel almak sonrada kurcalamak çokzor anlayan birisi dahi max 5 günde bitirir. ayrıca delta satıcısı da takıldığın yerde ücretsiz butun sorularını cevaplıyor

smyomekatronik

S.A.
Cevaplar için hepinizden ALLAH(C.C.) razı olsun.Erkan hocam önerdiğiniz delta satıcısı varmı,pazartesi günü bizim şefe söyleleyim fiyat alsın.

ground

Alıntı yapılan: "smyomekatronik"S.A.
ground hocam dediğiniz marka sürücüleri araştırdım en kolay panasonic sürücüler programlanıyormuş.
erkan614 hocam s7 yi daha yeni öğrenmeye başladım ve elimde s7 plc var onun için s7 olmasını istiyorum.Hocam verdiğin dosyanın içinde dop uzantılı dosyaları hangi programla açacam?.
servo eğitim seti
bu sitede s7 200 ve panasonic sürücü kullanılarak bir eğitim seti yapılmış erkan hocam dediğiniz oparatör panelide var içinde bu eğitim setinin dökümanlarını bulabilirmiyiz acaba.

:)

s7-200 ün tips lerinde pulse ile sürme pozisyon modülü ile sürme hakkında örnek programlara ulaşabilirsiniz. yada s7-200 tür

dop programı çok zor değil. doplarla plc arasındaki iletişimi (datasheetlerde ayrıntılı bağlantı şemaları ve ayar konf. ları var ) sağlarsanız gerisi sizin için kolay. çünkü doplarda belirlediğiniz alanlar direk plc registerları. vw vb sanal i/o ları doplarda buton ya da veri alanı şeklinde ayarlayabiliyorsunuz.

sizin  için önemli olan plc de pulse ile sürerken bunun servoda neye tekabül ettiği ve bu mekaniği kontrolcü ile (plc) matematiksel olarak nasıl kalibre ettiğinizdir.

yukarıdaki servolu eğitim set ticari olduğundan direk dosyalarına erişmek zordur :)

ama püf noktaları yukarıda anlattıklarımdadır.

S7-200 Tips & Tricks
http://www.automation.siemens.com/microset/html_76/support/tipps/index.htm

S7-200 Kullanım klavuzu
http://www.globalotomasyon.com/imagess/S7200%20Turkce%20Kullan%C4%B1m%20K%C4%B1lavuz.zip
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..