igbt lerneden yaniyor

Başlatan teknikelektronikci, 22 Ağustos 2008, 21:08:42

dhan000

bu kutupsuz kondansatörün degeri neye göre belirleniyor..belli bir hesabı felan varmı ve bu snubber kondansatörü direnci  nasıl hesaplanır..
kolay gelsin

birgili

sunuber direnç, kondansatör, diyotlarının nasıl hesaplandığını bende bilmiyorum Devrenin frekansı, endüktif yük üzerindeki zıt emk nın etkili olduğunu düşünüyorum.genellikle 30-100khz arası frekanslarda kondansatörler 2,2-3,9-4,7 nano,dirençler 22-47ohm, hırlı diyotlarda mur460,FR serisi diyotlar oluyor.(u=300-600v)
xenix hocamın tavsiye ettiği transistorlerin iletime geçirme zamanını sanırım IR2101 entegresiyle yapabilirsin (ben denemedim teorik olarak söylüyorum. yanlışsam akdaşlar uyarsın)

F.T

sevgili arkadaşım ben snubber kond. zaten modülün üzerine vidalamıştım.transistörün birini eksi hattı motora pwm darbesine göre anahtarlama yapması için digerininde gate ve emiterini kısa devrede ettim iletime girmemesi için.bu taransistörün diyodunu motora parelel hale getirip kullandım.uygulama bu şekil.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

xenix

IR2101 in deadband ekleme yeteneği yok, sadece gate driver. Deadband ayrıca kontrol devresi tarafından eklenmeli. ferittt arkadaşın böyle bir sorunu yok çünkü yukarıdaki IGBT yi anahtarlamıyor zaten.

IGBT lerin Vge gerilimi 0 olsa bile 1mA civarında bir akım akıtıyorlar. En az -5V uygulamak gerekiyor IGBT yi kesime götürmek için. IGBT nin gate-emiter şöntünü hemen IGBT üzerinde yaparsanız sorun olmaz gibi, ben bu şekilde kullandım. Ama yine de kesimde tutmak için negatif Vge gerilimi uygulayın diyen uygulama notları var. Çünkü alttaki transistörü anahtarladığınızda akım üsteki diyota transfer olacak veya sıfıra gidecek. Vge şöntüyle kesimde tuttuğunuz transistörün içinde akımlar akacak ve bu akımların ▲I/▲t değerleri yüksek. Transistörün içindeki tel bağlantılarının indüktansı yüzünden normalde 0 volt olan Vge gerilimine L×▲I/▲t gerilimi eklenerek transistörü iletime götürebilir. Uygulama notlarında bahsediliyor bu durumdan. Bu durum küçük (discrete) IGBT lerde çok problem olmayabiliyor ama büyük modüllerin içindeki indüktanslar fazla olduğundan sorun oluyor. Şimdi çalıştığım projede 3300V 1200A lik IGBT ler kullanıyorum, iletime geçirmek için Vge=15V, kesime götürmek için Vge=-15V uygulamam gerekiyor. Yani gate-emiter şöntlemesi biraz riskli bir yöntem

@dhan000
IGBT nin DC barasına bağlanacak kutupsuz kondansatörün değerinin her 100 amper başına 1µF olması gerekiyor. Bu bilgiye aşağıdaki uygulama notunun 24-25. sayfasından erişebilirsiniz.
http://www.mitsubishichips.com/Global/files/manuals/powermos6_0.pdf

F.T

selamlar
hocam ben geyt emiter ayaklarını modül üzerinden kısa devre yaptım ama dediğiniz gibi olma ihtimalini hiç düşünmedim.belkide garantiye almak gerekiyor - voltaj verip.dc motor kalkış akımı 20 amper kalkıştan sonrada 16 amperlere düşüyor bu akımlar 200 amperlik modülü kısa devre edince dolayısı ile insanın kafası karışıyor.
teşekkürler...
herkese iyi çalışmalar..
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.