igbt lerneden yaniyor

Başlatan teknikelektronikci, 22 Ağustos 2008, 21:08:42

teknikelektronikci

degerli üstadlarim

igbt ile bir dc motorun (48 volt 4.5 KW) hiz kontrolünü yapioruz hiz kontroünü ise pwm üreterek igbt lere uyguluyoruz ama malesef motor bosta tam randimanlagüzel calisior ama yüke bindiginde kisa süre sonra igbt yanior cektiigimiz akim 80 amperi buluor hatta daha fazlasina bile cikacak ama cikamadan patliorlar ilk kalkinmada yavas sürüoruz 6-8 amper arasi ama yanior acaba bunun sebebi nedir bu igbt ler neden yanar yardimci olursaniz sevinirim simdiden tesekürler kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

files

Sürme kısmında sorun var gibi. Gate gerilimi tepe değeri yetersiz geliyor.

Özellikle mosfet sürücüsüyle IGBT sürmeye kalkmışsanız bu durum ortaya çıkar. tecrubeyle sabittir. 50 amperlik IGBTyi 5 amperde bile yakabilirsiniz.

teknikelektronikci

hocam cevabiniz icin cok tesekür ederiz evet dediginiz gibi tepe degeri normalionin altinda acaba bu yüzdenmi ? :(  birde hocam benim merak ettigim zit emk dan dolayi icindeki diod az gelipde acab o yüzdenmi yanior disaridan bir diod baglasak düzelebilirmi sizce?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

teknikelektronikci

hocam bu arada arkadasla konsutum bana dediki igbt nin gate ine pwm uyguluyormusunuz dolayisi ile 15 in altina düsüyor yani hiz kontrolünü pwm ile yaptigimiz icin gate mecburen düsüyormus (benim bu konuda bilgim yok is ile arkadas ilgilendigi icin ondan bilgileri alip aktarabiliyorum)

birgili

aynı sorunla bende karşılaştım.ıgbt ler paralel bağlı geyt devresi 15v zenerle korunduğu halde ıgbtler ve zenerler yandı.(ısınmadan) zenerler w yaptığımda sadece ıgbt ler bozuldu. devrenin beslemesinde kullanılan güç kaynağı filitreli tamamen gürültüsüz hale getirip geyt devresini data sheet değerlerine yakın zenerlerle sınırladığımda sorunumu çözmüştüm.

sezgin05

Ustam picprojede bir arkadaşın üniversitesine ait güneş arabası projesinde önce IGBT kullanmışlar sürekli yanma olaylarından sonra belli bir voltajın altında IGBT yerine MOSFET kullanılması gerektiğini öğrenmiş ve sorunu halletmişti...
MOSFET kullanmayı deneyin bence...

files

PWM le sürmek sorun değil. pwm dalganın tepe değeri 15 değil 18 volt olmalı. Benim bildiğim( değişmediyse)  bu tip IGBTler 18v tepe değerli kare dalga ile sürülür. PWM ise pwmin tepe değeri 18 volt olması gerek. 15 v zener de kesinlikle olmaz.

teknikelektronikci

merhablar üstadlar cevaplriniz icin cok tesekür ederim bizlerde bu ibt yi formula g günes enerjisi arabasinda kullanacaz o yüzden cok sikintimiz oldu neyseki yapilan son sürücü kartiyla bir problemimiz yok insallah olmazda bu düzelme nasil oldu inaninki bilmiyorum ama su anlik bir problem yok birde bir ustamiz motorun eskimesinden dolayi arklar olacagini ve bu yüzdende yanabilecegini söyledi bilmem artik ne kadar dogru neyse tekrar cevap ve ilginiz icin tesekürler eger bu hafta ki yaris sonunda ögrenebilirsem cözümü buraya yazarim kolay gelsin

xenix

Bir çok kere güneş ve hidrojen enerjili araçlar için motor sürücü tasarlayıp yaptım, ve motor sürücülerinde IGBT-Mosfet yakmış onlarca arkadaşa yardım ettim. Neredeyse hepsinde de gördüğüm sorun "düşük indüktanslı dc bara" olmaması, hatta bazılarında dc baranın hiç olmamasıydı.

Tipik bir motor sürücü devresi, eğer motor ileri geri dönmeyecekse sağdaki 2 transistör çıkarılıp motorun bacağı + baraya bağlanabilir. Alttaki transistörü anahtarlayarak hızlanılır, üstteki transistörü anahtarlayarak regenerative braking yapılabilir. Yada bu haliyle de kullanılabilir.

Şemada kalın çizilen hatların mümkün olduğunca kalın ve kısa olması lazım hatta bakır bara kullanılmalı. Elektrolitik kondansatörün değeri önemli değil ama (Imotor,max)/2 değerindeki ac ripple akımı kaldırabilmesi, kutupsuz kondansatörün de düşük indüktanslı olması lazım. Eğer bunlara dikkat edilmez ise, kaçak indüktans üzerinde biriken enerji yüzünden 50V DC bara geriliminde bile 600V IGBT leri yüksek gerilim yüzünden yakmak mümkündür.

F.T

sevgili arkadaşım düşük indüktansı nasıl yok etmeliyiz.bendede aynı sıkıntılar var 200 amper 600 volt ıgbt nasıl yanar.yük nominal 20 amper çeken  dc motor
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

xenix

İndüktansı yok edemeyiz, ama olabildiğince minimuma indirmeliyiz. IGBT ler PCB tipi ise,  yukarıdaki çizimdeki kalın yollar baskı devre üzerinde mümkün olduğunca kalın ve kısa olmalı. Kutupsuz kondansatör 4 adet transistöre yakın olmalı, elektrolitikler de yakın olmalı, ama kutupsuz olanın önceliği yüksek. Eğer modül transistör kullanıyorsanız DC baranın levha şeklinde olması gerekir (bkz:laminated bus bar)Bu şekilde kaçak indüktans düşürülür. Transistörler kesime gittiğinde kaçak indüktans üzerindeki enerji transistörün kendi Drain-Source veya Colector-Emiter parazitik kapasitansını şarj eder. Eğer kaçak indüktans çok ise, daha fazla şarj eder ve transistör kesime gittiğinde gerilip tepeleri oluşmaya başlar. Eğer  kaçak indüktansı düşüremiyorsak o zaman snubber kullanmalıyızki kaçak indüktansın enerjisi snubber kondansatörüne gitsin, sonra o kondansatördeki enerji snubber direncinde harcansın. Osiloskopla Vce veya Vds gerilimlerine bakın. Gerilim tepeleri motor tam yükte çalışırken tehlikeli seviyelerdeyse snubber kullanın. RC veya RCD snubber kullanabilirsiniz. Tabi en güzeli iyi bir bara tasarımıyla kaçak indüktansı düşürüp snubber ile uğraşmamak.

F.T

ben devrede dual diyodlu ıgbt modül kullandım tarnsistörün birini eksi hattı tetik için diğerinide dc motor uçlarına parelel olacak şekil yaptım modülün üstünede snupper kond. kullandım ama yine yanıyor.pwm dalga formu düzgün görünüyor.sebebini bi türlü çözemiyorum.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

birgili

Kardeş dual diyotlu ıgbt modülünden kastın iki ıgbtli yarım köprü inverter mi sunuber kullandıysan boşta çalışmada sunuber direnci ısınıyormu

F.T

evet iki ıgbtli modül.ben sadece  snubber kondansatör kullandım.direnç kullanmadım.ama modülde akım kapasitesine göre aşırı ısınma var.

xenix

Kullandığınız modülün 3 adet terminali var, sanırım C1, E1C2, E2. Bu terminallerden C1 +baraya, E2 - baraya bağlanıyor, motor E1C2 ve C1 arasına bağlanıyor.

Vidalı elektrolitik kondansatörü mümkün olan en kısa bakır bara ile modülün üzerine vidalayın. IGBT modüller için üretilmiş film veya seramik kondansatörü doğrudan modülün terminallerine vidalayın

2 transistörü aynı anda iletime geçirmezseniz ve bir transistörü kesime götürdükten sonra diğer transistörü iletime geçirmeden önce en az 5µS (deadband )beklerseniz bir sorununuz kalmaz. Kolay gelsin