zaman ayarlı dc motor çalıştırma

Başlatan mertikk, 23 Ağustos 2008, 13:29:12

mertikk

iyi günler arkadaşlar,

Sitenize yeni kaydoldum, ve gerçekten bu güzel ortam için herkese teşekkür ederek başlamak istiyorum.

Ben bu konularda yeniyim, ve ufak ufak projeler yapmaya çalışıyorum kendimce. Geçenlerde bir arkadaşımdan proje olabilecek bir konu aldım, internette araştırdım ve tam çözümü bulamayıp burayı buldum :)

Benim amacım 16f84 yada 16f628 kullanarak bir dc motoru 6 saatte bir 15 saniye kadar çalıştıracak bir zamanlayıcı yazmak. Bu konuda bana ufak fikirler yada proje ornekleri gosterebilirseniz cok sevinirim.

Saygılarımla

debi

Merhaba hoşgeldin;
Ustalardan önce ufak bilgiler vereyim ben :)

Eğer ki zamanlama(6 saat) çok önemli ise RTC(real time clock) kullanman gerekir.. Motor konusunda ise iki yöne de hareket edecek ise h-bridge denen 4 transistörden oluşan devreye bağlaman gerekir motoru, veya dc motor sürücü entegreleri var L293 tarzında onları kullanabilirsin.. Tek yön ise motoru bir transistör veya fet yardımı aracılığı ile sürebilirsin..

SpeedyX

Bunun 555 ve 4017 ile yapılmışını görmüştüm.

erkan614

Alıntı yapılan: "FxDev"En güzeli rtc ile olucaktır...

Ha tabi şu da var
delay_ms(60000) tanımla bu 60 saniye demek olucaktır...
bundan binlerce kullanarak bir şeyler türetebilirsin...
Yalnız gören fena şekilde gülebilir  :P

Hocamızın da dediği gibi en iyisi rtc kullanmak, hem o 6 saat bekleme esnasında güç kesilip tekrar gelse de devre çalışmasına devam edebilir...

sistem çalıştıktan sonra niye gülsünlerki amaç istenilen oalyı yerine getirmek değilmi? kısa kod yazıp picin çoğununu boş bırakıcağına pic içindeki bütün romu kullanmış olur :)

şu rtc ile ilgili biraz açıklama yapabilirmisiniz?

debi

Alıntı yapılan: "FxDev"Yaptığı şey ise sadece zamanı tutmak, tabi elektrik kesildiğinde tekrar zamanı kaydetmeniz gerekiyor.

Yanlış bilmiyorsam bu entegrenin besleme haricinde pil girişi de olmalı, hatta şarjlı pil takıldığında şarj ediyor diye hatırlıyorum..

Tagli

Alıntı yapılan: "FxDev"Benim kullandığım entegrenin datasheet'i;
http://pdfserv.maxim-ic.com/en/ds/DS1302.pdf

Bunun DS1307'den farkı nedir? Datasheet'lerine baktım ama ilk bakışta baya benzer gözüküyorlar (itiraf etmeliyim ki çok da ayrıntılı incelemedim, yani "iki datasheet arasındaki 8 farkı bulun" işine girmedim  :) ). Bu entegreyi geçenlerde eğitim amaçlı bir sitede görmüştüm ama şimdi burda DS1302 de geçince "Acaba hangisini alsam?" sorusu aklıma takıldı...
Gökçe Tağlıoğlu

mertikk

Üstadlar çok teşekkür ederim,

ds1302 kullanan örnek projeleri inceleyerek bu konudaki çalışmalarıma devam edicem.