Mobilsat (mobil uydu anten sistemleri)

Başlatan ozlefatih, 23 Ağustos 2008, 21:28:00

ozlefatih

Merhaba! Bu konuyu nerede açacağımı bilemediğim ve en mantıklı bölümün burası olduğunu düşünerek sizlere bir soru yöneltmek istiyorum.

Otobüslerde kullanılan uydu antenlerinin çalışma mantıklarını anlatabilecek ve bu konuda bilgisi olan arkadaşların bu konu hakkında paylaşımlarını bekliyorum.

Bildiğim kadarı ile otobüslerde üst tarafta kubbe biçimli bir kafes içerisinde uydunun konumunu algılayıp 2 adet servo ile bu yapı içerisindeki uydu antenini kısa bir zaman içerisinde sürekli geri beslemeli olarak yönlendirebilen bir sistemdir. Fakat bu konumu sürekli olarak değiştiren olay ya da kontrolcü nasıl bir işlem yapar? bunu çok merak ediyorum. ilgilenen arkadaşları bekliyorum.
   FATiH KABAKÇI ELEKTRONİK ÖĞRETMENİ

mustafa_cmbz

ben inernette böyle bir proje görmüştüm...bahsettiğim proje uydu için değildi hatırladığım kadarı ile ama mantığı sinyal kalitesini ölçerek motoru en iyi kalitede sinyal alan yöne çevirerek devamlılığı saglamak...bunun için tv ara tuneri vs. bashediyordu sanırım...adc çevirici bir entegre kullanmış ve bir tane step motor kullanmış...bu sana kalmış bişey tabikide....kolay gelsin...

aslan_korhan

Uçaklarda bu sistemi GPS ile beraber kullanıyorlar.
Otobüslerde de bu şekilde bilemiyorum. mustafa_cmbz'nin dediği gibi sadece sinyal gücüne göre ayar yapıyor olabilir...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.