su ozonlayıcı

Başlatan upayi, 24 Ağustos 2008, 16:27:47

upayi

arkadaslar su ozonlayıcı devre seması olan varmı kendim yapacagımda
upayi developer free energy system (oler cell free energy motor design Guns design (magnetic guns=)

trademy

su ozonlanınca ne oluyorkine merak ettim

upayi

su ozonlkayıcı:
Mesela bulanık bir su var.Bu bulanıklık turuncu toprak bulanklıgı mesela Su ozonlayıcıyı çalıştırıyorsun bu bulanıklık o3 ile (ozon) ile yok oluyor.Bu o3 ü makinamız havadan elektrik kullanarak özel bir teknikle yok ediyor. Ve ayrıca su temizlenmiş oluyor.Ayrıca butip suların tadları birazdaha degişik oluyor.Elinde su ozonlayıcı devre şeması olan varsa lütfen versin
upayi developer free energy system (oler cell free energy motor design Guns design (magnetic guns=)

Gurkan-Demirbas

Merhaba Arkadaşlar,
Hocam, ozonlama devresini ne yapacaksın? merak ettim; hangi alanda kullanacaksın?

Ozon hepimizin bildiği O3'tür. Sanitasyon, dezenfeksiyon ve de ağartma özelliklerinden dolayı pekçok alanda kullanılırlar.
Genel aplikasyonu, suya uygulanır; En önemli özelliği, girdiği ortamdaki bakterileri öldürmesi ve de suyun kimyasal ve de fiziksel özelliğine hiç dokunmadan O3'den O2'ye dönüşerek, suyu terketmesi ve havaya karışmasıdır. Ozone bakterileri öldürmede çok başarılıdır, ama virüs, küf ve mayayı öldürmede çok etkili olmadığını biliyorum
- Balık çiftliklerinde, Sudaki bakterileri öldürmek için kullanılır
- Tekstilde Ağartma prosesinde kullanılırlar. Kot ağartmalaırnda özellikle
- Şişelenmiş su üretiminde, doğadan veya ambalaj malzemesinden gelebilecek kontaminasyonu engellemek için pek çok su üreticisi ozonlu dolum yapar
Daha detaylı bilgi için
http://www.opalsu.com.tr/site/tr/ozon_hakkinda/endustrideozon.asp

Ozon solunduğu taktirde, ozon miktarına ve soluma süresine bağlı olarak akciğerlere ciddi kalıcı zarar veirir. ozonlu suyu içmek de zararlıdır, ancak (yine orana bağlı olarak) 16 saat içerisinde su içerisinde ozon kalmaz, O2'ye dönüşüp uçar.

Ozon'un oluşumu tıpkı yıldırım gibidir; havaya yüksek voltaj uygularsanız, O2 O3'e dönüşür.

Gelelim cihaza;
- Cihazı yapmak için elektronikten çok makina mühendisliği ve de kimya bilgisi gerekiyor. Çünkü cihazın espirisi mekaniğinde ve de özel yapım ozon reaktöründe.
- Beslemesi hava olacak ise bir kompresöre ihtiyaç var, en az 3-4 bar hava basıncı yaratacak
- Bu hava son derece temiz ve kuru olmak zorunda, özel kurutucu veya rejenerasyonlu silikajel koymak gerekiyor
- Ozon mekanik olarak aşındırıcıdır, kullanılacak malzeme ve ekipmanlar ozon'a dayanıklı ve kaliteli ekipman olmak zorunda
- Oksijen zenginleştirici filtre koymak verimini arttırır
- Yok eğer hava değilde oksijen tüpü kullanacam ve direk O2 verecem diyosan, daha farklı teferruata ihtiyacın var.
- Çıkışta ozon miktarını ölçmen ve kontrol etmen gerekiyor; Ozon sensörü koyman lazım.
- Cihaza 3 faz girecek ve her fazı tristörler veya triaklarla kırpar ve yüksek gerilim trafolarında geçirip, reaktöre gider; ozon miktarını kırpma süresine bağlı olarak değiştirebilirsin. Reaktör cam tüplerden oluşur genelde (veya cam türevi plakalardan, içerisinden basınçlı hava veya O2 geçer; yüksek gerilim uygulanan havadaki O2 O3'e dönüşür.
- falan filan

Ozonlama cihazı öyle kolay yapılabilecek bir cihaz değil hocam; iyi bir workshop gerekir, tecrübe gerekir; ayrıca böyle bir cihazla uğraşmak son derece tehlikeli (ozon'un zararı + Yüksek Voltaj)

Ozonlama cihazı alırken bunu kuracağınız sistem için bir de mühendislik hizmeti alırsınız. "Cihazı tak çalıştır" tipi bir sistem değildir ozonlama.

Neyse bu kadar laflama yeter;
Hocam kendin için yapacaksan kesinlikle uğraşma derim, Türkiyede yapan firmalar var www.opalsu.com.tr Bu firma tamamen Türk
Ayrıca dünyanın kabul ettiği kaliteli ozonlama cihazının (Ozonia) distribitörü var www.aquamatchturk.com
Bu firmalar detaylı mühendislik hizmetleri dışında gerekecek olan yan ekipman ve malzeme desteğini de sağlıyorlar ve oldukça tecrübeliler.
==> yok eğer seri üretip satacam diyorsan, yolun uzun ve de dikenli; sağlam finansmana ihtiyacın var. Allah kolaylık versin sana derim

GürkaN

aslan_korhan

EPROM silmek için kullandığımız UV-Fluorasan lambalar ile olmazmı?
Bunlarda bir süre çalıştıktan sonra hava ozon kokuyor. Ayrıca bakteri öldürüyor...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

mustafa_cmbz

konunun açılalı çok olmuş ama olsun bende bu işle ilgilenmeye başladım şu sıralar ve konu açmadan araştırma yapım sitede dedim.

@aslan_korhan hocam dediğiniz doğru UV-Fluorasan lambalar ilede bu işlem yapılabiliyor ama bu lambaların ömürlerinden dolayı artık pek fazla kabul görmüyor özellikle balık çiftliklerinde 1 kamyon bozuk uv atıyor adamlar her sene ve yerine yenisini alıyorlar :)

z

Balik ciftliklerinde UV lambalar dogrudan suyun icinde mi bulunuyorlar yoksa suyla alakasiz bir yerde mi?
Su icindeki UV lambanin amaci ozon uretmek degil bakteri ve mikroplari oldurmek.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mustafa_cmbz

tam olarak bende bilmiyorum çünki burada bizim çalıştığımız çoğu çiftlik bu lambaları sökmüş atmış bunların yerini kocaman ozonjenaratörleri almış.ama mantıken düşünecek olursak direkt balık dolu havuzların içinde üstünde yanında değilde(bu ışık balıkları rahatsız edermi etmezmi onuda bilmiyorum gerçi ) kapalı sistem su devir daimi yapan sistemlerin tesisatının bir kısmında su uv ışığa mağruz bırakılıp tekrardan havuzlara veriliyor olabilir...zaten ozon ve uv kullanan çiftliklerin çoğu aynı suyu çeviriyor havuzlarda ama suyu devamlı artezyenden alan çiftlikler buna ihtiyaç duymuyor oksijen seviyesi düştüğünde artezyenden basıyorlar suyu havuzun diğer ucundan da eski su dereye karışıyor :D

Acoustica

Aynı ışık Türk Silahlı Kuvvetleri  envanterinde,Karantina odalarında mikrop öldürmek ve streilizasyon sağlamak amacı ile kullanılmaktadır.
Dahilerin yüzde biri hüner, yüzde doksan dokuzu da terdir. "Thomas Edison"  Eski "TufanHan"

malpaslan1979

balık işini bilemem fakat fiziksel arıtmada en verimli sistem ters ozmoz sistemidir.

ters osmos nedir. yarı geçirgen bir filitreden basınç vasıtasıyla kirli suyu geçirirseniz su filitrenin diğer tarafına temiz olarak geçer. %90 üzerinde giderim ile sağlanır. yani 100 birim kirlilik varsa bunun 90 ve üzeri kısmı tutulmuş olur. sadece kimyasal ve fiziksel değil biyolojik filitrasyonu da sağlamış olursunuz. su filitre sistemleri diğer teknik alanlarda olduğu gibi birbirine entegre olarak kullanılabilir yani aynı sistemin içerisinde hem uv lambalı sistemler hem ters osmos sistemleri vb olabilir. bu sistemler birbirine bağlanmak suretiyle amaçladığımız su kalitesine ulaşmış oluruz.

alkolsuz içecek fabrikası ortalama bir günde yer altından 2500 ile 3000 metre küp su çekiyor.  suya bir kuruş para verilmiyor. atıksuyada para verilmiyor değerli dostlar. şu an su bol allah evlatlarımıza yardım etsin.

2500*365=  rakam inanılmaz değil mi

hatırlarsanız hindistan ile dünyanın en büyük alkolsüz gazlı içecek firması arasında geçen yıllarda bir problem çıkmıştı bunun temel nedeni ürünün formülasyonun açıklanması meselesi olduğu söylendi problem Hindistan devletinin yer altı suları konusundaki dikkati ve ısrarıydı tabi ülkemizde bundan haberdar insanlar yöneticiler var mı? zannetmiyorum.

fractal

yüksek voltaj kaskat bobinleri cok güzel o3 üretiyor ama bunu suyla nasıl karıştırırız bilmiyorum..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

serdararikan

evet yüksek voltaj bobinleri ile ozon üretilebiliyor.yapman gereken aslında çok basit gerilimi 1.5-2cm mesafede atlayabilecek kadar yükseltmen gerekiyor.önce bir cam tüp içine aralarında 1.5-2cm mesafe olan elektrotlar yerleştireceksin.elektrotlara yüksek gerilim uygulayacaksın.aynı zamanda tüpün bir ucundan hava vereceksin.verdiğin havadaki O2 ler yüksek gerilim sayesinde O3 yani ozon olacak.tüpün diğer ucundan da bir hortum ile üretilen ozonu temizlemek istediğin suyun içine göndereceksin.tüpe hava göndermek için akvaryum motoru,üretilen ozonu su içine salmak içinde akvaryumlardaki hava taşlarını kullanabilirsin.yüksek gerilim işine gelince bu işin birçok yöntemi var.EHT trafosu ile üretebilirsin mesela veya google da tesla bobini diye arat işine yarayacak şemalar bulacaksın.
eğer bitirisen projenin bitmiş halini burada yayınlarsın böylece diğer arkadaşlar da faydalanır.

eseneren

Akvaryumlarda uv filtre bakterileri parçalamak için kullanılıyor suyun içinde duruyor bir motor kendi odasına su cekiyor ve uv maruz kalan su dıger tarafdan cıkıyor
biyotop denilen "bir bolgenın gercek yasam sartlarına en yakın ortamı saglamak " gibi bir ortam saglarken balıklar parcalanmıs bakterılerı yıyerek (soluyarak) de beslenırler. Yanında suyun ıcındekı bazı bakterılerı parcalayarakda alg olusmunun onune gecılır...
Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk

mustafa_cmbz

telesa bobini en ucuz ve basit yöntemlerden biri gibi geldi bana...eht trafosu devamlı çalışmaya ne kadar dayanabilir bilmiyorum ama bence sadece şekliyle telasa coil daha pratik gibi geliyor bana.tek sorun o3 bazı metalleri aşıntırıyormuş sanırım yada bu aşındırma olayı arktan oluşan sebeplerden o metallerin kararmasından kaynaklanıyor da olabilir...

ende ne dertli işmiş şu o3 üretimi yaf...hazırı yokmu bunun :D