PCMCI lpt(PARALEL)

Başlatan kck, 31 Ağustos 2008, 20:13:06

kck

bu kartla dizüstü bilgisayarımdan cnc mi çalıştırabilirimiyim acaba..
1x Parallel Express Card /34mm
Product Specifications
Parallel Express Card /34mm

Fully compliant with Express Card Specification 1.0

Express Card/34 Form Factor Module
No IRQ, DMA, I/O Address resources required
Hot swappable
Easy plug & Play
Single Printer Port Interface
Support Windows 2000, XP/2003 32
Included

Parallel Express Card
Adapter cable

mavi

cevap olmayacak ama bu kartın 1 serı 1 paralel ekspres kart L şeklinde olandan varmıdır?
Telecommander Monster Of Network

sezgin05

@KCK: çalıştırabilirsin.Eğer MACH3 kullanıyorsan başka çaren yok zaten.Bende mecburen aldım ve kullanıyorum...Kurulum sırasında aygıt yöneticisinden karta ait kesme yi alıp MACH3 de ilgili  yere yazmalısınız..

kck

Alıntı yapılan: "mavi"cevap olmayacak ama bu kartın 1 serı 1 paralel ekspres kart L şeklinde olandan varmıdır?
bu resimde görülen expreslerin tümüne uyar 34 veya 54 lerin( L şeklinde dediğin 54 dür)

sezgin05

Ustam sizin gösterdiğiniz birim COM port dönüştürücü.Evet yeni laptoplarda parelel port gibi com portda yok artık.Bu sürücü yerine USB den COM porta dönüştürücü kullanabilirsiniz..Hatta kendinizde yaparsınız.FT232 çipini inceleyin..Gerçek bir com port gibi çalışır.

mavi

e bay ı daha önce kullandım bir problem yaşamadım.. kredi kartı ile

kck

Alıntı yapılan: "kck"

bu kartla dizüstü bilgisayarımdan cnc mi çalıştırabilirimiyim acaba..
1x Parallel Express Card /34mm
Product Specifications
Parallel Express Card /34mm

Fully compliant with Express Card Specification 1.0

Express Card/34 Form Factor Module
No IRQ, DMA, I/O Address resources required
Hot swappable
Easy plug & Play
Single Printer Port Interface
Support Windows 2000, XP/2003 32
Included

Parallel Express Card
Adapter cable

bu kart sanırım olmaz bence cnc için özelliklerinde NO I/O yazıyor...  değişik olanlarıda var ama karar veremedim paralel port özelliğini tam anlamıyla bilemiyorum düşüncesi olan varmı..?

_md_

Alıntı yapılan: "sezgin05"Ustam sizin gösterdiğiniz birim COM port dönüştürücü.Evet yeni laptoplarda parelel port gibi com portda yok artık.Bu sürücü yerine USB den COM porta dönüştürücü kullanabilirsiniz..Hatta kendinizde yaparsınız.FT232 çipini inceleyin..Gerçek bir com port gibi çalışır.

Daha önce denedim usb to serial port kablolarından ama hep sorun yaşadım oyuzden böyle birşey düşünüyorum.
(kabloyu her taktığımda pc kendisi bir com port atıyor çıkışa (örn:com32 - com10) benim kullanabilmem için com1 olması gerekiyor birde alete hyper termianlle bağlandığımda karakter sorunu yaşıyorum.)

Sizin bildiğiniz bir yöntem varmı bunu düzelte bilecek?

mavi

sadece not:

biostan yapamazsın oradan yapman için bilgisayarında lpt olması gerek zaten bilgisayarında lpt olsa böyle bir şeye ihtiyacın olmaz şimdi

masa üstü bilgisayarıma sağ tıklayorsun özellkler deyip gelen pencereden donanımı seçiyorsun.

açılan pencerede listeden bağlantı noktaları(com ve lpt) yazıyor
pc ye bağlı kullanılabilir tüm port lar burada var senin eski çalışmayan lpt portu büyük ihtimalle lpt1 diye gözüküyor.
ecp yazıcı bağlantı noktası lpt1 ( bunun çalışmadığını var sayıyoruz) çift tıklayıp açılan pencereden bağlantı noktası ayarlarını seçiyorsun.orada lpt bağlantı noktası diyor onu lpt ikiye getiriyorsun.(lpt2 boş olacak listede görünmeyecek)LPT1 e çalışan bir port taşıyacağımız için windowsta o portun kullanılmaması gerekiyor.
her şeye tamam diyerek kapatıyorsun.lpt1 listeden kayboluyor.seçtiğin lpt geliyor.

sonra bilgisayarına bağlı çalıştığından emin olduğun artık lpt3 de kurulu varsayıyoruz aynı donanım listesinden ecp yazıcı bağlantı noktası lpt3 ü çift tıklıyorsun.aynı işlemleri yap ama en sonda lpt1 seçilecek

bu sayede takılan usb kablonun adresi lpt1 olmuş olacak yaknız bios ayarlarından bozuk dediğin anakartın üzerinde kurulu lpt portunu 378hex adresinden başka bir adrese alırsan iyi olur

işlem bittikten sonra lpt1 bağlantı noktası ı çift tıklayıp açılan pencereden kaynaklar bölümünü tıklayıp kaynak türünde
G/Ç aralığı karşısında 0378-037F yazıyorsa (bundan emin değilim) taktığın kablo pc deki lpt nin yerini almış demektir.

DİKKAT DİKKAT DİKKAT DİKKAT DİKKAT DİKKAT DİKKAT

Eğere çalışırsa kabloyu hep aynı usbye takmaya dikkat et çünkü lpt1 bu halliyle kullandığın usb den takılacak kablo işin ayrıldı bağladığın usb değişirse lptnin veya bazı ayarların değişmesi olasışığı var bu flash disk yada usb kablosuz ethernet kartlarında yer değişiminde mutlaka olur ancak kullanıcıyı etkilemediği için fark edilmez.

başarılar.....

sezgin05

@_MD:
İçerisinde FT232 çip bulunan USB>COM dönüştürücülü pic programlayıcım  var. Sürekli aynı USB portuna bağladığımda hiç bir sorun yok.İlk aldığı COM numarasını alıyor.Eğer bilgisayarında hiç COM yok ise direkt olarak COM1 i almalı..
Ayrıca piyasadan alacağın USB>COM dönüştürücü kablosuda içerisinde FT232 çip veya PL2303 çip kullanacaktır.Örneğin PL2303 birçok cep telefonu kablosu içerisinde vardır..

kck

Alıntı yapılan: "mavi"sadece not:

biostan yapamazsın oradan yapman için bilgisayarında lpt olması gerek zaten bilgisayarında lpt olsa böyle bir şeye ihtiyacın olmaz şimdi

masa üstü bilgisayarıma sağ tıklayorsun özellkler deyip gelen pencereden donanımı seçiyorsun.

açılan pencerede listeden bağlantı noktaları(com ve lpt) yazıyor
pc ye bağlı kullanılabilir tüm port lar burada var senin eski çalışmayan lpt portu büyük ihtimalle lpt1 diye gözüküyor.
ecp yazıcı bağlantı noktası lpt1 ( bunun çalışmadığını var sayıyoruz) çift tıklayıp açılan pencereden bağlantı noktası ayarlarını seçiyorsun.orada lpt bağlantı noktası diyor onu lpt ikiye getiriyorsun.(lpt2 boş olacak listede görünmeyecek)LPT1 e çalışan bir port taşıyacağımız için windowsta o portun kullanılmaması gerekiyor.
her şeye tamam diyerek kapatıyorsun.lpt1 listeden kayboluyor.seçtiğin lpt geliyor.

sonra bilgisayarına bağlı çalıştığından emin olduğun artık lpt3 de kurulu varsayıyoruz aynı donanım listesinden ecp yazıcı bağlantı noktası lpt3 ü çift tıklıyorsun.aynı işlemleri yap ama en sonda lpt1 seçilecek

bu sayede takılan usb kablonun adresi lpt1 olmuş olacak yaknız bios ayarlarından bozuk dediğin anakartın üzerinde kurulu lpt portunu 378hex adresinden başka bir adrese alırsan iyi olur

işlem bittikten sonra lpt1 bağlantı noktası ı çift tıklayıp açılan pencereden kaynaklar bölümünü tıklayıp kaynak türünde
G/Ç aralığı karşısında 0378-037F yazıyorsa (bundan emin değilim) taktığın kablo pc deki lpt nin yerini almış demektir.

DİKKAT DİKKAT DİKKAT DİKKAT DİKKAT DİKKAT DİKKAT

Eğere çalışırsa kabloyu hep aynı usbye takmaya dikkat et çünkü lpt1 bu halliyle kullandığın usb den takılacak kablo işin ayrıldı bağladığın usb değişirse lptnin veya bazı ayarların değişmesi olasışığı var bu flash disk yada usb kablosuz ethernet kartlarında yer değişiminde mutlaka olur ancak kullanıcıyı etkilemediği için fark edilmez.

başarılar.....

benmi yanlış anlıyorum acaba bu yazıdaki arkadaş sanki usb lpt kablosu ile paralel portun kullanılabileceğinden bahsetmiş o zaman pcmcıa adaptörlere gerek yok doğrumu acaba arkadaş onaylarsa aynen alıcam ......

mavi

pcm cia port hiç kullanmadım.
bende express kart yuvası var onada kart bulamadım...
şahısların işine yarar diye not düştüm.
Pcmcia da olsa sonuçta windows onu bir irq kesmesine koyup com ataması yapacak windowsta com atamaları ve yönetimi  aygıt yöndeticisinden yapıldığına göre bu bilgi windows için evrenseldir diye düşündüm.

kck

demek istediğim şu usb-lpt paralel port kabosundan alsam kcam veya mach3 gibi programlarda kullanabilirmiyim...