Ni-Mh Şarj olunan pil

Başlatan demirbilek, 04 Eylül 2008, 11:23:15

demirbilek

Merhaba.

Bu foruma yeni üye oldum gerçekten haria bilgiler var. Ben elektroniğe yeni yeni merak sardım. Şöyle bi sorum var.

Elimde 9vluk 250mAh Ni-Mh şarj olunabilen pil var ve 12 Volt çıkış veren bide adaptör var.

ben bu adaptörle bu pili şarj edebilirmiyim. Olursa tahmini dolum süresi ne olur.

Teşekkürler

707yunus

adaptörün 25-30ma arasında akım veriyorsa olabilir.tahminen 4-5 saat yeter çünkü 12 v veriyorsun

edit:25-30 üstü tehlikeli olabilir onun için deneme..

Erol YILMAZ

Pillerin şarj olduğunu anlamak için birkaç algoritma var.
Sıcaklık artışı, Gerilim düşümü, Gerilim artış eğiminin azalması vs...

Yada en basitinden Pil tamamen boşalmış ise ve
kapasitesi 250 mAh ise  25 mA vererek 13-14 saatte şarj edebilirsin.

Kolay gelsin...

demirbilek

Cevaplarınız için teşekkürler.

timpati

12V çıkışını doğrudan pil kutuplarına bağlama sakın. araya bir şarj devresi koymayacaksan en azından bir diyot ve seri halde bir de direnç eklediğin zaman ilkel de olsa işini görecek bir düzenek kurmuş olursun.

diyot için 1N4001 veya 1N4148
direnç için R=(12-9-0.7)/0.025=92 ohm çıkar. 91 veya 100 ohmluk bir direnç kullanabilirsin.

pilin kutuplarını karıştırma, yanlış bağlantı durumunda pilin polaritesi (kutupları) değişebilir.

daha sağlıklı bir çözüm için sitede arama yapmanı öneririm. "şarj devresi" veya "akım kaynağı" gibi ifadelerle arama yaptığında bir çok şema bulursun.
why mr. anderson, why ?

stlg

ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

timpati

Alıntı yapılan: "stlg"Basit bir akım kaynagıyla olabilir

http://www.electro-tech-online.com/general-electronics-chat/28204-regarding-nimh-battery-charger-using-lm317.html

linkte verildiği haliyle şekildeki şema 12V adaptör ve 9V pil için uygun değil.
why mr. anderson, why ?

stlg

Sevgili kardesim

Sonucta bu bir akım kaynagı direnc degerlerini hesap ederek kendi uygulanmasına uygun hale getirebilir
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

timpati

sorunun soruluş biçimine bakılırsa bu işte deneyimli biri olmadığı açık, yani elektronikte yeni/acemi. cevapların da ona göre verilmesi gerek bence. yanılıyor muyum?
why mr. anderson, why ?

demirbilek

Alıntı yapılan: "timpati"sorunun soruluş biçimine bakılırsa bu işte deneyimli biri olmadığı açık, yani elektronikte yeni/acemi. cevapların da ona göre verilmesi gerek bence. yanılıyor muyum?

Arkadaşımız haklı bu konuda yeniyim. Verdiğiniz linke baktım benim soruma göre o devreyi nasıl yapabiliriz. Yani hangi değerleri değiştircez. Yada Nimh Sarj eden bi devre varmı elinizde. Baskı devreside olursa çok makbule geçer. Yeni heves işte.
Yardımlarınız için tekrar teşekkürler.

nurim

Alıntı yapılan: "demirbilek"
Arkadaşımız haklı bu konuda yeniyim. Verdiğiniz linke baktım benim soruma göre o devreyi nasıl yapabiliriz. Yani hangi değerleri değiştircez. Yada Nimh Sarj eden bi devre varmı elinizde. Baskı devreside olursa çok makbule geçer. Yeni heves işte.
Yardımlarınız için tekrar teşekkürler.

Bir şarj devresinin basit iki özelliğini doğru uygulaman gerekir.
1) doğru akım
2) doğru voltaj

Pilleri genel olarak,kapasitesinin yüzde onu kadar bir akımla şarj ederiz.
Elimizdeki pilimiz 250mA %10= 25mA,demekki 25mA ile şarj etmeliyiz.
Bunu,(yukarıda verilen deredeki) R1 direnci yapabiliriz.
R1=1.25/0.025 =50 ohm,devredeki R1 direnci ile şarj akımını ~25mA olarak ayarladık.Giriş voltajımız ne olacak ?.Şarj edeceğimiz pilimizin voltajının (LM317 için,1.25+2=3.25v) üzeride olması gerekir.
9+3.25=12.25v.Adaptörün 12v ama genede bu işe yeterli olabilir.Denmende yarar var.....

Kolay gelsin
nurim
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"