Atmel Programlayıcı ve Software

Başlatan hatmeto, 04 Eylül 2008, 11:46:18

hatmeto

Selam Arkadaşlar,
Şu ana kadar PIC ler ile uğraşıyordum. Fakat Atmel Serisi entegreler ile ilgilenmeye başladım. Bana programlayıcıları ve kullanılan softwareler hakkında bilgi verrirmisiniz?
Bir admin ataasözü derki: "biliyorsan paylaş mod yapsınlar. bilmiyorsan sus banlamasınlar"

a.zorba

Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

semitesla

Kullanılan en önemli software Keil Uvision.başlangıç aşamasında isp(in system programming) özelliği olan yani seri porttan direk programlanabilen çipleri tercih edersen(89c51ed2-rd2 gibi) senin için kolay olur.Programı keilde yazabilirsin.ücretsiz olan  Flip programını kullanarak kodu çipe atabilirsin.Keildende  kodu direk  çipe atabilirsin ancak bu kısmı ben doğru dürüst kullanamadım.
aşağıdaki link isp  programlayıcı şeması
http://img54.imageshack.us/img54/7753/89c51ed2gf4.jpg
baskı devresini gondermedim istersen gonderirim çünkü şu an hatırlayamadığım bi hata vardı.o nedenle gondermedim kontrol ederim dersen gonderebilirim.ben devreyi yaptım çalışıyor onuda belirteyim.

eğer ben düz 8051 ile çalışcam dersen onun programlayıcısı biraza daha farklı ve karışık.ikinci bir 8051 e ihtiyaç duyuluyor programlamak için.

ayrıca sunu ekleyeyim bende yeni yeni piclerle çalışmaya başladım mplab hi-tech kullanıyorum.bence keilde program yazmak  bunlara oranla hem kolay hem zevkli buda benim sahsi fikrim.