parking lot counter

Başlatan theempire, 14 Kasım 2003, 19:43:55

theempire

merhaba ben odtu elektrik elektronikte okuyorum analog laboratuari projesi olarak bir parking lot counter yapmam gerekiyor. bu sayac bi parka giren ve cikan arabalari tespit ederek iciride kac araba oldugunu sayacak. otparkin giris ve cikis kapilari ayni olmak zorunda. bu konuyla ilgili bir bilginiz varsa yardimci olursaniz sevinirim
e-mail adresim //e124386@metu.edu.tr

axanc

selam...

senin düşündüğün sistem aynı mouse gibi, ileri veya geri haraketi algılaman gerekiyor... kolay bi iş sayılır söyle anlatıyım...:

/I
    /  I
  /  * I ---------->     'IR ALGILAYICI                     <---           A
I * ---I-------->      'IR ALGILAYICI                     <---           B
I      I
I      I
I    /
I  /
I/

bak şimdi... otopaark kapısının girişinde bulunan dolap benzeri yapı üzerinde iki tane ir algılayıcı olacak... öbür tarafta ise iki tane ir verici... normal zamanda ikisi de karşılarındaki vericilerden ışık aldıkları için "1" değeri üretecekler... eğer araya araç girerse sırayla "0" olacaklardır..

mesela burdaki örnekte sayfa düzleminden bize doğru gelen bir araba önce A algılayıcısını "0" yapacak, sonra iki algılayıcı birden "0" olacak.. devamında ise A tekrar "1" olacak, en son B de "1" olunca geçiş tamamlanmış olacak... bizim elimizde ise şöyle bir yapı oluşacak...

sayfadan gelen araba için:
      A      B
      __    __
      1      1
      0      1
      0      0
      1      0
      1      1

sayfaya doğru giden araba için:
      A      B
      __    __
      1      1
      1      0
      0      0
      0      1
      1      1

dolayısı ile arabanın girmekte veya çıkmata olduğu rahatça anlaşılıyor... gerisi ise pic'in işi... giren arabalar için içeride bulunan araba sayısını bir arttıracak, çıkanlar için azaltacak ve bunu bir lcd veya 7-segment ile gösterecek... :)

yardımcı oldu mu?...
Uzmanlık: Bilgisayar Müh. öğrenci Derleyici: PicBasic Pro Compiler Ver. 2.45 Program: Proteus 6.2.5 ve MCSP

fsan

@axanc
sağol kardes cok güzel ve net bir sekilde anlatmissin.  iste bilgi paylasimi diye buna denir. dogrusu hep merak etmistim nasil halledilir bu tip isler diye.

ayrica kardes senin anlattigin bu IR-link disaridada yani günes isinlarindan etkilenmeden dogru calisir mi? IR yerine LASER isini/LDR kombinasyonu nasil olur?

axanc

selam..

teşekkürler... :)
işe farklı eleman karıştırma taraftarı değilimdir genelde, bu ir vericileri belli bir frekanta kullanırdak ve etrafına tünel şeklikde ve 5-6cm uzunluğunda bir kap koyarsak güzel olur...

ben bu sistemi evde oda kapılarında kullanarak evin her odasında bulunan kişi sayısını tutan bir sistem yapmıştım... ayrıca odadaki kişi sayısı "0" olunca lambayı kapatıyor, "0"dan fazla olunca, evin dışındaki ortamdaki vericiden gelen bilgi "yeterince ışık yok" şeklinde olursa lambayı yakıyor... :)
Uzmanlık: Bilgisayar Müh. öğrenci Derleyici: PicBasic Pro Compiler Ver. 2.45 Program: Proteus 6.2.5 ve MCSP

theempire

cok teşekkürler  uzerinde biraz calisiyim.

theempire

kusura bakmayin ben bu konuklarda biraz acemiyim. arabalari nasil algilatmam gerktigini anladin da ondan sonraki hem ileri men de geri saydirma islemi icin nasil bir pic kullamaliyim. kodu kendimm mi yazmam gerekiyor. daha once hic pic programlamadim da ondan soruyorum.

james

microchipe mail at.parking lot counter yüklü pic istiyorum de .ellerinde varsa gönderirler yoksa rica et belki yazarlar senin için. :lol:

şaka yapıyorum tabiki kendin yazacaksın.forumu bir gez yeni arkadaşlara birçok yerde tavsiyerlerde bulunuldu.yol gösterildi.
ARAMIYORUM , BULUYORUM

axanc

selam...

pic programlası için site felan hazırlıyorum, acemi arkadaslar için... bayramın sonunda yayında olacak, tek

amacım benim gibi sıfırdan başlayan arkadaşlara iyi bir temel vermek... ben kendim öğrendim bari paylaşıyım.. biraz sabret, okursun olur.. :)

http://www24.brinkster.com/nostramo olacak

bu site... :)

yardımlarınızı beklerim..  :)

enogogo

ulen hala parking lot counter mi yapiyonuz,hey eski günler bende az kasmadiydim o zimbirtilara :) kolay gelsin bilader,

almanya siegen-uni ingilizce mechatronics masterdayim odtülüleri bekliyoruz byeee