Led Display den Rs232 okuma Yapma Lazım

Başlatan batuhanayyuzlum, 05 Eylül 2008, 16:21:36

batuhanayyuzlum

İyi günler arkadaşlar. Elimde 5 Haneli Göstergeli Kantar var  Yani  Kantarda Bulunan ağırlığı  display Gösteriyor bilindik kırmızı ekran da  Ben Bu  Tarttığı değeri Bilgisayara Yazdırmasını İstiyorum. Yani Kantar Mesela 2000 Kg  Olunca  Bana Bir Sinyal Verecek  displayde Görebiliyorum ancak Bilgisayara Bağlamak İstiyorum Bana Gösterdiği Bu Ağırlığı Bilgisayarda Göstermesini istiyorum. Bunu Nasıl Sağlayabilirim. Paralel Port Hakkında Biraz Bilgim var Ancak displaylerin giriş çıkışları hakkında bilgim yok . Yardımcı olurmusunuz...RS232 çıkışı var kantarda

onurksp

Sa öncelikle hayırlı ramazanlar.
Kardeş anladğım kadarıyla lcd'nin data pinlerinden okuma yapacaksın(D0-D7).Bildiğim kadarıyla LCD den veri okumak için R/W bacağını 1 yapmak gerekiyor.Picle bu konuda bi uygulama yapmadım ancak okulda 80x86 da kullanmak amacı ile standart lcd dosyasının hazırlanışını öğrenirken öyle diye not almışım ama bizde sadece veri gönderme kısmını yapmışız.Keşke ikiside olsaydı gönderirdim.Diyeceğim şu lcd ler için hazır kütüphaneler olmadan lcd lere nasıl ulaşabilinir onları araştır o sırada muhtemelen karşına çıkar.Çünkü lcd için bi komut kaydedicisi birde data kaydedicisi var.Yukarda da dediğim gibi R/W nin 1 olması lazım ayrıca başka şeylerde vardır kesin.Umarım faydası olmuştur.

tyildizak

Alıntı yapılan: "batuhanayyuzlum"Elimde 5 Haneli Göstergeli Kantar var  Yani  Kantarda Bulunan ağırlığı  Lcd Ekran Gösteriyor bilindik kırmızı ekran

Lcd değil de 5 hane 7 segment display olmasın?

onurksp

Alıntı yapılan: "tyildizak"
Alıntı yapılan: "batuhanayyuzlum"Elimde 5 Haneli Göstergeli Kantar var  Yani  Kantarda Bulunan ağırlığı  Lcd Ekran Gösteriyor bilindik kırmızı ekran

Lcd değil de 5 hane 7 segment display olmasın?

kardeş güzel yakalamışsın ben dikkat etmemişim.ilk yazdıklarımında bi  önemi yok o zaman.

5 haneli tümleşik 7 segmentlerle yapılmış projeleri incele.Tarama işlemi denilen yöntemle çalışırlar.kolay gelsin.

Tagli

MAX7219 kullanmayı da deneyebilirsin. Ben denemedim ama bir kitapta görmüştüm, datasheet'ine göre de oldukça kullanışlı birşeye benziyor.

Düzeltme: Kusra bakmayın, şimdi farkediyorum da konuyla alakasız birşey yazmışım. Yazılanları daha dikkatli okumam gerekirdi...
Gökçe Tağlıoğlu

batuhanayyuzlum

evet arkadaşlar display çok fazla bilgim olmadığından tam bilemiyorum terimleri v.s  arkadaşlar. Evet arkadaşlar  Bu displayden  O sayıları nasıl bilgisayara taşıyabilirim.Paralel port üzerinden Yapabilirim.Statup port üzerinden alabilirim GAliba.  Ancak  Ne şekilde Bir bağlantı yapmam gerekiyor. Hangi elektronik devreler kullanmalıyım.  Yorumlarınız İçin Teşekkürler. Hayırlı Ramazanlar...

M_B

merhaba
Oncelıkle ekranın nasıl oldugunu bilmek gerekiyor ki ona gore yorum yapılabilsin.

asagıdakı linklerde LCD ve 7 Segment LED display resimleri var.
Bir bak bakalım sizinki hangisine benziyor.
Buyuk ihtimalle 7 segment Led dir.

http://www.mcu.hk/IMG/LCD1602.JPG    

http://www.turbokeu.com/myprojects/ledclock.htm

- Ekranın kararı verilince cihazın ekran baglantı kısmını ıncelemek lazım.
Yanı cihazın ici acılmadan kontrol yapılmadan kesin bir sey söylemek zor.

Not:  Kantarınızın harıcı olarak cıkıs verdigi baglantı noktası varmı. Ornegin RS-232 vb. tur baglantı yuvaları.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

batuhanayyuzlum

hayır kantarın harici bir çıkışı yok  rs232 gibi kantar direk  Bu 7 Segment LED display a  bağlanıyor. Ağırlığını gösteiyor. Bende Bu Display de yazanı bilgisayara taşımak istiyorum.

Tagli

Bunun için öncelikle kantarın göstergeyle nasıl iletişim kurduğunu anlamamız gerek. Gösterge kısmı özel bir modül mü yoksa acaba bildiğimiz sıradan 7S gösterge mi? Göstergeye kaç kablo girdiği bilgisi (tercihen bir de resim) işe yarayabilir. Eğer gösterge sıradan bir 7 segmentli gösterge değilse datasheet'i de aranabilir (tabi varsa).
Gökçe Tağlıoğlu

batuhanayyuzlum

bir Kutu Kantardan gelen Kablolar bu kutuya giriyor.Kutunun önünde 7 segment Display bulunuyor. Yani sıradan Bir Display Sanırım.Burada olan ağırlığı bilgisayara taşımam gerekiyor.

Tagli

Eğer genelde yapıldığı üzere tarama yöntemiyle sürülmüşse ve bu 5 haneli göstergenin kendi içinde bir sürücü devresi yoksa, göstergeye 7+5 veya 8+5 (ki bu daha olası) kablo girmesi lazım. Bunları yeterli sayıda pini ve tercihen seri iletişim modülü olan bir PIC'e bağlayabilirsin, ben olsam 16F876A kullanırdım. 8 segment kablosu bir porta verirsin. Ama tarama olayının nasıl çözüleceğinden emin değilim. 4 haneli olsa PORTB değişim kesmesini kullanabilirdin ama o zaman da hangi sayının hangi basamak olduğunu anlamak mesele olurdu.

Sanırım yapılacak en iyi şey tarama için kullanılan bu 5 kabloyu da ayrı bir porta verip bunları hızlı bir döngüde kontrol etmek. 5. kontrol bitince de bunu dahili seri iletişim modülünü kullanarak bilgisayara yollarsın.

Ama daha önce de dediğim gibi, üzerinde ciddi olarak düşünmeye başlamadan önce göstergenin nasıl iletişim kurduğundan emin olmalıyız. Eğer kablo sayısı 12 veya 13 ise büyük ihtimalle yukarda anlattığım gibidir durum. Kablo sayısını tespit edip buraya yazarsan bize baya yardımı dokunur.
Gökçe Tağlıoğlu

batuhanayyuzlum

arkadaşlar  Kantarı inceledim  Rs232  çıkışı bulunuyormuş. bu çıkışı bilgisayara bağladığımda  ne şekilde çıkış alabilirim bunu ne şekilde bilgisayara aktarabilirim.rs232 çıkışı ile rahatça bilgisayar bağlanabilir yazıyor. Ne şekilde yapmam gerekiyor bilgisi olan arkadaşlar Varmı

Tagli

Kantarın kullanım klavuzunda bu bilginin olması gerekir (en azından ben olsam koyardım). Bu bilgileri aldıktan sonra Windows'taki HyperTerminal programı ile dinleme yapabilirsin. Kullanım klavuzu yoksa veya var ama iletişim bilgilerine yer vermemişse yine HyperTerminal kullanarak deneme yanılma ile de bulabilirsin belki. Gerçi büyük ihtimalle kantarın gönderdiği veri 1 byte'tan daha büyük olacaktır, bu da işini biraz zorlaştırır. Aslında, iletişim şeklinden emin olduktan sonra kendin bir program yazarsan daha kullanışlı olacaktır. .net ile seri portu kontrol etmek çok kolay, onunla yazmanı öneririm.
Gökçe Tağlıoğlu

papsukkal

@taglinin dediği gibi önce displayın nasıl çalıştığını çözüp sonra da işlemi tersine çevirip dataları elde etmen gerekiyor. ama eğer tarama yöntemi kullanılmışsa işin uzun bir deneme yanılma sürecine bağlı.

aklıma gelen bir yöntem (tarama ise eğer) displaye paralel bir hat çekip, ufak kondansatörlerle bilginin devamlılığını sağlayıp (biilgisayar remleri gibi) oradaki bilgiyi de okuyarak hex yada istediğin başka bir forma çevirmek.

kolay gelsin