Motor devir ayarlayıcı devre

Başlatan POWER, 07 Eylül 2008, 15:38:59

POWER

Arkadaşlar,
Dikiş makinalarında kullanılan 100W/220v motorun devrini hassas bir şekilde ayarlamak istiyorum.Bu motorun kendi ekipmanlarında böyle bir devre var ama hassasiyeti çok kötü.Hemen hemen devir hiç ayarlanamıyor pedala basar basmaz tam gaz dönüyor.Bunu yapabileceğim fikir,hazır devre yada entegre filan tavsiye edebilirmisiniz?
TB6BKG

Erol YILMAZ

AC motor ise küçük minicik AC motor sürücülerinden kullanabilirsiniz.

POWER

Evet hocam AC motor.Bu sürücüler piyasada rahatlıkla bulunurmu?Adres yada site adresi verebilirmisiniz?
TB6BKG

F.T

dimmer le olur iyi kötü işini görür.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

POWER

Dimmerle fazla sağlıklı olamaz diye düşünüyorum.Yani onun hassasiyeti benim düşündüğüm derecede olmaz herhalde.
TB6BKG

XX_CİHAN_XX

MOC3021 ve TRIAC kullanarak bu işi çok rahat yapabilirsin.
Ancak sinus dalganın sıfır geçiş noktasını tespit edip ona göre istediğin hıza göre triac ı tetikliyeceksin.
Zero crossing
Zero cross detect
Gibi anahtar kelimelerle arama yap.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

kemalguler

AC motorlarda devir ayarı 2 şekilde olabilir. 1.kutup sayısı ki imalatında sarım yapılırken firma tarafından belirlenir.Oynama şansımız yok gibidir.2. ise frekansı değiştirmek ile olur.Bu işlem için frekans değiştirici/AC sürücüler olabilir.Eğer kollektörlü motor(üniversal motor)ise Dimmer devreleri iş görür.Üniversal motorlarda gerilim değiştirerek devir ayarı yapılabilir.Sincap kafesli dediğimiz AC motorlarda ise gerilim ile devir ayarı yapılmaz.

stlg

TDA1085 li bir yapı ile olabilirmi acaba
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

sezgin05

@POWER Bahsettiğin motor sanırım fırçalı AC motor.Yani üniversal motor.Bu motorlarıda en iyi Dimmer ile kullanablirsin.Elde etmek istediğin devir aralığı nedir? Ona göre alternatif çözümler önerebiliriz belki..Yada kullanacağın alana göre..

F.T

power arkadaş bu makinaların orjinallerinde kömür oluyor pedala basınca kömür ne kadar sıkışırsa o kadar iletken oluyor motor da o kadar hızlı dönüyor tabi çok hassas bir uygulama değil  genelde kollektörlü motor oluyor bildiğim kadarı ile ben dimmer ile uygulama yapmıştım tabiki tercih senin ...
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

POWER

Arkadaşlar esasında bu motor evde kullanılan dikiş makinasına ait.Arabalardaki cam silecek motorları olurya o büyüklükte.Dikiş makinasına sonradan takılmış bir motor.Devir ayarı hiç yok.Ağırlıklı olarak dimer ile yapılabileceği yönünde.Fakat dimerdeki potansimetreyi gaz pedalına uydurmak problem yaratacak galiba.Bunun yerine yani potansimetrenin yerinekullanabileceğim başka bir devre elemanı olabilirmi?
TB6BKG

stlg

Dikiş makinalarının hız pedallarında kullanılan devre yapısı dimmerle birebir aynı, orjinal hız ayarını dimmerle degistirmen sana fazla bir sey kazandırmaz camasır makinelerinde kullanılan TDA1085 turu bir devre ile daha duzgun sonuclar alabilirsin belki
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

sezgin05

Ustam eğer motorun kollektörlü ise dimmer kullanmanı tavsiye ederim.Dimmeri pedale uygulamak çok basit.Ben eski bir dikiş makinesi pedalini söktüm içerisine dimmer devreyi ve uzunlamasına  pot koyarak kullandım sorun yok..

POWER

@stlg
Benim dikiş makinasının içinde dimer filan yok anahtar var sadece o yüzden hız ayarı hiç yapılmıyor.
@sezgin05
söylediğiniz şekilde deneyeceğim hocam.
TB6BKG

POWER

Evet arkadaşlar geçen zaman içerisinde pedalın içine demirli bir devre yaptım.Motor dediğiniz gibi kollektörlü motor.Devre çok güzel çalıştı fakat boşta.Motoru Dikiş makinasına bağladım mekanik kısımları çevirmedi.Potu sonuna kadar açtım yine çevirmedi.Bu anda motora gelen gerilime baktım 110v civarı.Yani eksik voltaj geliyor o yüzden makinayı çalıştıramıyor.Fakat motor boşta iken(dikiş makinasına bağlı değilken)Potu sonuna kadar açtığı zaman motora 220-225 v geliyor.Bu durumda ne yapmalıyım?Değerli bilgilerinizi bekliyorum.
TB6BKG