İlk devremi yaptım sorularım var.Lütfen yardım.

Başlatan demirbilek, 08 Eylül 2008, 10:26:18

demirbilek

Merhaba,

Arkadaşlar netde basit olan bi devre buldum (Sivri sinek kovucu) ve proteusta çizimlerini yaptım baskı devreyi aldım. Resimde görüldüğü gibi.

Ares görüntüsü

Bu şekilde devreyi yaptım.

Şimdi aklıma takılan bi kaç soru var yardımcı olursanız sevinirim.

1) Öncelikle devrede çıkış olarak kristal kulaklı diyordu bulunduğum yerde kristal kulaklık varmı diye sordum elektronikçi o ne yaw dedi  :lol: Bu yüzden bende buzzer kullandım. Kristal kulaklık nedir. Nasıl isteyebilirim elektronikçiden. Buzer bu görevi görürmü.
2) Devrenin çalıştığını nasıl anlarım. Hali ile sivrisinek kovucu olduğundan ses duyulmuyo ölçü aleti ile bunu nasıl tespit edebilirim.
3) Bulduğum bu devrede 1.5 voltluk pil ile uzun süre çalışabileceği yazılı idi. Akım az çekiyormuş. Ben bu devreye 1 adet açma kapama butonu ve led koysam akım değerleri artarmı. Ayrıca ledi nereye koyacam .

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

Analyzer

Selam,

Aramıza hoşgeldin. Gerçekleştirmek istediğin devre basit bir astable multivibratör. Direnç ve kondansatör değerlerine bağlı olarak belli bir frekansta kare dalga üretir. Bu sinyali de uygun bir ses üretecine uyguladığında sivrisinekleri rahatsız edip uzaklaştırır (diyorlar). Kullandığın buzzer yüksek ses frekansını destekliyorsa ve devresiz ise çalışabilir. Benim önerim, eskiden kulak içi olmayan süngerli walkman kulaklıklarından bulursan bunu devreye uygulayıp çalıştırabilirsin. Ticari olan versiyonlarında, dikkatli dinlediğinde ses duyulabiliyor. Ancak yeterli gelmez ise frekansmetre, daha iyisi skopla frekansı takip edebilirsin. Açma kapama switchi bildiğin üzere pasif komponenttir, enerji harcaması söz konusu değildir. Ancak ledi bu devreye eklemeni tavsiye etmem. Pili çabuk bitirir.
Kolay gelsin,

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

demirbilek

Slm.

Abi verdiğin bilgiler için teşekkürler. Benim elimde sadece digital multimeter ölçü aleti var. Bunla devrenin çalışıp çalışmadığını nasıl anlarım. Detaylı tarif ederseniz ii olur. Acemi sorusu olduğu için belki size komik gelebilir. Ama bu işi öğrenmek istiyorum artık alışırsınız bana.

Lütfi AYYILDIZ

Çoğu multimetrede frekans ölçme kademesi vardır.
Buzerin uçlarındaki frekansı ölçerek devrenin çalışıp çalışmadığını anlayabilirsin.

mustafa_cmbz

bende bu devreden yapmıştım fakat bir türlü nasıl çalıştığını test edememiştim...bende il başlarda senin gibi kristal kulaklık arayıp durdum fakat kimse böyle bişeyden haberdar değildi...onun yerine teveter tiz hop. vermişlerdi...devreyi kurdum denedim hatta canlı sinek yakalayıp denedim fakat hiç bir tesiri olmadı...

sana bir tavsiye sinek kovucu değilde elektronik bilgili biraz daha genişletip birazda pic öğrenip köpek kovucu vs. yapmaya çalış...asıl onlar çok eğlenceli oluyor...bu tarz devrelerde ise verici olarak ultra sonic verici kullanılıyor onlarda çok pahalı bişey değil teki 7-8 ytl civarı...ama ilk devre yapan birisi için pcb çizimin güzel olmuş,bir kaç yerde yanlışın var ama olur okadar....kolay gelsin...

nurim

Alıntı yapılan: "demirbilek"Merhaba,

Bu şekilde devreyi yaptım.

Şimdi aklıma takılan bi kaç soru var yardımcı olursanız sevinirim.

1) Öncelikle devrede çıkış olarak kristal kulaklı diyordu bulunduğum yerde kristal kulaklık varmı diye sordum elektronikçi o ne yaw dedi  :lol: Bu yüzden bende buzzer kullandım. Kristal kulaklık nedir. Nasıl isteyebilirim elektronikçiden. Buzer bu görevi görürmü.
2) Devrenin çalıştığını nasıl anlarım. Hali ile sivrisinek kovucu olduğundan ses duyulmuyo ölçü aleti ile bunu nasıl tespit edebilirim.
3) Bulduğum bu devrede 1.5 voltluk pil ile uzun süre çalışabileceği yazılı idi. Akım az çekiyormuş. Ben bu devreye 1 adet açma kapama butonu ve led koysam akım değerleri artarmı. Ayrıca ledi nereye koyacam .

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...
Kristal kulaklıklar, 70'li yıllara kadar kullanılırdı.Özellikle radyo alıcı devrelerinde.Ayrıca işitme cihazlarında da kullanılıyordu.Malzeme olarak;Bir bobin,bir diyot,bir kulaklık varsa radyo tamamdı.Bunlara sadece bir anten birde toprak hattı bağlayarak (özellikle orta dalga) radyo yapılırdı.Hemde hiç bir enerji kaynağı kullanmadan..
Kristal kulaklık örneği...

Devren çalışırsa sivrisinekleri kovarmı bilmem ama çalışmasını (ses çıkışı olarak) c1 ve c2 kondansatörlerinin değerini nF-uF gibi değerlerle değişitirip izleyebilirsin.(beyslerdeki dirençlerlede bu işi yapabilirsin).Çalışıyorsa,orijinal kondansatörleri takarsın.Bu arada takdığın buzzer devrenin ürettiği frekansı verebilmelidir.

Kolay gelsin
nurim
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"

mustafa_cmbz

hocam ben sitenin birinde bu tarz devrelerin sinekleri kovmadığını okumuştum..aksine yaydığı sesler dişi sinek sesine benzediği için diğer erkek sinekleri etrafına topluyormuş...erkek dişi olayının bir adı vardı ama hatırlayamadım...o yüzden dikkali olun devre çalışırsa hepsi üstünüze hucum etmesinler :D

sovalye

bu tip devrelerin çalıştığını görmek zor . en iyisi canlı sinekle deneme yapman ama ben ce çizgi takipçisi ışık takipcisi gibi şeyler daha rahat ve eğlenceli

XX_CİHAN_XX

nurim hocamın dediği gibi kond. leri değiştirerek sesin duyulabilir frekansta olmasını sağlıyabilir hatta bunu buz yerine led bağlayarak gözlemleyebilirsin. Sonra orjinal malzemeleri geri takar ve deneme yaparsın.
Ancak bende başarılı sonuç alacağını sanmıyorum bu tarz devrelerde.
Kullanılan buzzerın devrenin ürettiği frekansı desteklemesi lazım.
Bu devreler bildiğim kadarıyla 40khz frekans üretiyor ve bunuda ultrasonik hoparlör ile yayıyor.
Bu arada dip not erkek sinekler ısırmaz. :)
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

digi_micro

baskı devre çizimin hatalı bu şekilde devren çalışmaz kondansatörlerin birer bacakları transistörlerin kollektörlerine bağlı olmalı

demirbilek

SLM.

Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.