motoru sürmek istiyorum.

Başlatan karabel, 08 Eylül 2008, 16:51:47

karabel

Herkese selamlar,

Elimde bulunan motoru (3faz 380V AC) yapmayı planladığım sürücü ile değişik hızlarda çalıştırmak istiyorum.
Yani, motorun hızını mesela 5 kademede kontrol edebilmeliyim. Her kademe arasında hızlı geçişler yapabilmeliyim.
Ne yazıkki istediğim şekilde çalışacak bir motor sürücü devresine rastlamadım.
Ustaların bu konuda yardımlarını istiyorum.

Teşekkürler.

mucit07

bir adet osilatörle  frekansı degistirerek  motoru istedigin devirlerlerde calıstırabilirsin t

erkan614

Alıntı yapılan: "mucit07"bir adet osilatörle  frekansı degistirerek  motoru istedigin devirlerlerde calıstırabilirsin t

hımmm olabilir.

@karabel illaki sen yapman lazımmı? enda yapmış işte hemde turk :) al kullan vakit kaybetme

a.zorba

Alıntı yapılan: "erkan614"
Alıntı yapılan: "mucit07"bir adet osilatörle  frekansı degistirerek  motoru istedigin devirlerlerde calıstırabilirsin t

hımmm olabilir.

@karabel illaki sen yapman lazımmı? enda yapmış işte hemde turk :) al kullan vakit kaybetme

bir osılatorle olacak iş değil
ENDA nın ne kadar türk malı oldugu tartışılr
boyle bır şey yapacaksan  
http://picproje.org/index.php/topic,3495
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

karabel

öncelikle cevaplarınız için teşekkürler,

@mucit07 bahsettiğini 1faz ile yapılabiliyor sanırım ama 3faz için ise PWM ve IGBT ile denemeler yapmamıza rağmen başaramadık.

Bu gün tamda istediğim yöntemle hareket eden lüks bir asansör kabini ile karşılaştım.
2-3 konumlu olarak yavaşlayıp duran bir asansör. Aceba asansörlerde kullanılan motorlar asenkron motorlardan farklı bişi mi?

Artık ne yapacağım konusunda bir fikre sahip değilim.  :!:

xenix

Eski asansörlerde 2 hızlı asenkron motor kullanılır. Statörden dışarıya çok miktarda kablo çıkar, bir kontaktör bu kabloları motoru 4 veya 8 kutuplu yapacak şekilde bağlayabilir. 4 kutuplu motor 1500rpm nin biraz altında, 8 kutuplu motor ise 750rpm in biraz altında döner. Refik hocam bu konuda daha iyi aydınlatabilir bizi.