Voltaj Regülatörü

Başlatan bayramonur, 09 Eylül 2008, 12:19:50

bayramonur

Arkadaşlar bana
24V(1.4A)
15V(8A)
-15V(0.25A)
5V(8A)
-5V(0.25A)
olacak şekilde çıkışları olan güç kaynağı devresi gerekiyor. Yardımcı olcak var mıdır?

mustafa_cmbz

78xx serisi voltaj regülatörlerinden alıp istediğin ampere göre de kaskat 2n3055 bağlayarak istediğin voltajı ve amperi  elde edebilirsin....kolay gelsin...

teknikelektronikci

78xx serisi yerine sl3000 v serisi daha iyi olur gibime geliyor
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

sezgin05

Yaklaşık 200 watt lık bir çıkış gücüne ihtiyacınız var.Ben olsam  bir bilgisayar güç kaynağını açar ve ufak sargı değişikliğiyle istediğim voltajları alırdım.Bilgisayar güç kaynaklarında regülasyon işi 5 volt hattından yapılıyor.Zaten sanada 5 volt lazım o hatta dokunmazsan sorun olmaz..

Cetinal

national semiconductor un switch regulatorlerınden uygunlarını sıtesınden bulabılırsınız yuksek akımlı istedıgınız çıkışlar ıcın

düşük akımlı çıkışlar için  ( -15V 0.25A)  lm7915   olur mesela veya muadılı bır regulator olur

78xx regulatorlerın cıkısına 2n3055 baglama olayına pek sıcak bakmam cunku ısıya donüşüp harcanan güç fazla oluyor