Canbus simulasyonu

Başlatan friedrich, 09 Eylül 2008, 15:04:51

friedrich

Merhaba;

Proteus programını kullanarak Canbus protokolünün simülasyonunu yapabilir miyim ? Ya da Proteus dışında bir program var mı Canbus simülasyonu için?

Konu hakkında yardımlarınızı rica ediyorum.

tufican

zor kardeşim ya can  cok masrafli ve ingilizce gerektiriyor :S bi kit siparişi verdim ccs c info dan inş gümrükte takılmaz :S
insanın gerçekten isteyipte yapamıcağı bişey oldugunu düşünmüyorum

SBTECH

Benimde sormak istediğim şey 2008 mart ayında sorulmuş soru ile aynı , proteus yada herhangi bir başka devre simulasyon programında , sanal bir can bus hattı oluşturup oraya çeşitli id ler de datalar koyup bunları , pic mikro işlemci ile okuma adına bir şeyler yapmak istiyorum. bunu yapabilen bir program mevcut mu ?
Elektronik ilimdir..

tufican

yok bildigim kadarıyla bende gidip ccs c  can bus kiti aldım egitiyor işe yarıyor yani

Veli B.

Tr de bulunabilen CAN BUS destekli en uygun chip nedir, siz neler kullanıyorsunuz?

tufican

ben 18f4580 kullanıyorum çeşit çok en kolay bulunabilen bu olabilir sanırım ccs c kodlarıda kolay sayılır

f_machine

lpc2368,lpc1768 kullanılabilir.

Veli B.

ARM serisi yüksek fiyatlı. Miktarlı kullanımda ciddi sorun bu. Uygun fiyatlı olması lazım. 18f25k80 için çok uzun termin süresi veriyorlar ve piyasada yok. En uygun fiyatlı bu görünüyor.Bu arada microchipten daha uygun CAN transceiver entegresi var mı?

Veli B.

@drmp,
Bu fiyatlardan alıyorsanız başka ürünlere veya firmalara yönelmeniz lazım. 18f25k80  2,2 usd. 2551 ise perakende 1 usd civarında.

remzi

Alıntı yapılan: katana - 11 Nisan 2011, 21:05:48
@drmp,
Bu fiyatlardan alıyorsanız başka ürünlere veya firmalara yönelmeniz lazım. 18f25k80  2,2 usd. 2551 ise perakende 1 usd civarında.

Nerden alıyorsunuz hocam 2551'i

Veli B.

Proje için Tr teslim fiyat. Fakat şu an dorukandan bakıyorum site üzerinden satışta  1.5 usd.

http://www.dorukanstore.com/MCP2551-ISN,PR-4215.html

Farnell dahi 1.3 € fiyat verirken diğer firmaların 3-4 usd lik fiyatları sadece fırsatçılıktır.
Bu arada NXP TJA1050T  de göz ardı edilmemeli.

Transceiver kısmı değil de controller tarafı için daha ekonomik bir ürün var mı , öğrenmek istemiştim ama sanırım en uygun ürünler, zaten belirttiklerim gibi görünüyor.

Sonradan gelen dipnot:
Sanırım hata etmişim. Şimdi bakarken aradığım gibi bir mcu buldum. Projeyi buna göre değiştiriyorum.
lpc11c22/24  2.77$@1k
http://search.digikey.com/scripts/DkSearch/dksus.dll?pname?site=us;lang=en;name=568-6643-ND
mükemmel ürün...:)

f_machine

Veli B.

Tecrübesi olan arkadaşlara sormak istediğim bir konu var.

CanBus kullanırken kablodan kaynaklı yaşadığınız sorunlar oldu mu? Kablo seçiyor mu bu standart?

forsa1975

Alıntı YapTecrübesi olan arkadaşlara sormak istediğim bir konu var.

CanBus kullanırken kablodan kaynaklı yaşadığınız sorunlar oldu mu? Kablo seçiyor mu bu standart?

Şu an çalıştığım yerin kurulumunda işe başladım. Kurulumu İsviçreliler yaptılar. Biz yardımcı teknisyen olarak çalıştık. Adamlar CAN kabloları satın alınırken, montajı yapılırken (power kablolarından uzak tutmak ) kılı kırk yardılar. Daha önce kötü tecrübeler yaşadıklarını, bütün CAN kablolarını değiştirdikleri bir projeden bahsettiler. Kullanılan kablolar 2x2x0.5 Peer denilen birbirine dolaşmış çiftlerden 2 çift ve Blendajlı Özellikle uzun mesafelerde güç kablolarından etkilendiği söyleniyor. (Her ne kadar sarmal kabloların bu etkiyi önlediği yazsa da.) İşletmeye geçtikten sonra, kablodan kaynaklana  herhangi bir problem yaşamadık.