İz Takip

Başlatan galdirik, 11 Eylül 2008, 10:02:24

galdirik

arkadaslar,
iz takipi yapan bir robot tasarlayacagim, ama sensor olarak hangisini kullanmaliyim? mesafe olcen sensorler varmıs ve lazerli sensorler.. bunlar hakkinda bilgisi olan varsa yardim edebilir mi lutfen?  :(
carpe diem!!

Tagli

Mesafe ölçenlerle yerdeki izi takip edemezsin. Daha çok renk farkını algılayabilen birşeye ihtiyacın var. Ayrıca gelişmiş bir sistemde kameradan görüntü alıp bunu bilgisayarda işleyerek de iz takip edilebilir ama bu zor bir iş.

Bu arada, lütfen bir başlığı iki yerde açma. Bu hoş bir davranış değil.
Gökçe Tağlıoğlu

galdirik

aslinda robot otomatik olarak belirlenen bir yere gidecek. boyle bir sensor lazim
carpe diem!!

Tagli

"Belirlenen yer" kavramını biraz açar mısın? Mesela ben ufak bir robot yapmıştım ve önündeki 180 derecelik alanı tarayıp 40cm içinde bulduğu ilk nesneye gidiyordu, onun için belirlenen yer bulduğu nesneydi. Sen nasıl bir referans noktası kullanmak istiyorsun?
Gökçe Tağlıoğlu

galdirik

bir odadan digerine gidecek bir sey olacak. mesafe olcenle olmayabilir bilmiyorum belki lazerli sensörlerle yapmalıyım. yani iz takip gibi olacak ama yerde izolasın istiyorum evin içinde. anlatabildim umarım :)
carpe diem!!

galdirik

yerde iz olmasın istiyorum.
baska yerde baslık acma olayı icin de ozur dilerim, cunku ilk defa bir forumda yazı yazıyorum. bi daha olmaz pardon :(
carpe diem!!

Tagli

Bence SHARP'ın kızılötesi mesafe sensörleriyle duvarı takip etmesini sağlayabilirsin. Zaten yerde iz olmayacaksa duvardan başka birşeyi referans olarak kullanman zor. Eğer bulabilirsen dijital pusula işini kolaylaştırabilir ama yine de duvarları (ve karşına çıkması muhtemel diğer nesneleri) bir çeşit mesafe sensörüyle kontrol etmen lazım. Lazer mesafe sensörleri genelde pahalıdır ve profesyonel kullanım içindir; kızılötesi veya ultrasonik olanları öneririm.
Gökçe Tağlıoğlu

galdirik

carpe diem!!

galdirik

arkadaslar baska dusuncesi olan yok mu? ltf yardimmmm :(
carpe diem!!

parda

Merhaba;
Şahsen uygulamadım ama CNY70 ile yapılabileceğini düşünüyorum bir incele istersen
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

Tagli

CNY70 0.3 mm'den algılama yapar. İz takibi için uygun olabilir (beyaz zeminde siyah iz gibi). Duvarları takip etme konusunda tavsiye etmem. Sanırım söz konusu projede amaç daha çok bir odadan başka odaya gitmek ve bunu iz takip etmeden yapmak. Aslında gidilecek yol hafızaya da yüklenip motorların kontrolü sağlanabilir ve sadece yol üzerinde engel olması durumunda engel geçilene kadar yoldan sapılabilir. Yine de benim tavsiyem kızılötesi mesafe sensörleri...
Gökçe Tağlıoğlu

mustafa_cmbz

arakdaşım kızıl ötesi belki işini görebilir ama bu sisteme ultrasonik alıcı ve verici de eklersen bunlardan gelen bilgileri de harmanlayıp motorları öyle kontrol edersen daha mantıklı olur ve hata payı düşer...program rutini sana kalmış...benimde bu aralar kafamda bir robot yapma düşüncesi var fakat birazda işe yarar bişeyler olsun istiyorum bakalım ne çıkacak ortaya....