EBoostr Sayesinde Yüksek RAM

Başlatan creemstorge, 11 Eylül 2008, 21:28:50

creemstorge

İnternette gezinirken böyle bir yazılım buldum. Yazılımın açıklaması aynen şöyle:

eBoostr ile Windows Vista'nın Readyboost teknolojisini Windows XP makinelerinde de kullanabilirsiniz. Aynı ReadyBoost'ta olduğu gibi harici bir belleği RAM'e destek vermesi için kullanabilirsiniz.
Az miktarda RAM'i bulunan PC'lerde Windows sıkça dosyaları sabit diskte saklamak zorunda kalıyor. Elbette sabit diskler RAM'lerden kat kat daha yavaş bileşenler. Modern USB bellekler sabit disklerden daha hızlı çalışıyor. İşte eBoostr bundan yararlanarak USB belleklerdeki hafızayı ön-bellek olarak kullanıyor ve böylece sanal olarak RAM miktarını arttırmış oluyor.

Aklıma bir fikir esti. Acaba bir USB Hub yardımıyla şöyle 1'er 2'şer GB'lık USB FLash Disklerden 4-5 tane kullansak, ek RAM takabilme ya da yüksek RAM miktarları destekleme imkanı olmayan bilgisayarlar için herhangi bir performans yardımı olur mu?

files

ram kaç paralık şey .  bunla uğraşmaya gerek varmı? 4 GB ram tak

creemstorge

RAM dediğimiz kaç paralık şey de.... Eski bilgisayarlar için RAM dediğimiz kaç paralık şey değil malesef. Pentium 3 yongalı bir anakartta 1 gb ı bile desteklemeyen bir slota nasıl 4 gb takarız ????

files

o bilgisayar usb 2.0 yüksek hızı destekliyor mu?

usb 1.1 usb bellek ile  sabit diskten bile yavaş çalışır.

mavi

xp 2,5 gbyte üstünü tanımaz
Telecommander Monster Of Network

creemstorge

Bir bilgisayardan bahsetmiyorum. Genel olarak sordum. Mesela benim eski bilgisayarım,p3 yongalıydı , USB 2.0 desteği vardı ama 2 GB üstünü tanımıyordu. SD slot zaten.

files

Harici usb diskler var. usb 2.0 yüksek hız. ben bunların bile normal diskten hızlı çalıştığını görmedim.   Modern USB belleklerin sabit disklerden daha hızlı çalıştığına inanmıyorum.  en hızlı usb diskin yazma okuma hızı 48Mbyte / saniye değildir.

Sanal bellek olarak sabit disk yerine, usb diski kullanmak yanlış gibi görünüyor.  Ancak programın portable avantajları  varsa orasını bilemiyorum. normalde zaten uyku modu, hazırda beklet vs yapabiliyoruz.