DC motor kontrol unitesi

Başlatan qadam, 12 Eylül 2008, 16:35:40

qadam

Selamlar ;
Benzer konular daha önce açılmış ama benim istediğim tam olarak aşağıdaki fotoğraftaki dc motor kontrol unitesini benzerini yapmak;

2 farklı hız için herhangi iki RPM değeri yapılıp kaydedilecek. Bunun için set up ve hız + - tuşları ,  manuel olarak kullanıcı tarafından yapılabilmeli
microprocessor kontrollü Quartz referans bir devre imiş
cihaz 2nanosaniye hata ile motor devrini düzenliyor bu değer biraz daha yüksek değerde olabilir.
Fotoğraftaki PIC in ne olduğunu bulamadım muhtemelen 16F serisinden olabilir.
Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

KaraBekir

Alıntı Yapcihaz 2nanosaniye hata ile motor devrini düzenliyor bu değer biraz daha yüksek değerde olabilir.
8O

Tekrar tekrar okudum, bir yanlışlık olabilir mi? 2 nanosaniye çok kısa bir süredir. Kontrolün PIC16 serisi ile yapıldığını düşünürsek o sürede 1 komut tamamlayamaz. Motordan alınan hız bilgisini işleme ve çıkışı yenileme süresi haricinde yeni çıkış değerine bağlı olarak motorun tepki vermesi içinde bundan çok daha fazla süreye ihityaç vardır. Öyle değil mi?

F.T

maşallah baya hızlıymış ... :roll:
yapısında kullanılan malzemeler neler acaba..
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

mihri

PIC'e over clock yapmışlar. :lol:
"Eppur si muove!"

sigmoid

konu dışı olacak, affınıza sığınarak bir soru sormak istiyorum. Devre içindeki siyah trafo piyasada hangi ad ile satılıyor, içinde trafo dışında ekstra bir şey var mı?

OG

Alıntı yapılan: "abdullaho"Devre içindeki siyah trafo piyasada hangi ad ile satılıyor, içinde trafo dışında ekstra bir şey var mı?
Kapalı tip trafo, piyasamızda daha çok sarı renkte kasalılar görülmekte. http://www.mtvelektronik.com
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ipek

abdullaho piyasada ASLAN trafo üretiyor ..

trafo 15w gibi görünüyor  pwm transistörü soğutulmamış yani pek güc görünmüyor bence canım kutuya yazık olmuş...

OG

Konu dışı, benim de cihaz kasası ve yan kapakları hoşuma gitti.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

sigmoid

F.T

bence bu kutuya yazık olmuş hiç olmasa kutunun hakkını vermelilermiş.kutunun hakkını vermemişler.şöyle kelli felli bi güç kaynağı güzel oturtulurdu.ama neyse allah sahibine bağışlasın...
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

qadam

Pardon dakikadaki hata oranı 2 nanosaniye olacaktı