Cosmos TV Sorunu (terzi meselesi)

Başlatan Mr.Thinking, 13 Eylül 2008, 11:10:43

Mr.Thinking

Arkadaşlar merhaba.
evimdeki tv birkaç gün önceden beri içinden gelen br çıtırtıyla beraber  kendi kendne kapanıyor. Soğuk lehim vardır yaparım diye erteledim durdum.En sonunda dün gece canım sıkıldı ve açtım. Birde ne göreyim? İçinde örümceklerin envayi çesidi belgesel film yapıyor. Gömlek değiştirenlerimi ararsın avını örenlerimi ararsın vesaire. Neyse buraya kadar bir stres atma bölümüydü.
     Tv de gerçekten soğuk lehim vardı. Switch mode trafosunun bir ayağı tam temas etmiyordu ve yaptım. İşte bu kadar deyip tv yi güzelce topladım ve uzun uğraşlardan sonra tekrar tv dolabına kaldırdım. Fişi taktım ve açtım. Açmaz olaydım tekrar bir cazırtı ve olanlar oldu tabi. Tv: Cosmos Polaris 2020. Sorun: Ekranda yatay çizgiler var, görüntü var ama yatay çizgiler de var.
Sizce nerelerine bakmalıyım arkadaşlar. Tv konusunda fazla tecrübem yok. Yılların elektronikçisiyim ama şu tv leri bir türlü anlamadım. Yardım ederseniz sevinirim.
TEŞEKKÜRLER.
ego=1/Knowledge

M_B

Merhaba Ekranda yatay tek bir cizgi varsa.
Oncelikle vertikal entegresini elden gecirmen lazım. ( oda soguk lehım olmuştur. )
Vertikal kısım neresi dersen kısaca yerını tarif etmeye calışayım.

Saptırma bobının uclarını takıp ederek vertikal kısmın neresi oldugunu bulabılırsın.
Saptırma bobınınden 4 kablo gelır. ıkısı kalın 2 sı ıncedir.
ince olan kısım saptırma kısmıdır.

Diyelim vertikali soguk lehim gectin duzelmedi. Bu sefer yapman gereken FBT etrafındakı 0,47 veya 4,7 ohm degerlerindeki direncleri kontrol et onlardan bırısı senın vertikal entegreni besler.
Vertikali besleyen voltajın uzerındeki direnc yanmış ise ( acık devre ) entegreyi degiştirmenı nı oneririm.
Kolay gelsın.
M_B
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

Mr.Thinking

teşekkür edrim.
Ancak tek bir çizgi değil çok çizgi var. görüntü var ama yatay çizgilerle beraber ve biraz fulu.
ego=1/Knowledge

F.T

arkadaşım ekranda yatay çizgiler var ise çıtırtı yapıyorsa tüp soketini değiştir bence fokus voltajından atlama yapıyor olabilir.ayrıca +ht trafosu screen voltaj potu ile ayar yapıp çizgileri yok edebilirsin.kolay gele .....
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: "ferittt"arkadaşım ekranda yatay çizgiler var ise çıtırtı yapıyorsa tüp soketini değiştir bence fokus voltajından atlama yapıyor olabilir.ayrıca +ht trafosu screen voltaj potu ile ayar yapıp çizgileri yok edebilirsin.kolay gele .....
artık çıtırtı yok. tht potuyla oynamam da sorunu çözmedi. Tda 3653b ile bir ilgisi olabilirmi? veya çevresindeki elektrolitiklerle
ego=1/Knowledge

F.T

12 volt ve parlaklık voltajı 180 volt muydu ne aklıma gelmedi bunlarda bi sorun olabilir.tüp soketi +ht trafosu ayaklarını lehimlerini tazele tüpün emisyonu zayıflarsa ondanda yapar ayrıca fleman voltajı 6,3 volt hattını kontrol et düşük gelirse geri dönüş oluşur.vertikal deki elektrolitik  kondansatörleri degiştirebilirsin.arkadaşım 10 senedir tamirat yapmıyorum ama aklıma gelenler bunlar sana kolay gelsin......
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

teknikelektronikci

bu yatay cizgiler her yerdemi var oksa sadeceekranin üstündemi? var altindada belki kirmizi yesil mavi cizgi
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"bu yatay cizgiler her yerdemi var oksa sadeceekranin üstündemi? var altindada belki kirmizi yesil mavi cizgi
heryerde var üstten alta kadar beyaz çizgiler ve hareket ediyorlar titriyorlar.
ego=1/Knowledge

M_B

Merhaba arkadas;
Senın RGB devrende sorun var.
Bunun bir kac nedeni var.
1- Tup soketine 200V tun gelmıyordur.
2- Tup soketındeki Transistorlerden birisi arızalanmıştır.
3- Sokette soguk lehim olmuştur.
4- Son olarakta FBt nin Screen potunu saat ın ters yonunde cevir bakalım. Duzelıyormu. Belki Saseyle ugrasırken elın dokunmus ve fazla acılmıs olabilir.

Kolay gelsın.
M_B

Not:  Bende ilk once 4 maddeyi bir dene
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

aslan_korhan

Soğuk lehim olan trafonun etrafındaki kondensatörlerde problem olabilir. Yani besleme temiz gelmiyorsa buna benzer çizgiler çıkabilir.
Besleme kısmındaki kondensatörleri kontrol et bence...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

transistor

focus ve screen voltajlarını eht den kıs
Herşey Vatan İçin.

dijiman

Ekrandaki çizgiler beyaz ise geri dömüş çizgileridir eht tarfosu üzerindeki screen yazan pot ile onayınca fark çıkıyormu bir de tüpün flaman kısmında RGB girişlerinde üçüde yanıyormu yada düşük olabilme ihtimaline bakınız Eht trafosu yanındaki kondansatörleri değiştirmenizi tavsiye edebilirim.

F.T

yeni aklıma geldi ana girişteki blok kondansatörü .ana dc ye bağlı kondansatör ucunda 315 volt dc olmalı.bazen bu kondansatörde bu tip arızalara yol açabiliyor.