Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

nas nasıl kurulur

Başlatan erhanmete, 16 Eylül 2008, 22:06:17

erhanmete

yedekleme ve uzaktan erişim için linkteki ürünü aldım.
bir şekilde yerel ağa tanıttım. fakat nas olarak nasıl kuracağımı ve kullanacağımı anlamadım.

mikrobox

Maxim

eğer ağa tanıttıysanız geriye birşey kalmıyor ,

o cihazın bir network ismi vardır ,
hepimizin ağ üzerinde bir ismi olduğu gibi ,

xp ise işletim sistemi ,
ara dan "bilgisayar yada kişi" yi tıklayın ve oraya bu cihazın network ismini girin bulacaktır ,

olmadı ,ağ bağlantılarımdan networke bakın orada gözükecektir ,

gene olmadı ip numarasını biliyorsanız ,ip den arayabilirsiniz .

nas ,network attach storage .

network üzerinden hard disk paylaşımı kısacası ,
bu cihaz üzerindeki diske, siz istediğiniz bölümler yaratabilir ve onlara şifre verebilirsiniz ,hatta her bölüme ayrı ayrı kapasite tanımlaması yapabilirsiniz .

erhanmete

evet bu yazdıklarınızı yapabiliyorum zaten. eksik anlatmışım. ben bu sürücüye evimdende ulaşmak istiyorum. bunu sormaya çalışmıştım :)
kusura bakmayın.

alayli

Alıntı yapılan: "erhanmete"evet bu yazdıklarınızı yapabiliyorum zaten. eksik anlatmışım. ben bu sürücüye evimdende ulaşmak istiyorum. bunu sormaya çalışmıştım :)
kusura bakmayın.

Sürücüye evinizden ulaşmak için adsl modeminizde o cihaza ait bir statik ip (LAN) ataması yapmanız, internet erişiminize telekomdan statik ip numarası talep etmeniz ve ve modemde bu iki ip için NAT yapılandırması yapmanız gerek. Telekomdan statik ip talebi olmazsa olmaz değil. Modeminizin dış ip'sini her defasında (akşamları eve giderken) not etmeye razıysanız o şekilde de çalışır... ( ki bu durumda bile elektrikler keslip gelirse veya modem bir şekilde açılıp kapanırsa vb. bu not ettğiniz  ip değişecektir.)

Modeminizin marka ve modelini söylerseniz nat yapılandırmanızı nasıl yapabileceğinizi size ayrıntılı anlatabilirim...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

erhanmete

Alıntı yapılan: "alayli"
Alıntı yapılan: "erhanmete"evet bu yazdıklarınızı yapabiliyorum zaten. eksik anlatmışım. ben bu sürücüye evimdende ulaşmak istiyorum. bunu sormaya çalışmıştım :)
kusura bakmayın.

Sürücüye evinizden ulaşmak için adsl modeminizde o cihaza ait bir statik ip (LAN) ataması yapmanız, internet erişiminize telekomdan statik ip numarası talep etmeniz ve ve modemde bu iki ip için NAT yapılandırması yapmanız gerek. Telekomdan statik ip talebi olmazsa olmaz değil. Modeminizin dış ip'sini her defasında (akşamları eve giderken) not etmeye razıysanız o şekilde de çalışır... ( ki bu durumda bile elektrikler keslip gelirse veya modem bir şekilde açılıp kapanırsa vb. bu not ettğiniz  ip değişecektir.)

Modeminizin marka ve modelini söylerseniz nat yapılandırmanızı nasıl yapabileceğinizi size ayrıntılı anlatabilirim...

merhaba
zaten bu tip durumlar için sabit ip almıştım.
modemim linksys WAG325N
şimdiden teşekkür ederim

alayli

WAG325N... Bu modemin arayüzü İngilizce idi diye hatırlıyorum. Bu modemde (en azından benim hatırladığım firmware'de) LAN (lokalde modeme bağlı cihazlar) cihazlarına statik IP vermek için MAC<=> IP eşleşmesi yapacak bir menu yoktu. Fakat sağ kısımda çıkan "Network Setup" isimli bir menude "client lease time" veya "max lease time" gibi bir seçenek olacaktı. Bı IP adreslerini istemcilere kiralama süresini dakika cinsinden girilen bir değer. Bunu 0 (sıfır) yaptığında modenine baplanan cihazlara her defasında aynı IP adresini veriyordu diye hatırlıyorum. Bahsi geçen nas cihazının LAN'da statik IP olayını buradan halldebilirsin.

Şimdi nat ile bu cihazı internet erişimine açma olayına bakalım.

Setup > Advanced Routing menu yolunu takip ettiğinde menu orta kısmında "NAT: Enabler-Disable" checkbox ları olacak. Enable'yi işaretliyoruz. Aynı ekranın altlarına doğru "Static Routing" ayarları var.

Bu kısımda;

Select set number: Daha önce bir nat yapılandırılması girmedi isen burada 1 görürsün
Destination IP Address: Hedef IP adres, buraya "MikroBox 3.5" 1000 MB NS 348 Landisk" e DHCP'nin atadığı IP adresini gir. (Örn.: 192.168.001.102 )
Subnet Mask: Bu modemde varsayılan olarak 255.255.255.000 olması lazım bu değeri gir.
Gateway: Bu kısıma da telekomdan aldığın statik IP numarasını giriyor olman lazımdı sanırım. Sanırım diyorum çünkü modemden modeme değişmek durumunda olan iki durum olabiliyor:
Bazı modemler bunu hiç girdi olarak sormaz. Zaten bir çok modemin tek WAN girişi olduğu ve bu WAN girişi uzak alan ağı (WAN) için varsayılan ağ geçidi (gateway) olduğu için sormazlar. Bazı modemlerde de kendisine dışarıdan bağlanmasına izin verilen sabit bir IP' ye göre filtreleme yapmak için kullanırlar bu girdiyi. Buraya uzaktan erişeceğin diğer makinanın (modemin) statik IP sini gerersen (varsa tabii) sadece o modemdem buraya erişime izin verir. Birden fazla ama adresi (IP'si) belli yerden girmen icabederse 2.3.4 set değerleri ile bunları tek tek tanımlaman gerekir. Burayı 0.0.0.0 olarak girersen dışarıdan gelen tüm bağlantı taleplerini gerçekleştirir. Maalesef bunu deneme yanılma ile bulacaksın... Bu değeri önce telekomdan aldığın ıp adresi olarak gir ve bir başka internet modeminden erişimi dene. Olmazsa 0.0.0.0 olarak gir ve dene.

Kafana takılan bir şey olursa tekrar yardımcı olurum.
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)