XP Format Problemim

Başlatan sust, 17 Eylül 2008, 17:56:38

sust

Herkese merhabalar.

Ben bilgisayarıma sp3 lü winxp ile format atmak istedim fakat, bilgisayarımı cd den başlatınca :
"Reboot and selected proper boot device or insert boot media in selected boot device and press any key" diye bir yazı çıkıyor.

Bende windows ortamında cd yi çalıştırıp onarma değilde yeni kurulum dedim bu seferde bilgisayarımda 2tane işletim sistemi olmuş oldu. Bunlardan herhangi birinide silemedim.

Yukarıdaki yazı ile ilgili ve 2 işletim sisteminden sadece 1 tanesini silmek konusunda bilgisayarcı arkadaşlarım bana yardımcı olursanız çok sevinirim
SAYGILARIMLA  --Barış-- Beni ONLAR Delirttiler

ferdem

2. windowsu aynı diske (C, D..) mi kurdunuz? Ben sizin durumunuzdayken şöyle yapardım: En son kurduğum windowstan denetim masası>sistem>gelişmiş>başlangıç ve kurtarma>ayarlar dan düzenle deyip (açılan metin belgesi boot.ini dosyasıdır) kullanmadığım işletim sisteminin açılıştaki listede görmemek-ve o ekranda beklememek- üzere dosya(boot.ini) üzerinde düzenleme yaparım. Bunu kullanmak istemediğiniz işletim sistemiyle ilgili satırı silerek yapabilirsiniz ama dikkatli olun yanlış işletim sisteminin satırını silmeyin, başınıza iş açılır. Bundan emin olmak için önce
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /execute=optin /fastdetect
yerine
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Bu eski windows" /noexecute=optin /execute=optin /fastdetect
gibi yeni isimler verip bilgisayarınızı yeniden başlatıp çıkan listedeki isimlerden doğru windowsun hangisi olduğuna emin olunuz, sonra listeden temizleyiniz.

Sonra da eski windowsa dair klasörleri siliyorum, eski windowsu büyük ölçüde silmiş oluyorum. Kolay gelsin.

cevat

windows 98 cd ile denedin mi?

sust

windows 98 ile denemedim ama haklısınız belki işe yarayabilir.

@ferdem hocamın tavsiye ettiğini denedim evet bozuk olan işletim sistemini sildim açılışta da seçim ekranı çıkmıyor. Fakat şimdi bilgisayarım çok yavaş çalışıyor.

bir yerden de

1. HDD'nin Bağlantı Kablosunu,Jumperlarına Bak.Çıkartıp Tekrar Tak.

2. BIOS Ayarlarından : First Boot Device Seçeneği ile Boot Device Priority Seçeneğini , Windowsun Kurulu Olduğu HDD Seç.

3. Kullanmıyorsan ya da hiç Bilmiyorsan Boot Up Floppy Seek BIOS Seçeneğini Disable Yap.

4. HDD'nin Data Kablosunu Değiştir.

5. Sonuç Alamazsan Hiçbirinden 2 Kötü Durum Vardır :
- HDD Bozuktur
- Anakart Problemlidir.

gibi birkaç öneri aldım. Kablolarda veya HDD'de bi problem olsa işletim sisteminin biri bozukken diğeri normal çalışır mı acaba¿

Boot Up Floppy Seek BIOS Seçeneği nedir¿ ben BIOS ta göremedim bu seçeneği

KAZIMUGUR

Geçende yazdık benzerini.sp3 lü ise dandik bir cd dir o.
Eninde sonunda tırlar zaten,baştan olmuş şansına.
Güvenilir bir yerlerden doğru dürüst orijinal sp2 li cd bul , birde xp aktivasyon.Sonra temiz bir format at.

sust

Yanlış anlaşıldım galiba.

Benim sorunum zaten bu format atamıyorum; F8'e basıp cd-romu gösterip başlattığımda  Reboot and selected proper boot device or insert boot media in selected boot device and press any key yazıyor ve bu yazıyı bir türlü geçemiyorum.

Format atmak için başka bi tavsiye verebilecek olan varsa çok iyi olacak.

OG

98 cd si ile hepsini uçurabilirsin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

sezgin05

Win98 ne zamandan beri NTFS dosya sistemini destekliyor.OG hocam haklı herşeyi yok edebilirsiniz...

Maxim

arkadaşın ilk problemi xp yüklemek değil
makina CD den BOOT etmemektedir.

"Reboot and selected proper boot device or insert boot media in selected boot device and press any key"

**
olması muhtemel sorunlar ,
-bilgisayarın biosunda first boot seçeneği cdrom seçilimi ?
-çok eski makinalarda ,cdden boot seçeneği yoktur ,böylemi ?
-kulladığınız xp cd si boot edebilir haldemi ?
yoksa, xp dosyalarını cd ye nero gibi bir programla sadece kopyaladınızmı.
Biliyorsunuz ,makinanın cd den boot edebilmesi için ,
cd nin boot sectorunde açılış dosyaları ,yani system dosyalarının bulunması gerekmektedir .

sust

bilgisayarımın biosunda first boot seçeneğini cd-rom yapıp HDD ve diğer cd-romları disable yaptım ve ayrı bir winxp cdsi ile format işlemini gerçekleştirdim.

Galiba benim ikinci sorunum @maxiboost hocamın dediği gibi cd'im boot edilebilir halde değilmiş :(

o zaman şimdi şöyle bir soru sorsam elimdeki CD'yi atacak mıyım yoksa bunu boot sectorunde açtırmamın bir yolu var mıdır¿

Herkese onlarca kere teşekkürler