SONY TA-F5A anfi kapanma sorunu...

Başlatan mcguiverali, 24 Eylül 2008, 13:20:54

mcguiverali

Herkese iyi günler 2-3 senedir kullandıgım 78 model aşağıda temsili resmi görünen anfimden gayet memnunum fakat arada sırada gerilim dalgalanmalarındanmıdır bilemedim kendini kesiyor(içinden bi röle sesi geliyor ve hoparlörlördeki ses kesiliyor) bu bi kendini korumadır dogaldır diye düşündüm gerilim dalgalanmalarına karşı korumalı priz kullandım ama oda fayda etmedi..acaba diyorum kesime giden röleyi bulup kaldırıp direktmi bağlasam canice  ;)

Düşünmeden öğrenmek beyhude, öğrenmeden düşünmek, tehlikelidir.....

sebo

sadece hoparlörler kesiliyorsa anfi çalışmasına devam ediyorsa bu geciktirme devresinin rölesi olabilir. belkide biyerlerde soğuk lehim vardır.
çalışmasını biraz daha açıklarsan sana daha yararlı bilgiler verilecektir. arızaya geçtikten sonra sadece hoparlörlermi çalışmıyor anfinin diğer kısımları çalışıyormu. devreye almak için neler yapman gerekiyor.

mcguiverali

evet yalnızca hoparlörler kesime gidiyor...kapattıktan bikaç sn sonra ise kesime giden rölenin sesi geliyor ardından açıyorum düzeliyor..fakat belli olmuyor bi kaç dakika veya bi kaç saat sonra yine hoparlörlerdeki ses yine   gidiyor..

nurim

Alıntı yapılan: "mcguiverali"Herkese iyi günler 2-3 senedir kullandıgım 78 model aşağıda temsili resmi görünen anfimden gayet memnunum fakat arada sırada gerilim dalgalanmalarındanmıdır bilemedim kendini kesiyor(içinden bi röle sesi geliyor ve hoparlörlördeki ses kesiliyor) bu bi kendini korumadır dogaldır diye düşündüm gerilim dalgalanmalarına karşı korumalı priz kullandım ama oda fayda etmedi..acaba diyorum kesime giden röleyi bulup kaldırıp direktmi bağlasam canice  ;)

Hatırladığım kadarı ile bu korumaya geçme sebeplerinden bazıları şöyle idi.....
Hoparlör omajlarının,çıkış omajlarına uygun olmaması (Hop.Omj<Çıkş.Omj.).
Çıkış katının normalden fazla ısınması.(Yüksek çıkış istenildiğinde daha bariz olarak açığa çıkar...)
Hoparlör gurup seçim komitatörünün kesiklik yapması (Oksitlenme nedeni ile tam geçirgenlik sağlanamıyor....)
Bağlantılarda gevşeklik olması halinde...(hoparlör bağlantıları,power b ağlantısı....vb)

Kolay gelsin
nurim
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"

mcguiverali

Alıntı yapılan: "nurim"

Bu olasılık daha uygun geldi sorunuma.. fakat şimdide şöyle bi soru belirdi kafamda her zaman yapmıyor bazı günler sık sık bazende 1 hafta hiç tık demeden çalıştığı oluyor...yani omaj sorunu olsa sürekli ve belirli periyodlar halinde yapması gerekmezmi?

nurim

Alıntı yapılan: "mcguiverali"

Bu olasılık daha uygun geldi sorunuma.. fakat şimdide şöyle bi soru belirdi kafamda her zaman yapmıyor bazı günler sık sık bazende 1 hafta hiç tık demeden çalıştığı oluyor...yani omaj sorunu olsa sürekli ve belirli periyodlar halinde yapması gerekmezmi?

Çıkışa yaptığın yüklemeye bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.Aynı yıllardaki değişik marka amfilerde de benzer sorunlar yaşamıştık.Önerim 8 Ohm 'luk hoparlörler kullanman olacaktır.

Kolay gelsin
nurim
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"

mcguiverali

Şimdi şöyle bi durum oluştu aktarayım.. kesiklik oldugu sırada anfinin üst kısmına elimle vurunca sorun düzeldi yani kapama açma yapmama gerek kalmadı sizin;

Hoparlör gurup seçim komitatörünün kesiklik yapması (Oksitlenme nedeni ile tam geçirgenlik sağlanamıyor....)

olasılığınız üzerinde durmam gerekir galiba...

mcguiverali

Hoparlörlerin yüksek omajlı işlem görmelerinin nedeni tesisatımın direnciymiş simdi daha sade ve kısa tutmaya calışacağım..bir gündür deniyorum kesilme yapmadı..umarım işe yarar herkese teşekkürler..