Bilgisayardan alınan 12V --> 9V'a

Başlatan mcguiverali, 24 Eylül 2008, 13:34:28

mcguiverali

Herkese iyigünler bilgisayarımın kolonlarını bilgisayar acıldıgında açılsın istedim (biliyorum biraz tembel işi oldu ama) fakat sesde bi cızırtı meydana geldi farklı bi ses kaynağı (mp3 player gibi) veya harici adaptör kullandığımda sorun ortadan kalkıyor çıkışına 100 nF ile filtre yapayım dedm ama oda pek işe yaramadı açıkçası..

Düşünmeden öğrenmek beyhude, öğrenmeden düşünmek, tehlikelidir.....

tayyar

Bilgisayar güç kaynagı smps dir. Bildigim kadarıyla ses kaynaklarında ise smps pek tercih edilmez daha çok lineer güç kaynakları tercih edilir. Cızırtının nedeni bu olabilir.

Ses sisteminin kasyla birlikte açılmasını istiyorsan 6lı bir priz al anahtarlı olanından, anahtarını açtıgında bütün sistem acılır tek yapman gereken fazladan birde kasanın tuşuna basmak olur.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

stlg

7809 un cıkısına 2200uF 16V bir kondansator deneyin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

timpati

"cızırtı" dediğiniz beslemeden de gelebilir, sinyal kaynağından da; ne de olsa yüksek frekanslı bileşenler çok PC'de. ayrıca ortak şaseleme sorunları da cabası. "illa beslemeyi PC'den alacağım" derseniz, filtreleme için sadece kondansatör yetmez. iki hatta da [+12V ve 0V (şase)] seri şok bobini ekleyeceksiniz, bunlar YF'ları alır.

en ideali, amaç anahtarlama yapmaksa, PC'nin açılmasıyla birlikte ortaya çıkan 12V (veya 5V) üzerinden bir röleyi anahtarlamak ve kabinlerin kendi beslemesini kullanmak.
why mr. anderson, why ?

sezgin05

7809 ile beslenen kolon kaç wattır ki.Bencede uygulamada bir hata var. Sizin kolonlarınız 9 volt ile çalışıyorsa eğer yeterli akımada ihtiyacı var.Bence direkt 12 voltu verin kolonlara sorun olmayacaktır..

mcguiverali

Alıntı yapılan: "sezgin05"7809 ile beslenen kolon kaç wattır ki.Bencede uygulamada bir hata var. Sizin kolonlarınız 9 volt ile çalışıyorsa eğer yeterli akımada ihtiyacı var.Bence direkt 12 voltu verin kolonlara sorun olmayacaktır..

Kolonlarım bilindik masaüstü kolonlarından çok fazla güce ihticının olacagını sanmıyorum..7809 ile regüle edildikten sonra akım sınırlamasıda oluyormu öyle değilse PSU dan istediği kadar akım cekebilir akım sorunu yaşamaması gerekir..direkt 12 vermeyi bi deniyim olmasa..
Düşünmeden öğrenmek beyhude, öğrenmeden düşünmek, tehlikelidir.....

mustafa_cmbz

@mcguiverali hocam pc'den aldığın 12v kalbosuna bir röle ve birde ters diyot at sonra da rölenin kontaklarını senin ses sisteminin 220v kablosuna bağla en pratik çözüm bu gibi geliyor...

xenix

"timpati" hocama katılıyorum, besleme ile bilgisayardan ground alıyorsun, bir de ses kartına bağladığın kablo ile ground alıyorsun, bu ikisi kolanların amfisinde birleşiyor ve ground loop oluşturuyor, gürültülerin bütün kaynağı bu. Ben aynı sorunu USB den aldığım 5V ile bi röley çektirip, röle ile de amfinin güç kaynağını devreye alarak çözmüştüm.