samsung glcd yardım

Başlatan mikro29, 24 Eylül 2008, 17:54:46

selbarut

Ahmet hocam merhaba samsung lcd yi SED 1335 entegresi olmadan nasıl sürdünüz. Ayrıca lcd ile yaptığınız uygulama için verdiğiniz link hata veriyor tekrar paylaşa bilirseniz sevinirim.

elt42at

Hocam, şu alman mikrokontroler sitesinden datasheet i çek. Orda bi zamanlama diyagramı var. Sanırım orada biraz asm ye kayıp bişeyler yapabilirsin. Ahmet hoca bu projeyi ödev olarak verdi bizlere :D

Bişiler yapabilen paylaşsın. Vakit alır ama öğretici olur bencede. Şu adım adım usb olayını okudum geçenlerde. Sağ olsunlar çok hoz bi makale çıkarmış hocalarımız.

Be yazıyı izlemeye devam edelim. Bilenler de ekleme yaparsa bişiler çıkacak galiba.

Gittigidiyordan "e_sale" arkadaştan ben 2 adet telefon olarak da almıştım bu ürünü. Bir atmel 8051 entegresi sürüyor lcd yi. Yani 12 clock ta bir iş yapan temel 8051 üstesinden geliyorsa bize az çaba düşüyor zannımca

selbarut

Bende gittigidiyordan 11 adet aldım. Ben lcd yi sed1335 entegresi ile sürüleceyini biliyorum bununla ilgili dökümanlarınıda topladım. Benim sorum ahmet hocamız atmega8 ile lcd yi nasıl sürdüğü ile ilgili. Yani microcontrolden lcd ye 4 data pini ile bilgiyi nasıl hangi dille aktarıyor. Sed1335 sürücüsü ile sürülmek istense 8 data pini ile microcontrole bağlanmak gerekiyor. Sürücü işlemciden gelen datayı 4 bite çevirerek lcd yi sürmekte. Bu iki yöntemden hangisi avantajlı... Bende bişeyler yapabilirsen burada paylaşıcam. Herkese kolay gelsin

elt42at

LCD nin arka aydınlatma florasanı için katalog bilgisinde ( UG-32F-005 için ) 100V ile 125V arasında 400Hz lik bir invertor olması gerektiği yazıyor.

http://elt42at.110mb.com/pdfs/Samsung320x240.pdf

Tam ahmet hocamızın yaptığı gibi. (110V 400Hz) Hocam, ferrit dairesel nüve üzerine iki primer ve bir sekonder sarsam. 5volt luk bir flip flop ile iki primerde 400Hz yi yakalasam. Her bir flip flop çıkışına bir transistörle anahtarlama yapsam ve bu iki primeri onlar sürse. Çıkışı 5V yi 110 yapacak şekilde 20 ye 440 oranla bobini sarsam düzgün bir sonuç alma ihtimalim varmıdır? Tabiki kare dalga güzel bir sonuç vermiyecektir ama...!

Bu arada bir sorum da, lcd devresi için gerekli olan negatif 20V lik gerilimi kart kendi üzerinden çıkış veriyor mu? KA324D entegresini www.mikrocontroller.net te bi arkadaş "LCD driving voltage" için olduğunu ima etmiş. Ama katalog olarak 4 lü opamp geçiyor. LCD nin arkasını incelediğimde pek bişi anlamadım!

_______
E D I T

ilk görüntü

ahmet2004

Paylaşım sitesinde dosyalar duruyor.

http://www.4shared.com/dir/2493045/1bb085a8/sharing.html

Birde o kadar Lcd satılmıştır heralde kimse bi zahmet buraya gelipte

yazı yazmak zahmetinde bulunmuyor nedense.(PAYLAŞIM)

Kaç kişi yaptı çalıştırdı.Kaç kişi nerde takıldı.Bazı forumu karıştıranlar (bir kaç kişi)

yüzünden pek ilgilenemedim kusuruma bakmayın.

Mesajlarınızı takıldığınız konuları kodlarınızı yazarsanız devam edebiliriz.

prof_81

bir tane sipariş ettim denemek için atmelle hiç devre yapmadım pic ile kullanabilecekmiyim bilmiyorum lcd hakkında hiç örnek kod yok o kadar aramama ragmen açık kaynak kod bulamadım

ahmet2004

İLGİ pek yok galiba bu lcd'lere ilgi artarsa kod'da artar düz mantık.

Bu Lcd'i alan arkadaşlar acaba nasıl bir çalışma yaptılar ses seda yok.(Bekliyorum)

Ayrıca ELbacklight olması dezavantaz.Ama arkadaştaki lcd leri deneyemediğimden

tam birşey diyemiyorum.

İlgi olursa başka işlemcilerede kod pekala çevrilir yayınlarız.

Analyzer

Selam,

Ben STM32 ye çevirme ve yayınlama konusunda gönüllüyüm. Yalnız paylaşımdaki Samsung320x240_ahmet2004.zip isimli dosyayı indiremiyorum. Bu dosya düzeltilir ise lcd yarın elime geçtiğinde çalışmaya başlamayı düşünüyorum.

Edit : Bu arada arka ışık EL Backlight olduğu için 110V-400Hz ile sürmek gerekiyor. Hazır çözüm olarak HV826 görünüyor. Ahmet2004 hocam siz nasıl çözdünüz?

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

ahmet2004

Şu an baktım bende indiremedim dosyayı.

Tekrardan arkadaştan Lcd isteyeyimde yardımcı olmaya çalışayım.

Boş boş konuşmayayım sonra bize neden çalışmayan dosyalar veriyorsunuz

deyip te topa tutmasınlar.

Şimdilik benden bu kadar.Lcd alınca devam ederim.

Edit:
Benim devre bir metal kutu içindeydi.Ama önerdiğiniz entegreyide
kullanabilirsiniz çok rahatlıkla.Bu entegreler den ayrıca türkiyede
varmı bir araştırmak lazım.

ilker_32

Merhaba şu lcd'den birde biz kullanalım hep siz mi kullanacaksınız.  :lol: Nereden temin ederim bu lcd'yi forumda bir vatandaş satıyor diye duydum. Geç kalmadıysam birde ben bakayım şunun tadına.

hoşçakalın...

elt42at

ahmet hocam, vakti ile tam gaza gelmişken deliler gibi sorular sordum, aradım taradım. Bi şekilde tam bilmediğiniz bir olayda engel olunca heveste kırılıyor.

Ekranın EL ile aydınlatılması dezavantaj. 110V 400HZ gerek beslemek için..

LCD sürmek için gereken negatif gerilim kaynağı LCD nin arkasındaki özel veya kapıları ve 4'lü opamp endegresi ile yapılmış. Hatta mode seçiminde kullanılmak üzere 3 farklı voltaj seviyesi de sürücülkerin ilgili uçlarına gidiyor.

Ben atmel 8051 ile çalışmalar yaptım. Parçaladığım kartlardan edindiğim bilgiye göre de bilmemiz gereken TEK am TEK şey oki msm5299 un sürülmesini bilmek.

Şunu belirteyim, çoğu arkadaş ticari amaçlarla kullanacaklarından paylaşım yapmıyor.

ilker_32

Neden sadece picproje ve Türkiye içine odaklanıyorsunuz anlamadım. Biraz ülke dışına açılın, internet gibi bir nimet elinizin altında. İnanın aramadığınız herşeyi bulacaksınız. Ayrıca yabancı dilinizde açılmış olacak. Bir zamanlar bende picproje delisiydim meğersem yanlış yapmışım. Şimdi az takılıyorum öz takılıyorum. Bütün vaktimi picproje'ye ayırmıyorum çünkü picproje gibi birçok site var. Mesela elektrotekno'da istemediğin kadar proje var. Sanki birşeyler yapanlar kendi mi yaptı zannediyorsunuz onlarda netten araştırma yaptılar yada buldular. Yabancı siteleri söyleyecek olursam ağzınız açık kalır. Şunu bunu yapamadım diye hevesinizi ve hayallerinizi kırmayın sadece kendinize yapmış olursunuz. Araştırın nette çok örnek var. Bir lcd'yi abartmışsınızda abarmışsınız. Başkalarının eline bakmaya devam ederseniz hiç birşey öğrenemezsiniz. Bu devirde babana bile güvenmeyeceksin ekmek aslanın ağzında herkes yaptığı küçücük bir şeyi gözünden sakınıyor. Paylaşım yanında halt etmiş. Bende diyorum bak, neden paylaşayım kardeşim banane. Kendi el emeğimle yaptığım proje'yi yada kodu neden paylaşayım. Yanlış alğılamayın lütfen beni.

Hepinizi buraya bekliyorum.

prof_81

Alıntı yapılan: "ilker_32"Merhaba şu lcd'den birde biz kullanalım hep siz mi kullanacaksınız.  :lol: Nereden temin ederim bu lcd'yi forumda bir vatandaş satıyor diye duydum. Geç kalmadıysam birde ben bakayım şunun tadına.

hoşçakalın...

http://urun.gittigidiyor.com/SAMSUNG-5-quot-LCD-DISPLAY-COK-UYGUN-FIYAT_W0QQidZZ18744782

http://www.aspinacomputer.com/display.htm

ikiside aynı

elt42at

prof_81 kardeş : satıcısı aynı  bu lcd lerin. kişinin kendi sitesi.

ilker_32 kardeş: bu arada zaten tüm bilgiler internetten araştırdık. Eğer sen de bizim bulamadığımız bilgileri bulduysan paylaşman daha hayırlı olacaktır.

kimse picproje en olan üstü dünyada tek demediki. Ama türkçe kaynak ta lazım bizlere. Burda elimizden geldiğince araştırıp paylaşacağız.

Önceki yazımda da belirttiğim gibi fiyatı uygun olduğu için çoğu arkadaş ticari düşünüyor ve kod vs. paylaşmak yumurta kapıya gelmediği sürece zor.

özetle: M5299 sürebilen herkes bu lcd yi kullanabilir.

M6595 entegresi FRM ve CP1 pinleri hariç tümü M5299 tarafından yönetiliyor.

Ve 4 adet 5299 birbirine bağlı, yapacağımız tekşey 4 bitlik data bus kısmını

ilk resim de FRM ile satır sıfırlamak ve satır satır 4 bit veriyi 80 kez döndürerek 320 bit yapmak. Bu olayı da 240 kere tekrar etmek.

240 kere tekrar edilen şey CP1 clock ile yeni satıra geçmek. Bu zor değil.

Ama 5299 stün sürücü entegresi için gereken sürme olayının zamanlaması  en öenmli olan. Ben hep C de çalışıyorum. ASM ile uğraşmadığım için tıkandım.

Tecrübeli arkadaşlardan destek bekliyoruz.

Saygılar. İyi çalışmalar!

Analyzer

Selam,

@İlker_32 : Bana kalırsa yanlış düşünüyorsunuz. Elbette kodların veya projenin paylaşımı yazarın kendi tasarrufudur. Paylaşmak istemeyen paylaşmaz. Ancak şahsen ben şu mantıkla düşünüyorum : Benim yaptığım bir projeyi başka bir arkadaş alsın kullansın, yapabiliyorsa geliştirsin ve satsın, bu işten para kazansın. Yoksa o yapmaz ise yapan bir ecnebi mutlaka bulunur. Neden benim vatandaşım para kazanmasın da yabancı kazansın? Bu yüzden ben paylaşıyorum. Ayrıca yabancı kaynakları kullanma konusunda size katılmakla beraber çok paylaşımcı olduklarını düşünmemenizi tavsiye ederim. '97 den beri internette yabancı forumları kullanırım, onların da mantığı da "paylaş ki paylaşayım"dır. Yoksa siz de görmüşsünüz, cevap yoksa yoktur : http://www.edaboard.com/viewtopic.php?t=354896&highlight=
Sözün kısası, kendi adıma paylaşma taraftarıyım.
@elt42at : Bu lcd'nin en büyük dezavantajı bence arka ışıklandırması. Bunu çözdükten sonra lcd bir şekilde sürülür bence. Sonuç itibari ile sürmekte zorlandığım bazı lcd lerin fabrika teknik desteklerine e-mail gönderdiğimde kaynak kod gönderdiler çoğu sefer. Bu akşam lcd'ler elimde olacaklar. Zannedersem ahmet2004, ben ve siz bu lcd üzerinde çalışacağız. Backlight konusunda ne yapabiliriz buna bakalım derim. Mesela bir önceki verdiğim entegreye ek olarak MAX1452( http://www.maxim-ic.com/quick_view2.cfm/qv_pk/6038) de olur gibi görünüyor. Ebay'de hazır inverterlar da gördüğümü hatırlıyorum.
LCD için gereken -22V'u da basit bir çözüm olarak LM317T ile halletme taraftarıyım. Sizin düşünceleriniz nelerdir?

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!