Gprs ile haberleşme

Başlatan AkisSoftware, 25 Eylül 2008, 13:01:31

AkisSoftware

Merhaba

Benim yapmak istediğim bir projem var. Bu proje gprs ile 2 tane sistem yapmak. Bunlardan birinci sistem bir değer gönderecek mesela 1 değerini gönderecek. ikinci sistem ise bu değeri okuyup bilgisayar ortamında benim yazacağım programla ekrana göstermek..

Gprs sistemleri için modem yerine nokianın gprs modemli cep telefonlarını kullanacağım (6310). Bu konuda bilgisi olan ve yardımcı olmak isteyen arkadaşlar varmı ?

Saygılarımla

mustafa_cmbz

o telefonlardan tamirciye düşmüş bir tane bulabilirsen yada şemasını v. bulabilirsen belki içindeki modül vs. uydu ile iletişim kurmaya yarayan malzemeyi belki ayritten bir yerde kullanaibilirsin...

gutaussehender

Hazır Gprs Modüller Satılıyor Onlardan Kullan Derim 80-100ytl Civarında.

AkisSoftware

Arkadaşlar cevaplar için teşekkürler..

Cep telefonunun kendisini zaten modem olarak kullanacağım yani içerisinden modemi aramaya gerek yok. Max232 ile haberleştirilebiliyor.

Ayrıyeten modül almak güzel fikir ama maddi açıdanda bir külfet. Yani gprs li cep telefonunu zaten 30 ytl ye bulabilirsiniz. O kadar para vermek proje açısından sakıncalı. Ne kadar ucuza maledersem o kadar iyi olacak..

Saygılar

controller

cep telefonunun modemini kullanarak gprs üzerinden internete erişmek için mikrodenetleyici tarafında PPP Stack ve TCP/IP Stack gerçeklemen gerekir.
Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

AkisSoftware

Tamam ama bunu nasıl gerçekleştireceğim yani bununla ilgili günlerdir arama yapıyorum bir sonuca erişemedim. Buradan yardımcı olabilirmisiniz ?

aykuto

@controller'ın dediği gibi PPP ve TCP/IP sağlaman gerekirki bu konuda tecrüben yoksa oldukça zor bir iştir. Tabi yapılamaz değil. Ancak şöyle bir noktaya da dikkatini çekmek isterim: Bu sistem eğer ileride üretmeyi düşündüğün bir sistemse piyasadan ikinci el cep telefonu alarak projeyi devam ettiremezsin. GPRS modüllerden kullanmak zorundasın. Bunların da hemen hemen hepsinde TCP/IP stack vardır. Yaptığın çalışma boşa gitmez, yazdığın kodu büyük ihtimalle bu modüllerde de kullanabilirsin ancak bu modüllerin TCP/IP stack'larını kullanmak işini çok kolaylaştıracaktır. Bence çalışmaya başlarken bunu da gözönünde bulundur.

AkisSoftware

Cevap için tşkler...

Yok ileride firma bazında proje felan yapmayı düşünmüyorum. Sadece kendi çapımda yapacağım. Modül kullanmayı bende düşünüyorum ama bu fiyat açısından çok fazla külfet getiriyor. Gprsli cep telefonu 30 ytl ye hatta daha düşük fiyata bulabilirim. En ucuz modül heralde 80 ytl civarında belkide fazladır.

Ben cep telefonu kullanacağım sistemde... Bununla ilgili yardımlarınız esirgemezseniz mutlu olurum...