Renesas M30624FPGPFP

Başlatan neotr, 25 Eylül 2008, 17:31:08

neotr

Merhaba arkadaşlar,
Başlıkta yazılı olan işlemciye başlıycam ve daha önce M16C ile hiç proje geliştirmedim. Bu işlemci için C de yazılmış temel kavramları içeren source kodu olan varmı..çok makbule geçer şu anda sadece datasheet i incelemekle yetiniyorum...

Klein

pt100_pid.rar

Proje taslak halindeydi. Ne kadarlık kısmını tamamladığımı hatırlamıyorum. Seri porttan aldığı adc bilgisini sıcaklık bilgisine çevirerek , ayarlanan sıcaklığı PID ile kontrol eden bir ürün olacaktı ama sonradan iptal edilince yarıda bıraktım. Fakat  320*240 dispaly arabirimi , menüler ve kullanıcı arabirimi hazırdı. Varsa da küçük eksikler vardır. Program HEW derleyicisi ile derlendi.

Hardware.rar
Bu da kullandığım kartın ORCAD dosyaları.
Kartı daha önce başka bir cihaz için yaptığım bir kartı modifiye ederek kullandığım için şemaya göre bazı farklılıklar olabilir. Karttaki modifikasyonları not almamışım.

neotr

Teşekkürler Klein yardımın için bende Renesas a yenı baslayacak olmanın heyecanı ıcındeyım...Tecrubelı Dıger arkadaşlarda bu sekılde paylasım yaparsa forumdakı embedded cıları renesas a daha fazla teşvik etmiş olurlar..
bende bu konuda ıyı bır noktaya geldıgımde burda sızın gıbı paylasımlar yapacagımdan emın olabılırsınız...

neotr

Kleİn YARDıMIn için teşekkürler.. elinde IAR ile yazılmış Prog varmı o çok işime yarar eğer varsa...

microcozmoz

Bayram tatilinden sonra bir işlemci temin edip ilk denemeleri yapacağım kısmetse..Şu anda döküman kurcalayıp hem C hemde renesas yapısını öğrenmeye çalışıyorum...

Renesas'ın web sitesinde gerçekten detaylı ve nokta atışı yapabilen dökümanlar var..

Bunlardan bir tanesini picproje.4shared.com dökümanlar altına upload ettim..

Renesas - C programming

Amacım diğer dillerde programlama yapmış fakat C ile tanışmamış benim gibi bir kişinin , renesas ile yapacaklarını paylaşmak , tartışmak..

Umarım işler çok araya girmez ve bir adım atarız..
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

neotr

Dediğin dokumanı ındırıp ınceledım fakat daha cok burda C nın yapısı ele alınmıs renesas ıslemcısıyle herhangı bır uygulamanın ıcerıkte yerını goremedım sımdılık IAR ın kendı example larına bakıyorum... bu konuda Renesas üstadlarından yardımlarını beklıyoruz..

Klein

IAR kullanmıyorum. AMa C C'dir  İar'ı HEW'i olmaz. Sadece bazı tanımlamaların , #pragma direktiflerinin ve interrupt yönetiminin şekli değişir. Bu sebeple iar örnekleri, hew örnekleri gibi ayrıma gitmek baştan yanlışa sürükleyecektir.

microcozmoz

Sevgili Klein,

Dediklerine tamamıyla katılıyorum... Zaten C derleyici programlarda oluşturulan kaynak kodların ( iar,keil vb ) sadece bir kaç değişikle diğer işlemciler içinde kullanılıyor olması bahsettiğin noktayı destekliyor..

Sadece değişik üreticilerin yapmış olduğu IDE farklılıkları vardır o kadar..Buda kullanacak kişinin isteğine bağlı olacak bir seçim...
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

neotr

Arkadaşlar haklısınız sizin dedılerınızın aksini düşünen birisi dedğilim öncelikle bunu belirtmek isterim.
Ama benim demek istediğim şuydu ben bir projeye başlıycam ve bu projede IAR kullanılcak onun notasyonuna kendimi alıştırayım diye tabiki
ANSI C yı temel alan farklı  Derleyiciler hepsı ortak bır paydada bulusmak zorunda kuşkusuz oda C nin lamı cimi olmaz ı ANSI C ... 8)