Devir ve sıcaklığı ölçmek

Başlatan fatal1ty, 30 Eylül 2008, 18:07:52

Maxim

voltmetre için opampa gerek yok ,
boşuna ağırlık ,
seri 15k direnç ve şaseye paralel 6.8k direnç yeterli olacaktır .

LM35 motora nasıl hımm ..
sanırım motorun dışı aluminyum ,
yapıştırma yaparsanız zamanla çözülecektir .
sıkıştırma yapılmalı bence ,motor ile sensör arasınada ısıyı ileten pasta sürülmeli .

Sıkıştırma nasıl olacak ? :
plastik cırtları bilirmisiniz ? boy boy
komple motorun etrafına onlardan sarın ,tam sıkmadan önce altına sensörü koyun ve öyle sıkın . Tabi motor kaç derece ısınıyor ? onu bilmiyorum ,o cırtlarında kaliteli olanları var ısıya dayanıklı olmadı metal kelepçe ,olmadı ona benzer birşey .

birde bu başlığın yeri burası değil gibi geliyor bana

fatal1ty

LM35 için CPUya sürdüğümüz macunu sürerim, fakat oraya tuturmak biraz sorunlu olacak sanırım, motor normalde 70derecelerde çalışıyor. Ama anormal durumlarda 100'ü buluyor diye biliyorum. Yaptığım bağlama şeklinin 100dereceye dayanması gerekiyor en azından...Elimde cırtcırt var ama bu sıcaklıkta ne olur karar veremiyorum.

Voltmetre fikrinizi biraz açabilirmisiniz?
Pil 5.5 ile 4.5 arasında olacak. Biz ADC nin 1024=>6V  0=>4V olacak şekilde ayarlarsak güzel olacak...

Maxim

ben proton+ kullanıyorum ama mantık değişmez ,

seri 10k direnç ,analog giriş ile şaşe arasına 10k direnç ve 100nf .
yani yarı yarıya gerilim gölücü yapıyoruz ,

girişe 10 volt geldiği zaman biz çıkışta 5 volt görürüz ,
yani picin girişine 5 volt gelir ,

eğer pil 6 volt ise girişe 3 volt gelir ,ekranda 6 volt görürüz .
pil 5 volt ise girişimize 2.5 volt gelir ,ekranda 5 volt görürüz .

örnek :
'--0-10 volt voltmetre--
Dim Raw_Batt as Float
Raw_Batt = ADIn 0
Raw_Batt = Raw_Batt * 10 / 1024
Print At 1,1,"Volt" ,DEC1 Raw_Batt

mytap

Devir için rotary encoder tavsiye ederim. Dediğiniz yöntemler tamamda tur başına 1-2 puls ile hassas bir ölçüm yapılamaz. Çözünürlük denilen bişey var arkadaşlar. Dönen milin devri acaba sabitmi yani hiç devri değişmiyormu, aradaki dalgalanmalar tur başına ölçülen değeri alt üst edecek ve sonucun yanlış okunmasına yada değerin sürekli sapıtmasına neden olacaktır. Devir ölçümü basit bir konu gibi gelebilir. Fakat uygulamada gerçekten terletir. Heleki işlemci farklı işleride bir arada yapıyorsa. Encoderi minumum tur başına 360 puls ve üzeri olması gerek. Isıya gelince ister seri yoldan haberleşen DS18B20 istersen analog LM35 kullanabilirsin.
-------------------------------------------------------- hayırlı günler, iyi çalışmalar..  --------------------------------------------------------

fatal1ty

İlginiz için teşekkür ederim, bende snyede 350 puls'u anlayabileceğinden emin değilim, rotary encoder hakkında birazdaha açıklayıcı olurmusunuz?

mytap

Saniyede 350 puls mı? Encoderden bahsediyorsan bir turda 360 puls vermekde. Tur başına bu çözünürlük daha yüksek yada düşük olabilen tipde üretimi yapılmakdadır. Motor miline bağlayıp ayrıca açı gibi değerleride almak istiyorsan zorlanmaman için tura 360 puls veren encoderi tavsiye ettim. Google yada buradan rotary encoder olarak aratırsan gerekli bilgilere ulaşabilirsin. Tartışılan bi çok yer oldu. Sen bi kenarından başla teknik bilgileri edin. Sonra takıldığın yerlerde yardımcı olurum.
-------------------------------------------------------- hayırlı günler, iyi çalışmalar..  --------------------------------------------------------