Devir ve sıcaklığı ölçmek

Başlatan fatal1ty, 30 Eylül 2008, 18:07:52

fatal1ty

Selam arkadaşlar, model yakıtlı bir motorun devrini ve sıcaklığını ölçmek istiyorum.
Sıcaklık için hangi sensörü önerirsiniz? 0.1 mertebesinde gösterirse güzel olur...
Devir için ne önerirsiniz? Dönen geniş bir dişli var. Mesela onun uygun bir yerine mıknatıs falan koysak bunu sayabilecek birşey varmıdır?

fatal1ty

Verdiğiniz fikir ve ilginiz için çok teşekkür ederim.
Cny70 aklıma gelmemişti:)
Acaba güneş ışığından dolayı sorun yaratırmı?

Sıcaklık sensörü nasil haberleşiyor MCU ile one wire denmiş ama?
Plaket derken metal bişeymi koyayım araya onumu demek istediniz?

Kolay gelsin...

onurksp

sa öncelikle devir için red röle yada halll effect sensörü öneririm çalışma alnı kısıtlı ise ama yer sorun deil ise bi ışık sensörü,foto diyot ve delikli levha ile sayıcı mantığı gibib düşünüp devri ölçebilirsin.bilim teknikte red röle ile yapılmış uygulama var(bisiklet hız göstergesi).Sıcaklık içinde lm35 yada ds18xx olabilir.ben lm35 kullanıyorum 0.1-0.2 hassasiyetle ölçüyo hangisi kullanıyım dersen LM 35 için adc lazım adc kullanmak istemiyosan sıcaklık ölçümünde ds18xx kullan bu sana bağlı.kolay gelsin ii bayramlar

Klein

Motor iki zamanlı mı? buji ateşlemeli mi?
eğer buji ateşlemeli ise devir bilgisini ateşleme bobininden alabilirsin. Motor iki zamanlı ise alacağın her darbe bir tur demektir , eğer 4 zamanlı ise her darbe  iki tur demektir.

fatal1ty

Ateşleme bobininden nasil alabilirim ki?

Klein

Ateşleme bobininin primer sargısının bir ucu +V dir, diğer ucu ise, ateşleme zamanı geldiğinde  elektronik ateşlemenin transistörü veya platin tarafından GND ye çekilir. Bu ucu bulup   devrene girebilirsin (mümkünse opto kublör ile)

fatal1ty

Sanırım birde manyetik alanı anlayabilen sensörler var, şu hall effect sensorler? ufak bir mıknatıs yerleştirsem bunu ölçsem olurmu acaba? daha kesin sonuç yaratacaktır...

Tavsiye edebileceğiniz bir sensor varmı? Kullanımı hakkında da biraz bilgi verirseniz sevinirim...

KAZIMUGUR

Buji devresine giremiyorsan , buji kablosu üzerine 5~20 sarım + diod...

fatal1ty

Hocam sağolasın ilgin için, buji devresi diye bişey yok malesef benim motorda, motor os50 eğer ilgileniyorsan bilirsin belki.

sarım ve diyot olayından kastın nedir? Nasil gerçekleştirebilirm?

KAZIMUGUR

1972 de Ankara da natocuların bit pazarından bir motor almıştık.
Pistona biraz benzin damlatıp , kocaman bir pil ile (katod pili deniyordu)ısıtıyorduk ve pervaneye vurunca çok yüksek hız ile dönmeye başlıyordu.Öyleki dakika dolmadan tuttuğumuzun farkına varamayacak şekilde elimiz uyuşuyordu.
Devir ayarı için tek yapabildiğimiz minik bir vida ile oynamaktı.Bir nevi karbüratör kelebeği yani.
Senin motor da böyle bir şey sanırım.Ateşleme yok.

Ek parçalar takmak zor diye düşünüyorum.
Bu durumda önceki önerilerdeki cny ve ya alıcı-verici IR diodlarla kendiniz yapabilirsiniz.Pevanenin hemen arkasına ve merkeze yakın konması tavsiyemdir.Gün ışığı , eşik değerleri iyi ayarlanınca sorun olmaz.
Tabii bu öneriler uçan bir şeyler yapıldığı sanılarak yazıldı.

İmkan varsa dönen kısma mıknatıs takmak (balansı bozmadan-mümkünse simetrik) ve denildiği gibi hall sensörü kullanmak en sıhhatlisidir derim.

Maxim

devir için UGN3503 hall  effect sensor + 2 adet minik mıknatıs

sıcaklık için LM35 analog çıkışlı sıcaklık entegresi

PIC16F88 (smd tercih edilir)

UDEA nın kablosuz alıcı-verici modulu

hem deviri hem sıcaklığı okuyup birde kablosuz 30 metrelik mesafeye gönderince tam olur, hoş olur, proje budur .

fatal1ty

İlginiz için teşekkür ederim, dün gece CNY ile testler yaptım, ışıktan etkilenmeyecek şekilde ayarladım, pervanenin çapı 1.2 metre, bu yüzden saniyede 1tur falan attırabiliyorum, zor olduğu için değil çevirmek için büyük alan gerekiyor, sonuç iyi; devir 1'er 1'er artıyor. Fakat bu alet uçarken sn'yede tahminimce 350tur atacak, acaba cny bunu farkedermi?

Cny sistemi ise şu şekilde, dişli beyz olduğu için üzerine siyah minik bir şerit koydum. CNY bu siyahlığı sayıyor. fakat 350 devirle dönerken herşey siyah olabilir diye düşünüyorum.

O yüzden maxiboost'un dediği UGN3503'ü alacağım, karaköye gidiyorum, akşama belki deneme şansım olabilir.

Sıcaklık olayında ise LM35 sağlıklı sonuç veriyormu? Yani matematiksel denklemleri varmı elinizde? ADC'ye uyacak şekilde?

İlginiz ve desteğiniz beni çok sevindiriyor bu yüzden yeni birşey daha katıyorum, Alıcı pili modeli uçurmada hayati öneme sahip, benim başıma gelmedi ama gerçekten havada bitmesi bir çok modeli ziyan ettiriyor.
Sonuç olarak bana 4.5 - 5.5V arasını ölçecek bir voltmetre devresi gerekiyor. Bunu da PIC'e okutup dijitale dönüştürmem gerek.

Şimdilik bunların hepsini LCD ekranda okuyacağım, daha öncede o 10ytl'lik UDEA tarzı verici alıcıları kullandım fakat çok sıkıntılı aletler sürekli yanlış veri attığı için pek ısınamadım, ama yardımcı olursanız çok sevinirim onuda yaparız.

Çok teşekkür ederim, görüşmek üzere...

fatal1ty

UGN3503 'ü karaköyde bir yere sordum, adam onun yerine UGN3501 diye bişey verdi,üzerinde A21E 618...
Eve gelince data sheetine baktım, sanırım 12V ile besleniyormuş, benim için çok kötü oldu, ben max 5V kullanıyordum, neyse nasil bişeymiş diye bi deneyeyim dedim, 5v verdim neodyum mıknatıs yaklaştırdım bişey değişmedi, daha sonra 12V verdim yine bi çıkış alamadım. Sanırm3503 1.5ytl adam bide bundan 5ytl aldı:D
gidip değiştirsem mi ne dersiniz?

Maxim

voltmetre kolay ,

Lm35 kolay ,yüzlerce örnek var
0.5 derece hassasiyetinde analog çıkış ,
liner 10mV/C çıkışı var .

daha önce UGN3503 kullanmadım ama mantığı aynı olduğuna göre en sağlam çalışacak bir yapıda olduğunu düşünüyorum .

Aşağıdaki datasheette NOTCH ve TOOTH sensor yapılarından biri iş görecektir , anladığım kadarıyla o zaman dönen şeye mıknatıs yapıştırmak gerekmiyor ,mıknatıs sensörün arkasında sabit olarak kalacak ,sensörün önünden geçen yani dönen dişli üzerinde delik olacak veya dişli gibi birşeyde olabilir ?
http://www.ozitronics.com/data/ugn3503.pdf

PIC16F88 de 7 tane 10bit analog giriş var ,

Udea içinde örnekler var ama bu maket bir uçakmı nedir? bilmiyorum ,
o zaman çok daha uzun menzili olan birşey lazım haliyle .

Bence burada en önemli olan voltmetre !
havada pil biterse ne olacak ?

fatal1ty

voltmetre olayını hallettim diye umuyorum, proteus ve breadboardtaki denemelerimle LM324 sayesinde 0-16voltu 0-5volta dönüştürüyor. Bunu da ADCile dönüştürebilirim.

LM35'i de hallettim. Fakat bunu motora nasil yapıştırayım, ne önerirsiniz?

Şimdilik dediğiniz gibi hall efect kaldı. Sensoru yarın temin etmeye çalışacağım. Sanırım dediğiniz gibi bir şey mümkün olabilimesi için dişlinin metal olması gerekiyor. Manyetik alandan etkilenmemesi için, fakat elimde neodyum mıknatıslar var dişlinin stabilitesini bozmadan üzerine 2tane yerleştirebilirim diye düşünüyorum.