Yüzey montaj lehimleme yardım lütfen..

Başlatan LukeSkywalker, 01 Ekim 2008, 10:24:28

LukeSkywalker

Arkadaşlar öncelikle bayramınız mübarek olsun...
Telit GM862 GPS için  50 pin molex board to board konnektörü PCB üzerine yüzey montaj tekniği ile lehimlemem gerekiyor. Yalnız konektörün iki bacağı arasındaki mesafe 0.5mm. Nasıl bir yol izlemeliyim? Havyayla yapmak mümkün değil gibi..Aşağıda datasheeti var. Yardımcı olursanız sevinirim..

http://www.sparkfun.com/datasheets/Prototyping/537480504_sd.pdf

Maxim

bence ince uçlu havya ve sıvı pasta ile olur o iş ,

sıvı pastayı pcb ye sürüyoruz ,

konnectörün 2 çapraz ayaklarından pcb ye lehimleyerek düzgün bir şekilde tutturuyoruz .

sonra önce bir tarafı komple ,
sonra diğer tarafı komple ince lehim teli ile lehimliyoruz ,
havyayı fazla üzerinde bekletmiyoruz ,
artık her iki taraftaki bütün ayaklar kısa devre oldu .

şimdi pcb yi dik bir şekilde tutuyor ve sabitliyoruz ,
havyamızla en üstten en aşağıya doğru ayakları ısıtarak aşağıya doğru çekiyoruz ve görüyoruzki bütün ayaklar lehimli olarak kalmış ve kısa devre yok .

ben olsam böyle yapardım.

Maxim

anlatmak istediğim şeyi yazarak anlatmak gerçekten zor ,
şöyle yapalım ,
aşağıdaki videoları seyrediniz .

http://www.youtube.com/watch?v=4V7tBPsECjc
http://www.youtube.com/watch?v=wQXhny3R7lk

youtube erişimi yasak olduğundan ,
http://www.ktunnel.com sitesine giriniz ve aşağıdaki adres satırına ,
yukarıda verdiğim linkleri kopyalayıp-yazıp "begin browsing" butonunu tıklayınız ..

LukeSkywalker

Hocam çok sağolasın..Önerebileceğiniz bir havya ve flux var mı?

Maxim

belli bir marka bilemiyorum ama piyasada satılan yerli malı sıvı pastalar ve çin malı ucuz ince uçlu havyalar var .

LukeSkywalker

leblebitozu

flux için alpha'yı tavsiye ederim gayet başarılı 1 litrelik kutularda satılıyor, lehimleme tekniği olarak ben bu tarz işlerde genelde lehim hiç kullanmıyorum
malzemeyi padler üzerinde sabitleyip bolca flux döküp havyanın ucuyla padlere değmek yeterli oluyor, pcb'lerin üstündeki kaplama lehim malzemeyi lehimlemek için kafi geliyor.

teknikelektronikci

hocam plaket maskeli diilmi maskeli olsa cok rahat edersiniz  

bu arada ben youtube e cok rahat giriorum hic ktunnel kullanmadan direk adrese youtube yazip sizde nasil yasakli oluor onu anlamadim :S ayni neti kullanmiormuyuz :D yoksa youtube torpilmi yapior :P
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

rf301

Alıntı yapılan: "leblebitozu"flux için alpha'yı tavsiye ederim gayet başarılı 1 litrelik kutularda satılıyor, lehimleme tekniği olarak ben bu tarz işlerde genelde lehim hiç kullanmıyorum
malzemeyi padler üzerinde sabitleyip bolca flux döküp havyanın ucuyla padlere değmek yeterli oluyor, pcb'lerin üstündeki kaplama lehim malzemeyi lehimlemek için kafi geliyor.

alpha flux u nerden temin edebiliriz ?

leblebitozu

Türkiye'ye Esman elektronik getiriyor arayıp bayilerini öğrenebilirsin

sitesi

http://www.esman.com/web/elektronikgrubu/default.htm

alialicik

devreyi sabitle havya ile bir lehim topu yap bacakların üzerinden gezdir sonra rütuşla tamam

Klein

Alıntı yapılan: "leblebitozu"flux için alpha'yı tavsiye ederim gayet başarılı 1 litrelik kutularda satılıyor, lehimleme tekniği olarak ben bu tarz işlerde genelde lehim hiç kullanmıyorum

Çok pinli malzemelerde lehim kullanmamak işi kolaylaştırıyor. Bir sorun da olmuyor. Ama az pinli (SO8 kılıf entegreler, dirençler kapasiteler vs...) malzemeler daha sonra dökülebiliryor. Özellikle kartın çalıştığı bölgede sıcaklık değişimi oluyorsa karttaki esnemeler smd parçanın bir ucunun bazen tamamının yerinden çıkmasına neden olabiliyor. Atölyedeki vurma , çarpma , esnetme gibi testlerden başarıyla çıkıp ,  sahadan eksik malzemeyle dönmüş birkaç karttan sonra bu tekniği terk ettik. Siz yinede lehim kullanın.

Smd parçalara lehim yaparken genelde yaşadığım sorun top lehim , lehim miktarını ayarlayamamak olmuştu. Bu sorunun çözümüne ilişkin geliştirdiğim teknik belki işinize yarayabilir. ( direnç kapasite gibi malzemeler için)
bir kabın içerisinede bir miktar (nohut tanesi büyüklüğünde) lehim parçası havya ile yüksek ısıda iyice eritilir. İçerisindeki pasta uçana kadar (lehim çürüyene kadar)  ısıtmaya devam edilir. Lehim çürüdüğünde yapışkan hale gelecektir. Havyanın ucu temizlenir. Daha sonra havya lehim topuna değdirildiğinde lehim havyanın ucuna yapışır ve bir miktar da süner. havyanın ucunda iğnemsi küçük bir çıkıntı oluşturur. Bu çıkıntının büyüklüğü hemen her seferde aynıdır. Böylece her seferde eşit miktarda lehim alınır. Daha sonra  malzeme bir cımbızla tutularak başka bir kaptaki flux içerisine daldırılır ve yerine yarlaştirirlir. havyanın ucundaki lehim çıkıntısı malzemenin pini ile pad birleşimine değdirildiği anda flux sayesinde akışkan hale gelir. Sonuç: Makina dizgisine yakın bir montaj...

leblebitozu

@Klein

Söz konusu olan fine pitch çok pinli malzemelerdi zaten,soic paketleri ve daha kaba malzemeyi lehimlemekte bir sorun yok birazcık el alışkanlığı

boyut

fabrikalarda lehim havuzu ile yapıyorlar bu işi
Ne Mutlu TÜRKÜM diyene

erkmenliharun

SMD malzeme ile uğraşan arkadaşlar yeni bir teknik geliştirdim sizinle paylaşmak istedim.İlk önce entegrenin boyuna göre kaç mm lehim yapacaksak atrık örnek 30mm lik lehim yapacagımız entegre 35mm lik bir bakır sac 35mm X 15 MM dikdörgen şeklinde kalınlık ise  1,5 , 2 mm kalınlığında bakır saç havyamızın ucunu cıkartıyoruz testere ile uçun ortasından 10mm kadar havya uçunu yarıyoruz kesiyoruz.Daha sonra bakır sacımızı yarıga yerleştiyoruz,daha sonra saçı havya uçuna tutturmak için ya kaynak yada delik delip gama gibi parca sıkıştırarak uçumuzu hazırlıyoruz.daha sonra entegrenin montajına başlayabilirsiniz.
   Tabiki bir tecrübe yapmak lazım ben üçünçü denemem de %100 başarı sagladım 22 mm de 4 x 56 entegre ayağınını lehimnledim ortama 30sn içinde aynı havya ile entegre sökmekte cok kolaylaştı.deneyecek arkadaşlara başarılar dilerim