konjektör....

Başlatan ramazan10, 05 Ekim 2008, 21:20:27

ramazan10

kolay gelsin..

akü şarj cihazı yapmak istiyorum     arabalarda olduğu gibi konjektör  kullansam  akü dolduğunda voltajı kesermi?

yada başka bir öneride bulunursanız sevinirim teşekkürler..

OG

konjektor, ayar işlemini akü gerilimine göre uyartım sargısını sürerek yapar, bu işe yararsa neden olmasın?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

files

hocam bu işte bir yanlışlık olmasın ? akü gerilimine bakıp ( gerekirse şarjı keserek) gelen şarj akımını kesip açıyor, tampon şarj filan yapıyor diye hatırlıyorum. sargıyla ilgisi varmı gerçekten? paralel bağlı mosfetler ile  gelen gerilimi kesmiyor mu?  sadece giriş ve aküye çıkış  şeklinde değilmi? Konjektör gayet ucuz ve sağlam bir şeydir.  genel şarj amaçlı olarak kullanmak için güçlü bir trafo, çıkışına güçlü diyotlar, ve kondansatör yeterli olabilir.

konjektörün sargıyı sürme işini anlamadım. sargıyı nasıl kumanda ediyor, şarj dinamosundan gelen akımı azaltmak için izlenen yöntem pwm olması lazım.

OG

Eski zamanlardakiler öyle idi, elektromekanik idi, eskiden üretec de dinamo idi şimdi alternator, bunlar hala varmı bilmiyorum. Şimdi sistem farklı, zaten ismi de regulator oldu.

files

ben sonradan hatırladım. bunların 2 tipi oluyor.  alternatif gerilim ve DC gerilim girişli olarak... alternatif olanda şaj dinamosundan gelen 3 adet sargı giriliyor (yıldız bağlı) dinamodan gelen bu 3 faz gerilimin frekansı motor hızına göre değişmesi lazım

DC olan model ise giriş gerilimini nereden alıyor? dinamodan gelen gerilim ayrıca dışarıda bir yerde doğrultuluyor mu  gibi konular var.

OG

Alıntı yapılan: "files"bu 3 faz gerilimin frekansı motor hızına göre değişmesi lazım
Frekans ile uğraşılmıyor, uğraşmak zor, gerek de yok, çünkü akü şarjı için illa tam düz dc gerilim gerektirmez. Hatta bazı kaynaklarda darbeli dc ile şarj daha iyi diyorlar.

mustafaaxu

hocam bu konu eski ama ben de motosikletime konjektör kullanarak aküyü şarj ettim
benim uygulmam şöyle idi normal standart bir konjektörü  aküye bağladım
konjektör çalışma prensibi voltaj 14,2 voltta şarj çıkışı reset 11volt civarında  şarjı set yapmak
burada (motorsiklet ) bir şarj voltajı var 15 volt 5 amp civarında
şarj voltajını bir role üzerinden aküye verdim roleyide konjektörin çıkışı ile kontrol attim çok güzel çalıştı  
sonra şarj voltajı yerine bir adaptör kullandım 15volt 5 amp sonuç gayet güzel

burada bütün işi konjektör yapıyor konjektörün üç ucu var biri + aküye
- şaseye  üçüncü ucu roleye devre çok basit
kolay gelsin
TA5EK......73

konjektör test

şarj devresi