Zif soketli pic deney kartı

Başlatan smyomekatronik, 10 Ekim 2008, 18:01:23

smyomekatronik

S.A.

Pic deney kartı için tek bir tane zif soket kullanmak istiyorum,resimdeki gibi bir şema hazırladım zif soketin uçları takılan picin tipine göre portlarını çıkışa veriyor.Dörtlü anahtar yerine hangi entegre kullanabiliriz.

timpati

cd4016-66, 4051-52-53 veya dgxxxx tipi analog anahtarları lojik olarak anahtarlayabilirsin.
why mr. anderson, why ?

XX_CİHAN_XX

Bildiğim kadarıyla bu iş için anahtarlamaya gerek yok.
En basitinden jdm programmer da bile bahsettiğiniz pinlerdeki picler doğrudan programlanabiliyor. Bu devrelerde herhangi bir anahtarlama yapılmıyor. Bence gerekte yok zaten...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

smyomekatronik

S.A.

timpati hocam yazdığınız entegreler arasında benim ihtiyacımı gören 4052.

XX_CİHAN_XX hocam deneme kartı yaptığım için uçların hepsinin ayrı ayrı gitmesi gerekiyor.

Devrede 14 tene 4052 kullanacağım,biraz büyük olacak gibi ama farklı piclerle çalışıldığı zaman söküp takmak çok kolay olacak.

papsukkal

Alıntı yapılan: "XX_CİHAN_XX"Bildiğim kadarıyla bu iş için anahtarlamaya gerek yok.
En basitinden jdm programmer da bile bahsettiğiniz pinlerdeki picler doğrudan programlanabiliyor. Bu devrelerde herhangi bir anahtarlama yapılmıyor. Bence gerekte yok zaten...

programlama sırasında mesela;40 pin de kullanılan bacaklar ile 18 pinde kullanılan bacaklar zif'de aynı yere karşılık gelmiyor. dolayısıyle 40 pin kullanılınca bazı portlarda kısadevreler oluşuyor. programlama sırasında bu bacaklar kullanılmadığı için oluşan kısadevrelerin zararı olmuyor. ama deney kartında bu problem oluşturacak.

XX_CİHAN_XX

Evet dediğin sebeğlerden dolayı olsa gerek ve tabi birde mali boyutu var o ayrı, deney kartlarına zif soket koyulmuyor  :)
Her farklı pindeki picler için ayrı soketler koyuluyor. Hem daha hesaplı hemde problemsiz. Ayrıca bence deney kartında birçok pic çeşidi denenmek isteniyorsa arkadaşa tavsiyem bu yönde olacaktır.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

timpati

devre bu kadar ayrıntılı olduktan sonra oldu olacak bari bir de "entegreyi yanlış takma uyarısı"  ekleyiverin. bence gerekli ama yapabilir misiniz bilemiyorum.
why mr. anderson, why ?

smyomekatronik

S.A.

Devrenin %50 ye yakını tamamlandı,biraz büyük olcak gibi ama olsun önemli olan benim ihtiyacımın görülmesi.Devrenin mali boyutu 8 ytl fakat picleri sokete takıp çıkartırken ayaklarını kırıyorum şu ana kadar bana maliyeti 20 ytl yi geçti.