48 VOLTTAN 12V -15A ELEKTRİKİ ALMAK

Başlatan yusuftr80, 19 Ekim 2008, 18:23:49

yusuftr80

Selam  öncelikle hepinize kolay gelsin .
Elimde 4 tane 12 volt 27A lik 4tane akü var  seri baglı olarak 48 volt 108A  voltaj almaktayız.
Burada si ricam 48 voltt elektirikden 12 Volt  15A lik elektirik almam için regüle devre şeması lazım.
seri baglı akülerin birinden 12volt ala biliriz ama  olmuoyor  illada  48 volt çıkışdan araya 12volt artı çıkış lazım  şaseler  zaten ortak.
şimdiden çok  teşekkür ediytor  çalışmalarınızda başarılar diliyorum . 8)

POWER

öncelikle 12v 27a aküleri seri bağladığın zaman 48v/27a yapar.Yani seri bağlantıda voltaj artar kapasite aynı kalır.
ikincisi ise 48v tan 12v 15a almak istiyorsun.Bence en uygun teknik pwm tekniği ile yapılmış bir devre.Nette çok vardır.
TB6BKG

yusuftr80

İlgilne teşekkür ediyorum seri bağlada voltaj artınca amperde artatar sanıyorudum  ögrendigim iyi oldu teşekkür ediyorum.

xenix

48V telekomda çok kullanıldığı için şanslısınız. 36-72V arası girişe sahip DC-DC çeviricileri rahatlıkla bulabilirsiniz.

wsxwsx

Bu kolay bulunan 36-72V arası girişe sahip DC-DC çeviriciler 15 A akım verebiliyor mu? marka ve model bildirebilir misiniz

xenix

Lambda güç kaynakları,
http://www.lambdapower.com/products/product_index.htm#dcdc
http://www.ayenelektronik.com Türkiye distribütörü, ellerinde de olabilir, yada isterseniz getirtirler, open frame olanların fiyatları uygun.

Farnell veya Elfa kataloğundan da bulunabilir.

erdemefe

o aküleri paralel bağlayıp 12v 108a alsan

yusuftr80

o aküleri paralel bağlayıp 12v 108a alsan
efe kardeşim aküleri parelel baglayıp 12v 108 almaya ihtiyacım olursa  şüphen olmasın  bir kenara yazıyorum  mutlaka sana soracağım ??
yardımcı olmak istiyorsan yukarda açıkladıım . gerekli olan voltaj için elinde devre şaması  varsa  daha faydalı olacaktır  ;)

yalnayak

akuler paralel baglandigi zaman birbirlerini oldurur,bozar omurleri kisalir..akulerde baglanti seri olmalidir..
ben seri baglantinin arasindan istediginiz voltaji nedne almadiginizi tam anlayamadim..
Kızımın iffeti batmakta rezîlin gözüne... Acırım tükürüğe billâhi, tükürsem yüzüne..! MEHMED AKİF ERSOY  Kardan Adaminla,GUNES'e calim mi satiyorsun?

yusuftr80

Birşeyleri merak etmekde güzel . Tasarım benim imalat olsaydı sorunuza cevap verebilirdim ama ne yaparsın elin adamı kendi kafasına göre yapmış  saygı duymak lazım.
( http://www.axiomatic.com/48dc-converter.html )
( http://www.crystalyte.com/pmdcc1fab.htm )
Şimdi ben sorayım .  Neden kısa yoldan zengin olma hayalini kurarız. bana sordugunuz soruda ilk  aklıma gelen şey bu oldu sürekli işi kısa yoldan haletmek ve günü geçirmek gayreti içindiyiz anlayamıyorum.
Geldigimiz noktada ise fikir vermek veya üretmek yerine sürekli haklılıgımızı ortaya koyma cabası içinde sürekli birbirimizi eleştiriyor sanki birbirimizi deniyor gibi davranıyoruz  bizler birşeyleri tartışırken  elin adamı aya gidiyor

salim ALTIN

Merhaba.
Bu islem icin izoleli bir cikis soz konusu ise, yani cihazim bozulur ise cikistaki urunler zarar gormesin derseniz trafo maliyeti ( 15 amperx12 volt = 180Watt ) oldukca fazla olur. UC384X serisi ile yapabilirsiniz.  Yine ayni seri entegre ile direk bobin uzerinden anahtarlamada maliyet daha dusuk oluyor ama bu kezde anahtarlama transistorunuz yanarsa  cikistaki yukunuze 48 volt gider ve zarar verir. en ucuz ve uygun cozum UC3842-3-4-5 gibi bu konuda. akim sinirlamali calistigi icin ve uygulama kolay oldugu icin.

Birde ihtiyac belirtir ve yardim isterken benim kullandigim bir yol var. Bana su ozelliklerde ve su fiyat civari bir cozum lazim malzemesi turkiyede piyasadan bulunmali gibi bir ihtiyac belirtirseniz ciddi cevap bulmak kolay oluyor. Aksi durumda cevap yazacak arkadaslarin da bir hayale hayali cevaplar vermesi dogal. Tabi ayni sekilde ticari dusunenlerinde -sizin istediginiz bu fiyata varsa banada yolla - demesi rastlanmamis durum veya cevap  değil ama alinmamak lazim. Hatta bu cevabi veren delikanli arkadaslar yapacaginiz urun icin iyi birer musteri bile olabilirler. :D
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....