bir transistöre ne kadar güvenebiliriz ?

Başlatan pcb, 20 Ekim 2008, 23:47:23

pcb

şemada görüldüğü gibi bir li-ion şarj devresi,
pil dolmaya başladıkca transistörün beyzinde tetikleme gerilimine doğru bir yükselme oluşuyor, bu pillerin max dolması gereken voltaja göre transistörün beyz i ayarlanıyor. piller dolduğunda da transistör adjust ı sıfıra çekiyor sonuçta pili besleyen akımıda kesiyor.
Ancak sorun şu ki, transistörde bir arıza olması durumunda ne olacak ? transistör kesme yapmayacağından piller aşırı akımdan şişerek patlayacak veya LM317 bozulduğunda ise çok daha fazla akım geçirerek transistörün kesmesi bile pile akım gitmesini engelleyemeyecek ve yine patlama, yangın tehlikesi. Ayrıca LM 317 bozulduğunda akımı direk geçirdiğini söylüyorlar.

Transistöre ne kadar güvene bilirim ? daha fazla pil eklenerek devre tekrar ayarlansa yine iş transistörde bitiyor, ticari olarak kullanılabilir mi? 4 adet lityum pil şarj edecek entegre varmı ben bulamadım.[url

ise

bu devre pili sürekli şarj eder transistör iletime geçtiğinde voltaj seviyesini sadece düşüürür kısa devre olsa dahi çıkıştan 1.25v çıkış alırsın eğer pil çıkarılırsa voltaj besleme geriliminin 1.4v altında olur yani 10,6 v o yüzden bu devre ile şarj yapılmaz sadece akım sınırlanır.

timpati

aklıma komik benzetmeler geliyor ama hiçbirini yapmayacağım. bozulma olasılığı her şey için vardır, tamircilik geçmişimden de "evhamlı/cimri/cahil" müşterilere karşı sık söylediğimiz bir laf vardı:

"Allah yapısı bile bozuluyor, kul yapısı neden bozulmasın?"

kafayı böyle şeylere takarsanız, alacağınız önlemlerin sonu gelmez çünkü hiçbir malzemeye güvenemezseniz sonuç çözümsüzlük olur.
why mr. anderson, why ?

Erol YILMAZ

Benim de aklıma geçmişte walkman im için yaptığım besleme devresi geldi şimdi :)
Hedef şu: 6v Aküden 3V a düşecek çekilecek akım Max. 150 mA,

LM317 ile yapmıştım, gayette güzel olmuştu. Hiç bozulmadı,
Sonrasında çıkışlarına gerilim verdim yanlışlıkla.

Walkman bozuldu ama o LM317 halen sağlamdır :P

OptimusPrime

Alıntı yapılan: "pcb"
şemada görüldüğü gibi bir li-ion şarj devresi,
pil dolmaya başladıkca transistörün beyzinde tetikleme gerilimine doğru bir yükselme oluşuyor, bu pillerin max dolması gereken voltaja göre transistörün beyz i ayarlanıyor. piller dolduğunda da transistör adjust ı sıfıra çekiyor sonuçta pili besleyen akımıda kesiyor.
Ancak sorun şu ki, transistörde bir arıza olması durumunda ne olacak ? transistör kesme yapmayacağından piller aşırı akımdan şişerek patlayacak veya LM317 bozulduğunda ise çok daha fazla akım geçirerek transistörün kesmesi bile pile akım gitmesini engelleyemeyecek ve yine patlama, yangın tehlikesi. Ayrıca LM 317 bozulduğunda akımı direk geçirdiğini söylüyorlar.

Transistöre ne kadar güvene bilirim ? daha fazla pil eklenerek devre tekrar ayarlansa yine iş transistörde bitiyor, ticari olarak kullanılabilir mi? 4 adet lityum pil şarj edecek entegre varmı ben bulamadım.[url

verdiğiniz devrede transistör şarjı kesmek için değil akım sınırlamak içindir. boş bir pilin üzerindeki gerilim, nominal değerinden düşük olduğu için, batarya charger girişine bağlandığında üzerinden max akım geçecektir. bu anda 1ohm luk direnç üzerinde gerilim düşümü oluşturacağından transistörü iletime sokacak ve transistörün adj ucunu gnd potansiyeline sürmesi ile akım sınırlaması yapacaktır.
devre ni-cd piller için uygun görünsede li-ion için pekde sağlıklı olmayacaktır. çünki li+ bataryaların şarjında hem akım hemde gerilim sınırlaması yapılır.
lütfen aşağıdaki linke göz atın!
http://www.maxim-ic.com/appnotes.cfm/an_pk/3501
kolay gelsin.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

z

Devren icin konusmuyorum.

Askeri yada Tibbi sahada kullanilmayacaksa transistoru de duzgun sectiysen kendini rahat hisset.

Illede kendini garantiye alacaksan koruma devreleri yap. Bu devreleri power on asamasinda testten gecirt.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

pcb

*OptimusPrime* link de verdiğiniz entegreye baktım tek pil için, mesela laptoplar da da her pil için birer adet mi bu tür malzemelerden kullanılıyor yoksa 4-5 pil için olanlarıda varmı ? ben bulamadım

pcb

arkadaşlar bu lityum piller gerçekten çok tehlikeli başıma geldiğinden biliyorum, 3310 lityum pili dandik bir şarj kartı yapıp unutursanız patlama sesi ve etrafa saçılan parçaların yangın çıkarabildiğine kendim şahit oldum, koltuğun büyükçe bir sünger kısmı yandı. bu sebepten hafif-güçlü fakat o kadar da tehlikeli olan bu pilleri yapabildiğimce kontrollü şarj etmeye çalışıyorum, yukarıdaki bir başka siteden aldığım şema çok iyi çalışıyor tabi transistörün sayesinde, (BC548 kullanıyorum) bende yedek olsun diye 2 transistör bağladım :)

timpati

konuyu cep telefonu şarjı olarak sınırlandırırsak, patlama, kısadevre, yanma vb. için alınacak önlemleri sıralayabiliriz.

1. aşırı sıcaklık takibi yapın (basit bir ntc ve küçük bir ek devreyle)
2. akım sınırlaması mutlaka olmalı.
3. gerilim takibi yapan "akıllı şarjör" tarzı bir doldurucu devreye geçin.
4. mecbur kalmadıkça orijinal kabı (telefon) dışında bir yerde şarj işlemi yapmayın.
5. ucuz/taklit ürünler kullanmayın (hayatınızdan daha değerli ne var ki?)
why mr. anderson, why ?

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "pcb"arkadaşlar bu lityum piller gerçekten çok tehlikeli başıma geldiğinden biliyorum,

Lityum pillerin şarjı; NiMh ve NiCd pillerin şarjına göre, parametrelerin daha hassas olmasını gerektiriyor.

Bu parametre en başta Pil Şarj Gerilimi,

Li-ion piller nasıl şarj edilir?

ilk once bu konuda bilgi sahibi olmak lazım

Alıntı YapMost cells are charged to 4.20 volts with a tolerance of +/?0.05V/cell. Charging only to 4.10V reduced the capacity by 10% but provides a longer service life. Newer cell are capable of delivering a good cycle count with a charge to 4.20 volts per cell.

Şarj gerilimi: Max +- 50 mV OLMALI

Alıntı YapWhat happens if a battery is inadvertently overcharged? lithium-ion is designed to operate safely within their normal operating voltage but become unstable if charged to higher voltages. When charging above 4.30V, the cell causes plating of metallic lithium on the anode; the cathode material becomes an oxidizing agent, loses stability and releases oxygen. Overcharging causes the cell to heat up. If left unattended, the cell could vent with flame.

Daha fazla şarj edilirse sonucun pil için hiç te iyi olmayacağı yazılmış,

Ayrıntılar için: http://www.batteryuniversity.com/partone-12.htm

Bu konuya vakıf olmadan kafamıza göre yapacağımız Şarj aletlerinin
PİLİ; ISITMA, GAZ ÇIKARTMA ve nihayet PATLAMAYA varıncaya
kadar sürükleyeceği açık.

Yapılacak şey ilk önce:

Pil gerilimi;
3.7V ise 3.70V luk
4.2V ise 4.20V luk bir besleme regulatoru yapıp bu gerilim
kaynağını mesela Wattlı ( 2W gibi ) 10 ohm'luk seri dirençle Pile seri olarak bağlamak.

1. Akım sınırı sağlanmış olacak,
2. Pilin şarj gerilimi aşılmamış olacak.

Kolay gelsin...

OptimusPrime

Alıntı yapılan: "pcb"*OptimusPrime* link de verdiğiniz entegreye baktım tek pil için, mesela laptoplar da da her pil için birer adet mi bu tür malzemelerden kullanılıyor yoksa 4-5 pil için olanlarıda varmı ? ben bulamadım

bu tür konularda, yanlış anlaşılmadan dolayı birilerine zarar verebilirim düşüncesiyle pekde bildiğimi paylaşma taraftarı değilimdir ama li+ bataryayı şemasını verdiğiniz devre ile şarj edip başınıza bir şey gelmesin diye uyarmak istedim.
biliyorsunuz her şarjlı batarya hücrelere (cell) ayrılıyor dolayısı ile laptop bataryalarıda hücrelerden ibaret yani bir kaç adet şarjlı pilin seri bağlantısından öte değil fakat şarj devreleri çok gelişmiştir. mesela şarj devresi laptop bataryasının kaç cell den oluştuğunu bilir ve gerilim sınırlamasını bu değere göre yapar ve bildiğim kadarıyla şarj anında batarya sıcaklığıda kontrol edilir.
li+ bataryaları şarj etmek uzun ömürlü olmalarını sağlamak ni-cd bataryalara göre daha zordur.
bu yüzden can ve mal güvenliğiniz için daha profesyönel charger lar bulmanızı tavsiye ederim.
saygılar.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||