Visual basic ile text dosyası oluşturup içine yazı yazma

Başlatan tekniker_murat, 24 Ekim 2008, 23:52:24

tekniker_murat

Arkadaşlar Selamum aleyküm...Ben bir uygulama yaptım uygulamada seri porttan bir sistemi kontrol ettim
Ama şimdi ise bana çok küçük bir detay daha eklemek kaldı burasını da  ekleyebilirsem çok daha elverişli bir sistem haline gelecek eklemem gereken olay ise şöyle...
Sistem ne zaman çalışmış ne zaman durmuş ve kim tarafından çalıştırılmış gibi bilgileri kaydedecek ama bunu kaydederken bir text dosyası oluşturacak ve bu dosyanın içerisine kullanıcı adı giriş saati ve çıkış saati ve tarihi şeklinde bir yazı ile kaydedecek ama bu saatleri bilgisayarın saatinden okuyacak
Örneğin ben girdim saat 21:38 de ve sistemi çalıştırdım 22:15e kadar sistemi çalıştırmaya devam ettim sonra kapattım benim arkamdan bir başka kullanıcı girdi  22:45 de çalıştırdı 23:30 a kadar çalıştırdı ve gitti bunun ardından bir başkası girdi çeşitli saatler arasında çalıştırdı gitti vs bu tür durumda text dosyasının içerisine şuna benzer bir yazı yazmasını istiyorum...

kullanıcı adı   ----   giriş saati  ----   çıkış saati    ----    tarih

has_artvin_li    ----     21:38      ----      22:15   ----   21/05/2008

xxxxxxxx       ----     xx:xx   ----    xx:xx     ----     xx/xx/xxxx

bu programa bu işlemleri yapmasını sağlayacak ve o gerekli text dosyasını da kendisi istediğimiz bi dizine ekleyecek bu program için gerekli kodlar nedir arkadaşlar bir el atarsanız çok sevinirim kod ve mantığını bilmek çok işime yarayacaktır
[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]

Lütfi AYYILDIZ

Bu konu veri tabanı olayına giriyor. Eğer vb de yeniysen biraz kasar.Access veri tabanını bir incele.Orada veri tabanı yapmayı öğren, kodlarda yardımcı olmaya çalışırım

tekniker_murat

peki bu kayıt işlemini visual basicin içinde olan bi yerlere kayıt yapamazmıyız mesela iki tane optionbuton koysak biri onaylı ise bir textboxu saklasa ve diğerini onayladığımızda görünür yapsa ve program da bu kayıtları bu textboxa yapsa o da mı zor olur
Birde bu bilgisayardaki saati nasıl okutucaz ?

semitesla

database olayına fazla girmedende bu işi yapabilirsin.yani accesse falan bulaşmadan.vb.net kullanıyorsan bilgisayarın saatini falan okuma hazır var.senin yapacağın vb yi kullanarak herhangi bir dizinin altına bir metin belgesi oluşturtmak ve bu bilgileri buraya yazdırmak.hatta metin belgesi çok basit kalırsa direk excel sayfasınada yazdırabilirsin.tabi ciddi bir database gerekiyorsa en azından access kullanmalısın senin anlattıklarına göre metin belgesi yeterli ouyor.Msdn kütüphanesini araştırısan senın için çok yararlı olacaktır.

Lütfi AYYILDIZ

Eğer sürekli olarak kayıt yapılacaksa database e gerek var ama sadece son hamleler kayıt edilecekse ozaman daha basit bir şekilde yapılabilir.Aslında vb.net kullansan database olayı orada çok daha kolay her halini kaydedebilirsin.
Bilgisiayarın saatini text e yazmak için text1.text=now bu tarihli hali
Text1.Text = Format((Now), "hh" & ":" & "mm") bu sadece saat
tarihi ayırmak istersen "dd" "MM" olararak değiştir

INFINITY

Dim Dakika
    Dim DosyaAdi, Zaman, Adet
    Dim Dosya
    Dim Ay As String
    Dim Gun As String
    Dim Yil As String
    Dim urun As String
    Dim olcu As String
    Dosya = Date
    Ay = Month(Dosya)
    Gun = Day(Dosya)
    Yil = Year(Dosya)
    Zaman = Now
    Dakika = Mid$(Zaman, 3, 2)

DosyaAdi = "D:\Uretim\Press6\" + Gun + "-" + Ay + "-" + Yil + ".txt"
        Open DosyaAdi For Append As #1
        Adet = Text1.Text
        urun = urun6.Text
        olcu = olcu6.Text
        Print #1, Zaman, urun, " Cesit kodlu    " + olcu, " boyutunda " + Adet + " uretim yapilmistir"
        Close #1

DosyaAdi = "D:\Uretim\Press7\" + Gun + "-" + Ay + "-" + Yil + ".txt"
        Adet = Text2.Text
        urun = urun7.Text
        olcu = olcu7.Text
        Print #1, Zaman, urun, " Cesit kodlu    " + olcu, " boyutunda " + Adet + " uretim yapilmistir"
        Close #1

DosyaAdi = "D:\Uretim\Press8\" + Gun + "-" + Ay + "-" + Yil + ".txt"
        Adet = Text3.Text
        urun = urun8.Text
        olcu = olcu8.Text
        Close #1

DosyaAdi = "D:\Uretim\Press9\" + Gun + "-" + Ay + "-" + Yil + ".txt"
        Adet = Text4.Text
        urun = urun9.Text
        olcu = olcu9.Text
        Close #1

4 pres icin ayri ayri gunluk uretim hesapladigim ve txt dosyasina kaydettigim kod ornegi... insallh isine yarar
Elektron Hacısı Çekirdek Kabesini Tavafta...  Eğer atomda çekirdek ile elektron arasındaki boşluk yok olursa 1 çay kaşığı toprak 40.000 Ton gelir.

tekniker_murat

Arkadaşlar ilgileriniz için çok teşekkür ederim özellikle saat ve tarihi gösteren komutlar çok güzeldi denedim süper çalışıyor cobra07 arkadaşım çok teşekkürler yalnız bi problem daha var ben öyle bilgisayar programcısı falan değilim asıl mesleğim endüstriyel elektroniktir o yüzden programlarla filan haricen uğraşıyorum öyle çok bi visual basic bilgim ve database bilgim yok işte bu yüzden

Sn ustam INFINITY şu verdiğiniz kodlar...

Dim Dakika
   Dim DosyaAdi, Zaman, Adet
   Dim Dosya
   Dim Ay As String
   Dim Gun As String
   Dim Yil As String
   Dim urun As String
   Dim olcu As String
   Dosya = Date
   Ay = Month(Dosya)
   Gun = Day(Dosya)
   Yil = Year(Dosya)
   Zaman = Now
   Dakika = Mid$(Zaman, 3, 2)

DosyaAdi = "D:\Uretim\Press6\" + Gun + "-" + Ay + "-" + Yil + ".txt"
       Adet = Text1.Text
       urun = urun6.Text
       olcu = olcu6.Text
       Close #1

DosyaAdi = "D:\Uretim\Press7\" + Gun + "-" + Ay + "-" + Yil + ".txt"
       Adet = Text2.Text
       urun = urun7.Text
       olcu = olcu7.Text
       Close #1

DosyaAdi = "D:\Uretim\Press8\" + Gun + "-" + Ay + "-" + Yil + ".txt"
       Adet = Text3.Text
       urun = urun8.Text
       olcu = olcu8.Text
       Close #1

DosyaAdi = "D:\Uretim\Press9\" + Gun + "-" + Ay + "-" + Yil + ".txt"
       Adet = Text4.Text
       urun = urun9.Text
       olcu = olcu9.Text
       Close #1

Bunları kullanabilmem için biraz daha açıklayıcı yazabilirmisiniz neyin ne için yazılmış olduğunu gibi kendi işlemlerimde kullanabilmem için kalıbını bilmem gerekiyor malum  :oops: burada kullanmış olduğunuz komutları biraz açıklayıp kalıp olarak da verebilirseniz çok memnun olurum tekrar ilgi ve alakalarınız için çook teşekkür ediyorum...

halukece

kullaniciAdi = "Test1"
        girisSaati = "10:10:00"
        cikisSaati = "12:00:00"
        tarih = Date
        DosyaAdi = "C:\dosyaAdi.txt"
        Open DosyaAdi For Append As #1  ' Dosyayı yazmak için açar, Yeni kayıtlar bir alt satıra yazılır.
        Print #1, kullaniciAdi, "-----", girisSaati, "-----", cikisSaati, "-----", tarih ' Satıra yazılacak değişkenler.
        Close #1  ' Dosyayı kapat

Kolay gelsin.

tekniker_murat

:oops:  :oops:  Usta bunları formun load kısmına mı yazcaz tam olarak  :oops:  :oops:

halukece

Alıntı yapılan: "tekniker_murat":oops:  :oops:  Usta bunları formun load kısmına mı yazcaz tam olarak  :oops:  :oops:

Formun load kısmında o an ki zamanı girisSaati degiskenine atayabilirsin.

Unload prosedüründe ise çıkış saatini atayabilirsin.

Dosyaya yazma işini de unload da yapabilirsin. Ya da programına koyacağın bir çıkış butonunun click eyleminde de tanımlayabilirsin.