TRİYAKLA KONDANSATÖRÜ ANAHTARLAMAK

Başlatan MICROCEBEL, 25 Ekim 2008, 19:56:51

MICROCEBEL

Arkadaşlar merhaba,

1 fazlı motordaki ilk haraket kondansatörünü zamanlayıcı ve röle ile 0.5 snde devreye sokarak anahtarlama yapıyorduk.Röle kontaklarında ark oluştuğu için kontaklar çabuk bozuluyordu.Sonra triyak ile anahtarlamayı düşündük triyak bazen uzun süreler çalışıyor bazende çok kısa süre sonra bozuluyor.Kondansatör 250V 150uF kutupsuz,triyak bta40.Triyak bozulduğunda ısınma bile olmuyor ama a1 ve a2 arası kısadevre.Benim aklıma gelen kondansatör ilk anda çok yüksek akım çeker bundan dolayımı triyak yanıyo anlamıyorum.Bu yönteme ek olarak ne yapabilirim arkadaşlar ne önerirsiniz?

F.T

seri bir bobin ile akımın ani yükselmesine engel olabilirsin.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

MICROCEBEL

kondansatörün buradaki görevi faz farkı oluşturmak.Bobin bunu yok etmezmi?Bobinin değeri max nekadar olmalı?

ipek

kondansatore düşük omajlı bir ptc' seri olarak denemek lazım
monitörlerde yada CRT tv'lerde tübün magnetik etkisini  düzelmek maksadı ile tübün arka kısmında degasus bobini diye iç drenci çok küçük bir bobin var anlık çalışıyor kondansatörde bobin gibi çalışırmı bilmiyorum

z

L ve C seri baglanfiginda olusan empedans XL ve XC den daha kucuk olur.

L ve C seri baglandiginda VL, VC besleme geriliminden daha buyuk olabilir. Devreyi kestiginde triakin dayanma degerinden daha yuksek gerilimler olusuyordur.

Daha yuksek akim ve gerilimli triac secersen sorunun kalmayacaktir.

Varistorlu korumani yapmissindir umarim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

Biraz uğraştıracak gibi. Akım-gerilim faz farkı triyağın kesime gitmesini zorlaştırır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

elmaalma

Alıntı yapılan: "ferittt"seri bir bobin ile akımın ani yükselmesine engel olabilirsin.
Zaten kondansatör  yardımcı sargıya seri bağlı değil mi?
1-Benzer bir uygulamayı kullanıyorum. Motor yaklaşık 5-10 sn bir devreye girip 1 sn gibi çalışıp duruyor. Çift triyakla (moc3063 ve BTA16-600C) şeklinde ana ve yardımcı sargıyı ayrı ayrı sıfır geçişlerde sürmüştüm. (BTA serisinin snubberless tipini ve 800 Volt olanını kullanacaktım.Temin edemediğim için kullanamadım. Ayrıca snubber devresini pcbye koymadığımdan yok. Yaklaşık 7-8 Aydır bir  sorun yok.) Motor 1,2-1,5 kW gibi bir güçte.

2-Bence sorun yardımcı sargının devrede fazla kalıyor olması.. Yarım saniyeyi nasıl tespit ettiniz. Yukarıda bahsettiğim uygulamamda 50 ms motorun kalkınması için yeterli gelmişti.

MICROCEBEL

50 ms zannedersem az gelebilir.Ben şuanda 500 ms devrede tutuyorum.İnşaatçıların kullandığı yük asansöründe kullanıyorlar bu motoru yük ağır olduğu için ve orta noktaklarda kalmışsa yük 50ms az gelebilir zannedersem ama emin değilim.Tekrar denerim.Ben kondansatörü sıfır geçişte devreye sokuyorum ama anasargıyı kollu anahtarla devreye sokuyorlar o artık hangi noktaya denk gelirse bu problem çıkarırmı acaba?