Sıvı Seviye Otomasyonu Hakkında ?

Başlatan muharrem kurtarıcı, 19 Kasım 2003, 14:39:24

muharrem kurtarıcı

Arkadaşlar okulda aldıgım ( zorunlu) bir projede sıvı seviye kontrolü yapmam gerek.

BUnun için kısa bir araştırma yaptım ve sıvı seviye sensörlerinin 200-300 euro civarında oldugunun farkına vardım buda ögrençi için ne demek bilirsiniz. Ayrıca elektronik valflerde o kadar ucuz

değil. BEnim sizden öğrenmek istedigim bu sensör yerine ne gibi elektronik eleman yada düzenek kullanabilirim. Ayrıca valf yerine su pompası kullansam ve oradaki motoru kontrol etsem olur mu ?

Simdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.
Saygılarımla........

byka

merhaba senin proje için soyle bir sey onerebilirim
tabi burda nekadar derinlik te ki seviye sınırıı olçmek istiyorsun oda

onemli bir faktör olacak
sistemin özü sifonlarda yada su depolarında kullanılan şamandıra teknigi.burada sen sadece şamandırada ki su kaldırma kuvvetini kullanarak sürgülü bir

potansiyometrenin sürgüsünü gezdirmiş olacaksın potun orta ucundan gelen analog seviyeyi ister pic ile istersen digital başka bir entegre ile ADC yontemini kullanarak LCD ya Yada 7 segment

displaylere aktarabilirsin.
pot yerine baska bir seyde yapabilirsin sanırım bu tamamen senin hayal gücüne de baglı diyebiliriz.benim su an ilk aklıma gelen en ucuza mal olacak  bu geldi
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

cozturk

çok hassas ölçmek gerekmiyorsa uzunca bir plastik boru içinde yer alan elektrodlar işini görebilir.  Örn. 10 adet varsa  %10

luk adımlar ile ölçülebilir.

Başka bir yöntem (kesin mikro gerekir) sadece 2 elektrodla sıvının değişen direncini kontrol etmektir. Hatta yağ türü bazı sıvılarda kapasite ölçümüyle de

oluyor.

aster

çamaşır makinelerinde kullanılan su seviye siviçleri vardır
nerden bulurum dersen beyaz eşya yedek parça satan

malzemecilerde bulursun
fiyatı 10 milyon falan
bu alet iki türlü çalışır 1 + basınçla 2 - basınçla (vakum)
içinde bir diyafram vardır
giriş uçları 6mm hortum

başlıklıdır
hortumu pnömatik malzeme satıcılarından alabilirsin
iç çap 6 dış çap 8mm olacak
bu hortumu istediğin uzunlukta kullan
suyun içine daldır su yükseldikçe içindeki

havayı sıkıştıracaktır
sivicin üstünde ayrıca bir ayarıda vardır ve kontak olarak NC NO uçlarıda vardır
bu şekilde istediğin ölçüde su seviyesini on off yapabilirsin
çok ölçü lazım olursa

bir iki adet kullan bu aletin çıkışlarını istediğin gibi mcu ile
denetleyip bir tasarımda yapabilirsin bu senin ufkunla sınırlı olacak
ayrıca sensirin firmasının da böyle bir aleti var ama semple

göndermiyor ayrıca pahalı
bu ucuz ama etkili bir yöntemdir yaptığın projeye renk katabilir
bu yöntemi artezyen kuyularında denemişimdir ve halada çalışırlar
yani uzun mesafeler için

idealdir

serafetin

ultrasonik sıvı seviye konrtolü kullanmak

isersen

http://www.interq.or.jp/japan/se-inoue/e_pic6_6.htm

buraya bir göz at.. bu sitede picsiz çeşidide var.

siteyi hazırlayan kişi mükkemmel açıklama yapmış aynı

şekilde bende projemde kullancağım...
bilgi paylaştıkça büyür.....

muharrem kurtarıcı

Arkadaşlar sıvı seviye şamandrası'nın hakkında biraz teknik bilgi verirmisiniz ayrıca düzenekte nasıl kullanacagım.Birde

boru icindeki elektrotlar demekle ne istediniz bunu nerden bulabilirim ve bu nasıl bir cihaz.  :(  Seviyesini ölcecegim sıvı su ayrıca düzenekte önemli değil yani ister küp olsun ister silindir veya

dikdörgen yeterki seviyeyi ölcsün ve bana bir işleyebilecegim sinyal göndersin ben bu sinyali KOntrol Mantıgına göre ( PI , PID veya P kontrolör mantıgı ) işleyecegim. TAbi işlemek için seviyeyi

yukselmek içinde bir valf yada kücük bir hidraforun kumandası bütün proje bu kadar :!:  :!:  :!: .........

aster

dostum sen flatörün ne olduğunu bilmiyorsun haklı olarak
biz de sana burdan kendi gözümüzle anlattık
ama sende

bunları bilmeden pid yapmak istiyorsun bu iş o kadar tezatki anlatamam
sana biraz görsel kaynak lazım yaptığın işi bilerek yapman senin için çok iyi olur