Plastik kutu içindeki malzemelerin sayımı

Başlatan aycanozcan, 27 Ekim 2008, 14:08:47

aycanozcan

Arkadaşlar merhaba;
Ben aspirin kutusu büyüklüğünde, şeffaf olmayan plastik bir kutunun içinde bulunan malzemeleri saymak istiyorum.

Bunun için alışveriş merkezlerinin girişinde bulunan o çantamızın içini gösteren Xray cihazları benim kutunun içini tam olarak görüntülüyor bu resimi kullanarak sayabilirim. Fakat maliyet yüksek ve sağlık açısından dezavantajları var. Bu projede kullanabileceğim başka bir metot bilen varmı acaba.

Not: Kutu içindeki malzemelerin en küçüğü 2.5mm ve kutuda tek çeşit ürün var. Bir miktar metal alaşım içerdiği için az da olsa manyetik alana etki gösteriyor. Ve iki malzeme arasında 1mm plastik bir bariyer var.

remzi

Ağırlıktan sonuca ulaşman mümkün değilmi?

sebo

çok hassas teraziler var onlardan kullanarak bencede sonuca ulaşabilirsin. fakat ambalaj ağırlığı sabit olmalı yoksa yanılmana sebep olabilir

kripteks

Eet remzi arkadaşımızın söylediği mantıklı... Yanlış bilmiyorsam, bir tane dijital terazi ile (marketlerde kullanılan türden) halledebililirsin. Bahsedeceğim özellik bütün terazilerde varmı bilmiyorum ama çok sene önce kullandığımı söyleyebilirim. (9-10 sene önce)

Agırlığı çok az olan malzemeleri saymamız gerektiğinde, tartıya belli miktar (ör: 10 tane) koyup ağırlığını, teraziye okutuyoduk ve teraziye üzerinde o malzemeden kaç tane olduğunu giriyorduk. İçinde malzemelerin olduğu kap, terazinin üstündeyken, teraziyi sıfırlıyorduk. Kabın içerisinde kaç tane mazleme olduğunu, ağırlığından yola çıkarak, terazi bize söylüyordu. Malzemeler çok hafif olduğundan rakamın kesinliğinden emin olamıyoduk :) 5-10 tanede biz atıyoduk içine...  

Biraz uzun oldu, ama yardımcı olabilmişimdir inşallah... Bu özellik her terazide varmı bilmiyom ama 9-10 sene önce kullandığımı düşünürsek, olması lazım :) Yanlız senin malzemeler biraz düzenli, aralarındaki bariyerler sorun yaratırmı bilemiyorum...

aycanozcan

Arkadaşlar 18400 çeşit ürün var ağırlıkları, boyları ve şekillleri değişik. Büyük bir çoğunluğu 10-5-2 li paketlenmiş. Bir kutuda tek çeşit ürün var. Ağırlıkla halletmek isterdim ama paket şekilleri herzaman aynı olmayabiliyor.