Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

7812 sorunu

Başlatan swat, 27 Ekim 2008, 16:42:54

OG

Bunu imkansız görmene sebeb nedir?

Ayarlı bir power supply yaptığınızı düşünün, 0-30V çıkış alıyorsunuz. Bunun akım çıkış yolunda 30-35V girişe dayanan transistör var, 7812 çıkışında da aynı transistör var. 0-30V devrede oluyor da 7812 de niçin olmasın. Her şey çekilen akım miktarına bağlı. Çünkü bu tip linear regülatörlerde ısınma, giriş-çıkış voltaj farkı ve çekilen akıma bağlıdır.

http://www.fairchildsemi.com/ds/KA%2FKA7812E.pdf

Alıntı yapılan: "ozansevinc"siz hemen hemen çıkışın 3 katı bir voltajdan bahsediyorsunuz.buna herkres güler be.  :lol:
Hayır 7 kat diyoruz. Kendine gülmek sıhhate iyi değildir, dikkat.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

elektronik

@OG hocam arkadaş şaka yapıyor galiba.

ozansevinc

ben kimseye şaka yapmıyorum.dalga da geçmiyorum.ciddiyim.kim yanlış biliyor onu anlamaya çalışıyorum sadece.
bendeki datasheet farklı şey söylüyor.bendeki LM7812'nin datasheetine bakabilirsiniz.
http://rapidshare.com/files/160635846/LM78XX.pdf.html

bendeki datasheet'te giriş Voltajı için 14.5 Volt<VIN<27 Volt diyor. yani giriş (VIN) voltajı 14.5 ile 27 volt arasında olabilir diyor.bilmem anlatabildim mi?ama bence fazla artması iyi değil.entegreye zarar verebilir.tabi az olması da iyi değil.orta karar bir Voltaj, yani 18 Volt civarı uygundur.burada, 27 voltu geçmemesi lazım diyor.  :lol:
datasheet'lerimiz neden farklı ? bunu anlamış değilim.yalnız bendekinde VIN diyor.(INPUT). sizdeki sadece VI demiş.farklı şeylerden bahsediyor olmayalım? ne dersiniz?  :roll:

elektronik

bu datasheet nerden buldunuz bilmiyorum ama ben yıllardır 78 serisini kullanırım 7805 25 v 7812 30 volta yakın çok beslediğim oldu ve cihazlarım hala çalışıyor hiçbir sorun çıkmadı . zaten datashet lerinde giriş voltajları yazıyor deneme yanılma yoluna gitmeye gerek yok ama deneyedebilirsiniz göreceksinizki  hiçbişey olmayacak.

swat

Alıntı yapılan: "ozansevinc"ben kimseye şaka yapmıyorum.dalga da geçmiyorum.ciddiyim.kim yanlış biliyor onu anlamaya çalışıyorum sadece.
bendeki datasheet farklı şey söylüyor.bendeki LM7812'nin datasheetine bakabilirsiniz.
http://rapidshare.com/files/160635846/LM78XX.pdf.html

bendeki datasheet'te giriş Voltajı için 14.5 Volt<VIN<27 Volt diyor. yani giriş (VIN) voltajı 14.5 ile 27 volt arasında olabilir diyor.bilmem anlatabildim mi?ama bence fazla artması iyi değil.entegreye zarar verebilir.tabi az olması da iyi değil.orta karar bir Voltaj, yani 18 Volt civarı uygundur.burada, 27 voltu geçmemesi lazım diyor.  :lol:
datasheet'lerimiz neden farklı ? bunu anlamış değilim.yalnız bendekinde VIN diyor.(INPUT). sizdeki sadece VI demiş.farklı şeylerden bahsediyor olmayalım? ne dersiniz?  :roll:

:D
kardeş, niye bukadar ısrar ediyorsun anlamadım.
1.  senin baktığın datashet LM340 ve LM140 ın.
2.  bizim baktığımız datashetler burada: http://www.datasheetcatalog.com/
3.  senin dediğin Vin tablosunun yanında aynen şöyle bişey yazıyor :
Alıntı YapInput Voltage
Required to
Maintain
Line Regulation
bu türkçeye çevir bakalım ne çıkacak  :)

bymrz

bence de neden ısrar ediyor anlamadım  :D
Ya ben defalarca 24 volt verip 7812 den soğutucusuz 200mA den fazla akım çektim..

Konunun başında da deyinmiştim.. Datasheetleri doğru okumak lazım...

DEĞİL Mİ?

Cetinal

ne 7812 ymiş be :D:D:D

ozansevinc

ben ısrar falan etmiyorum.
birincisi,bendeki datasheet LM serisi regülatörlerin genel datasheet'idir.yani orada LM 7812 de vardır. benim söylediğim LM7812 için giriş voltajının 14.5 Volt olduğunu yazan yer de LM7812'nin kısmıdır. LM 340 değil. o kadar cahil değiliz.
bir ikincisi, o ingilizce "Input Voltage Required to Maintain Line Regulation" diyor. onun tam anlamı nedir? ben de bilmiyorum.ama İnput voltage'in giriş voltajı olduğunu biliyorum. sayın swat açıklarsa memnun kalırım.tam yük regülasyonu falan diyor ama tam bilmiyorum.
ne olursa olsun yine de 7812 için 35 volt giriş değeri bana fazla geliyor. kusura bakmayın.:)
saygılar.

ozansevinc

evet sayın alone_lover doğru söylemişsiniz.datasheet'leri doğru okumak lazım. ben de onu söylüyorum ya.Benim İngilizce bilgim fazla değil.inşallah birileri doğruyu söyler.

OG

Alıntı yapılan: "ozansevinc"ne olursa olsun yine de 7812 için 35 volt giriş değeri bana fazla geliyor. kusura bakmayın.:)
Fazla dert etme, kullanmazsın olur biter.
Alıntı yapılan: "ozansevinc"inşallah birileri doğruyu söyler.
Biz, kullananlar veya kullanmayı düşünenler için, olası şüphelere karşı küçük bir kandırmaca(?) yaptık.

ozansevinc

"Input Voltage Required to Maintain Line Regulation" kelimesinin tam anlamını bilen birisi varsa söyleyebilir mi acaba? merak ediyorum.
giriş voltajı gereklidir yol regülasyonu için falan filan diyor. am abi anlam çıkaramadım.lütfen birisi açıklasın.

OG

Bu elemanda,

Yüke göre regülasyon vardır, yük akımındaki değişimlere göre oluşabilecek voltaj dalgalanmalarını tolere eder. ( Load Regulation )

Giriş gerilimine göre regülasyon vardır, girişindeki voltajındaki değişimleri çıkışa yansıtmamak için uğraşır. ( Line Regulation )

Diyor ki, "girişimdeki gerilim şu voltaj olmalı ki (en az), çıkışımı gerekli voltajda doğru tutabileyim"

ozansevinc

tamam işte.  yük akımındaki değişimlere göre Giriş Voltajı diyor. (Input Voltage Required to Maintain Line Regulation) yani giriş voltajının değerini veriyor. o da 14.5 volt'tur... Ama arkadaşlar, hala 35 Voltta ısrar ediyorsa bilemem.herkes kendi bildiğini okusun o zaman.bu tartışmayı daha fazla uzatmak istemiyorum.herkese iyi günler.saygılar.
Ozan.

OG

Ozan, kimse tartışmıyor zaten. Burada da belirtmiştim.

Fıkra,
Alıntı Yapİki Karadenizli uzakta, kayanın üstünde bir karaltı görmüş. Uzakta, kayalığın ucunda şöyle bir karaltı... Bir tanesi demiş ki:

"--Aaa keçiye bak, kayanın ta ucuna kadar çıkmış?"

Ötekisi demiş:

"--Kardeşim o keçi değil, kartal, büyük bir kuş; sen yanılıyorsun!.."

"--Yok canım, keçi... İşte bak, gözünü iyice dik, dikkatli bir şekilde bak! Bu keçi..."

Ötekisi kartal demiş, bu keçi demiş. Şimdi tabii bu anlaşılmıyor uzaktan. Amma olacak bu ya, kartalmış demek ki; uçmuş, kanatlarını açmış, böyle boşlukta süzülmüş gidiyor. Tamam, belliki keçi değil, keçi uçamaz. Bu sefer kartal diyen demiş ki:

"--Bak gördün mü? İşte kartalmış, kayalıktan uçtu, kartal olduğu belli oldu."

Ötekisi de işi inada bindirdi ya:

"--Uçsa da keçi, uçmasa da keçi!.." demiş.

OptimusPrime

https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||