220V voltajın olup olmadığını nasıl kontrol ederim?

Başlatan enrique_iglesias, 31 Ekim 2008, 22:59:49

enrique_iglesias

ARKADAŞLAR KAFAYI YİYECEĞİM BU OPTOKUPLOR İŞİ SİNİRLERİMİ BOZDU :(

neyse

röle hariç 220V voltajın olup olmadığını nasıl kontrol ederim..yani faz gelince 1 faz yokken 0 almak istiyorum.....220v ac röle hariç.

Erol YILMAZ

220V'u doğrultup ufak bir kapasite bağlarsın,
buradan devreye seri 1Megaohm dirence 5v1 zener takarsın,

220V varsa 5V görürsün yoKsa 0...

ete

Anladığım kadarı ile sıfır geçiş noktası tespiti yapacaksın. Bunu yapmanın yolu şöyle,
220C ac voltajın bir ucunu 10K (1-2watt) dirençten geçir ve bir köprü diyota gir.
Diğer ucuda köprünün diğer AC girişine gir.
Köprünün ( +) çıkışını 1K (1/4 watt) dirençten geçir ve bir optocoupler (4N35) in 1 nolu bacağına gir. Köprünün( -) çıkışını ise 4N35 in 2 nolu bacağına gir.
4N35 in 4 nolu bacağını pic devresinin yada +5V tarafının GND sine bağla. 5 Nolu bacağı 10K ile +5V ta bağla. (5 nolu collector bacağı pullup yapılmış oldu) böylece 5 Nolu bacaktan alacağın uç sana istediğin 1 ve sıfırları verecektir.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

enrique_iglesias

çoook teşekkür ederim her iki bilgide işime yaradı Allah Razı olsun arkadaşlar...

enrique_iglesias

ya şimdi devreyi kurdum ama 10K 1w DİRENÇ KOKUYOR :) çok ısındı değerini mi büyütmek gerek acaba :)

F.T

kokması direncin çok iyi çalıştığını gösteriyor....... :lol:
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

enrique_iglesias

dostum bu konuda ciddimisin? pek anlamam ama hiç bu kadar ısınan bir direnç görmedim....

floresan

kardeş ilk aklıma gelen, 220v kısmına bir dirençle neon lambayı seri bağlamak. kontrol kalemlerinde bulabilirsin bu lamba ve direnci. sonra neon lambayla bir LDR yi siyah bantla sar. böylece 220 v. varken neon yanacak ve ldr iletken olacak. ldr yide nereyi kontrol edeceksen oraya bağla.

2. bir alternatif olarak aşağıdaki devreyi kullanabilirsin:

[/URL][/img]

bu devrede 220 voltu düşürmek için kondansatör kullanılmış böylece isinma önlenmiş.yalnız fazla akım çekemezsin bu devreden.