24v 2000w motor için

Başlatan SERRO EFE, 01 Kasım 2008, 18:16:37

SERRO EFE

İyi çalışmalar.
Elimde 24vdc 2000 w gücünde bir motor var bu motora tek yönde devir ayarı yapmak istiyorum. 10 adet mosfet paralel bağladım gatelerini 2 şerli grup  olarak  sürdüm. Motor kalkarken mosfetler herseferinde patlıyor.Acil çözüm bulmam lazım. Mosfet olarak irfp064n kullandım.
Deneyimi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Erol YILMAZ

Devrenin şemasını görebilirmiyiz ?

SERRO EFE

şema:
http://img204.imageshack.us/my.php?image=dcdrkc9.jpg
kullandığım mosfetler normalde irfp064n
pwm frekansı 3 khz civarı

amuhurcu

... senin motorun bir kere çok küçük bir endüktansı var bütün problem buadan kaynaklanmakta !.....
Çözüm:
1- ya motora düşük güç başlangıç pwm i verirsin (sanırım soft start)
2-veya motora seri bi endüktans bağlayıp başlangıç akımını sınırlamış olursun...
... 2000W/24V=85A fakat motor rotoru dönme esnasında 24 Vtun tamamı senin sargı direncine düşmez yani senin sargı direnci 24/85=0.28ohm değil.... muhtemelen 0.005civarıdır.... bu durumda motor sargıları başlangıçta 24/0.005=4800A çekmeye çalışacaktır... sözün kısası kalkış ananında ters emk yok..... problem buradan kaynaklanıyor.... çözüm yukarıdaki iki madde...

amuhurcu

bu arada motor sisteminin komple zaman sabitesini bilirsen uygulama frekansını optimum seçebilirsin yani min tork kaybı ile...

Erol YILMAZ

Ayrıca başlangıç için 200W lık bir motor ile denesen daha iyi olur.

Hata yaptığın yerleri bularak ilerlersin...

Naim Süleymanoğlu bile yapsa bu devreyi 24v/2KW yı bi kerede çalıştıramaz :D

SERRO EFE

Cevap için teşekkür ederim amuhurcu
2. seçenek zannedersem problem oluşturabilir. 85A taşıyacak bi bobin oluşturmam zor görünüyor.
1. seçeneği biraz açıklayabilirsen memnun olurum.
edit:
Daha önce 150 -200 w motor sürdüm. Bi problemim olmamıştı.

remzi

Aydın hocam zaman sabiti ile pwm frekansının formülü varmıydı?

Yoksa aşağı yukarı sallama bir değermi seçiyoruz?

z

Seksen kusur amperi pwm yoluyla anahtarlayacak devre boyle olmaz.

Gate suruculeriniz mukemmel olmak zorunda. Snubber devreleri kacinilmaz.
Cok dusuk enduktansli bus gerekir. Bus, ESR ve ESL si dusuk kapasitelerle sontlenmeli. Source Sase hatti anormal dusuk enduktansli olmali.

Sizin moslar yuksek akimdan değil, moslarin lineer bolgede fazla uzun sure kalmasindan ve olusan yuksek gerilimden zarar goruyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

amuhurcu

Tpwm için, motorun zaman sabitesinin yakalşik 1/10 alınırsa iyi bi sonuç elde edilir..
... motora uygulanacak pwm duty değeri ortalama gerilim yaklaşık 0V dan max volt yapacak şekilde belli bi hız ile verilmeli. fakat Vmin den Vmax  gidiş hızı ne olur derseniz motor sisteminin zaman sabitesi ile orantili bi rampa yaparsanız mükemmel olur derim :)

teknikelektronikci

hocam igbt kulansaniz olmazmi?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

amuhurcu

problem igbt problemi değil ... problem motorun geçici rejimdeki davranışları....

xenix

Alıntı yapılan: "z"Seksen kusur amperi pwm yoluyla anahtarlayacak devre boyle olmaz.

Gate suruculeriniz mukemmel olmak zorunda. Snubber devreleri kacinilmaz.
Cok dusuk enduktansli bus gerekir. Bus, ESR ve ESL si dusuk kapasitelerle sontlenmeli. Source Sase hatti anormal dusuk enduktansli olmali.

Sizin moslar yuksek akimdan değil, moslarin lineer bolgede fazla uzun sure kalmasindan ve olusan yuksek gerilimden zarar goruyor.

Kesinlikle, bu devrenin çok iyi bus barı olmalı, düşük indüktanslı olmalı, kalın bakır baralar kullanılarak yapılabilir, yada çok kalın hatları olan baskı devrelerle. Kondansatörleri  de unutmamalı. Mosfetlerinizin yüksek gerilimden bozulduğundan emin olabilirsiniz. Bu konu hakkında çok yazdım forumda onları bir karıştırın derim.

https://www.picproje.org/index.php/topic,21772&highlight=

https://www.picproje.org/index.php/topic,19257&highlight=