tasarruflu ampul

Başlatan floresan, 03 Kasım 2008, 22:06:37

floresan

Arkadaşlar birkaç tane tasarruflu floresan ampul üzerinde yaptığım çalışmalara göre, ampullerin bozulması tüpten kaynaklanıyor. beyaz tüpün içerisindeki gaz zamanla özelliğini kaybediyor veya flamanlar kopuyor yada oksitlenerek akım geçmez hale geliyor. ama içindeki devre sağlam oluyor.

yani ampulün tüpünü değiştirirsek kullanmaya devam edebiliriz. ama piyasada tasarruflu ampul tüpü satılmıyor yada ben  görmedim.

sizin bildiğiniz yada uygun fiyata getirtebileceğimiz bir yer varmı?

gerçi komple ampun fiyatıda pahalı değil. 2.5 - 5 tl arası. ama ben yinede içindeki sağlam devreyi atmaya kıyamıyorum. yazık oluyor.

murbay

tasarruf ampulleri hiç sökmeye çalıştınız mı bilmiyorum. Ama ben söktüm. Özellikle philips markaları sağlam olarak sökmek çok zor. Diyelim ki sağlam olarak söktünüz, fluoresant kısım özel bir madde ile yapıştırılmış. Sökerken kırılıyor.
Tasarruf ampulün fluoresant kısmı satılmıyor. Satılsa dahi yeni almak kadar pahalı olur.
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

floresan

evet bende her bozulan ampulü sökerim. sökmek çok kolay aslında. üst kısmıyla alt tüp kısmı ayrı ayrı monte edilmiş. tırnakları var. biraz zorlayınca açılıyor. philipsler dediğin gibi biraz zor açılıyor.

timpati

e o zaman başka türlü değerlendirsenize. azıcık yaratılılığınızı kullanın veya hazır örnekleri inceleyin. elinizde hazır bir duy ve devre var, bununla yapılacak başka türlü aydınlatma gereçleri veya başka devreler yapabilirsiniz.
why mr. anderson, why ?

hatmeto

devreye 20W fluresant ampül bağlanırsa çalısıyor. Simit flüoresantta aynı şekilde. Arızalanan tasarruf ampül devresi sökülerek simit flüoresant ampüle monte edildi. Devre yaklaşık 3 yıl çalıştı. Daha sonra simit arızalandı ve fleman uçları kısa devre olmuş devre yandı. Yapılacak bir şey yoktu.
Bir admin ataasözü derki: "biliyorsan paylaş mod yapsınlar. bilmiyorsan sus banlamasınlar"

kemalguler

20wlık ve 40wlık fluoresant lambaların flemanları koptıgunda karşılıklı 1er flemanını kullanarak lambanın çalışmasını sağlayan köprü diyot ve diyotlara bağlı kapasitörlü devreler vardı.
 Ancak orijinalinde olduğu gibi balastlarını da kullanmak gerekiyor.Aynı işlemi tasarruf lambalar içinde yapmak mümkündür diye düşünüyorum.
 Tek sorun 12w,8w vb gibi düşük balast temin etmek.Balast yerine alternatif ne kullanılabilir.Bu çözülürse bozuk (tüp kısmı kırılmamış,elektronik balast kısmı arızalıveya flemanlarından biri kopuk) tasarruf ampuller bir müddet daha işimize yarar diye düşünüyorum.