display sürücü

Başlatan MURSEL, 04 Kasım 2008, 11:59:41

MURSEL

merhaba arkaşlar yaklaşık 40'a yakın displayi sürmek istiyorum  bunu uygun sürücü araştırma içersindeyim mesala spı gibi girişi olucak micro işlemciden her yeni degişiklik oldugunda  bu sürücüye veri aktarılcak   sürücüde kendi içinde hem tarmayı hemde degeri dispalyde gösterecek microişlemciyi sürekli tarattırma deger gönderme gibi şeyelerle meşgul olamsını istemiyorum oldukca işi başından aşkın zaten :)   40 tanesinide sürebilcegim bi malzeme düşünmüyorum zaten :)  4'erli 8'erli gibi mesala maxim ürünlerinde sanki var gibi ama , bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim ....    a.e.o

krian

istediğin  seri giriş paralel çıkış shift registerla yapılır.2 pinle 40 displayi cascad bağlayarak sürebilirsin.fakat bi problem var her display için 40 tane 74hc164 aynı kartta nasıl olur merak ediyorum. artı tanesi 40 kuruştan 16 ytl ekstra masraf.

MURSEL

registerları düşündüm bu arada tanesi 20 kurus smd olarak fakat 40 tane her bir displaye takmak pcb ve maliyetde uygun olmuyacagını düşünüyorum

MICROCEBEL

Bence sırf bu iş için basit bir mcu kullanabilirsin?Seri haberleşme mantığı ile ana mcu ile haberleşirsin ve displaylerde göstermen gereken bilgiyi alırsın.40 tane display demişsin 7 tanede 74hc4094 yada 74hc595 gibi shift reg kullanabilirsin ortak uçları sürmek için diğer arkadaşların önerdikleri gibi.Diğer a,b,c,d,e,f,g,h içinde ister gene shift reg istersende yardımcı mcu nun portlarındanda sürebilirsin.Bu sadece bi öneri.Çalışmalarında başarılar...

Logan

40 adet displayi tarama yapmadan sürmek istiyorsan MAX7219 veya MAX7221 entegrelerini kullanmalısın. Bahsettiğin bütün özellikler içerisinde mevcut. Ya da başka bir program yazarak 16f628 ile de yapılabilir..
İmza.