ev yapımı akıllı kart için bağlantı soketi tavsiyesi.

Başlatan mustafa_cmbz, 04 Kasım 2008, 22:29:12

mustafa_cmbz

arkadaşlar okul için bir proje tasarlamayı düşünüyorum.bu projede smart kart kullanmak mantıklı gibi duruyordu fakat şuan kartların  ve programlama cihazının temini konusunda sıkıntı yaşıyorum...kısıtlı imkanlar ile bu tür bir proje'yi yürütmek çok zor kendim programlayıcı yaparak bu kısıtlı imkanları da kullanmak istemiyorum...bunun yerine üzerinde 1 adet smd 12f675 pic ve gerekli diğer donanımları barındıran kart tasarlamayı düşünüyorum....buraya kadar herşey tamam tek sorun kart ile kapıdaki okuyucular arasında bağlantı kuracak kullanışlı bir soket bulmak ve kullanmak...

sizlerden isteğim kartlarda kullanmak üzere kolay tak çıkar yapabileceğimiz  pratik bir yöntem tavsiye etmeniz....

hatmeto

rj-45 soket olr mu? (diğer diğile ethernet kablo soketi)
Bir admin ataasözü derki: "biliyorsan paylaş mod yapsınlar. bilmiyorsan sus banlamasınlar"

ErsinErce

Piyasada bu yapıda kartlar var diye biliyorum kanalların şifrelerini kullanmak için kullanılan Pic16f877+24c16 birleşik olan ismini hatırlayamadığım kartlar vardı, hatta bunula ilgili bir örnek olarak aşağıdaki dosyayı incelerseniz programlayıcı ihtiyacı olmadan bir kart soketiyle programlamanızıda kendi programlıyıcınız sayesinde yapabilirsiniz

http://rapidshare.com/files/160726847/Smartcard.rar

mustafa_cmbz

verdiğiniz dosyayı indirdim fakat işyeirnde isis yüklü olmadığı için inceleme şansım olmadı....ama anladığım kadarı ile siz plaket üzerine çizilmiş smart kart örneği verdiniz....

aslında bu tarz  bişey olabilir ama aşınma payı ve boyutları da benim için çok önemli...bunun yanında bu kartlardan yaklaşık 100-150 tane yapacağım ve bu kartları okuldaki her öğretmene göre programlayacağım.yani kullanacağım soketlerden piyasada bolca olması gerek.....bu kartların yapacağı işlemde okulun belli yerlerinde bulunan panolara hocaların hangi sınıfta hangi hangi derste olduklarını kapılarda bulunan kart okuyuculardan alınana bilgiler doğrultusunda ekrana yazmak...

bunların yanında tasarlanacak kartın ve kullanılacak soket'in de aşınmaya dayanıklı olması da şart çünki bir hocanın günde 10-12 saat dersi olduğunu düşünürsek ve bunu seneye vuracak olursak ve bu kartın giriş çıkış yapıldığını algılatmak için her defasında akuyuculara bağlanması gerektiğinden dolayı pratik ve dayanıklı bir yöntem arıyorum...

son olarak ta sitede biraz araştırma yaptım smart picli smart kart kullanan arakdaşların çoğu programlama esnasında sorunlar yaşamışlar...bunun için kendi kartımı tasarlamayı düşünüyorum...kolay gelsin...

ErsinErce

Sizin durumunuzda RFID ile yapmanız daha kolay olacaktır çünkü hiçbir soket o duruma dayanamaz, RFID cardları incelerseniz sizin için daha yararlı olur