Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

LCD PARAZİT

Başlatan krian, 05 Kasım 2008, 20:24:24

krian

merhaba
tasarladığım cihaz 4 kontaktörü kotrol ediyor. kontaktörler yükteyken çektiğinde bir problem yok ama bırakırken lcd ekranda tuhaf karakterle çıkıp tekrar düzeliyor.bazende komple ekran gidiyor tuhaf karakterle cıkıyor.işin tuhaf tarafı ekranda görüntü sapıtırken cihaz düzgün çalışmaya devam ediyor.sanki besleme ile ilgili bir problem değil.siz ce problem nedir. Bu arada lcd kablosu 15-20cm uzunlugunda yassı kablo.

mech

Kontaktörlerle 220 v kontrol ediyorsanız kontaktör uçlarına 100n 400V'luk kondansatör bağladınız mı?(Roledeki ters diyot zaten kaçınılmaz)Aynı problem bende de çıkıyor. Beslemede 2 adet trafo kullanıyorsanız trafo şaselerini en kısa yerden birleştirin(ben bu şekilde çözdüm). Beslemenize(5V için) 1000uF atın. Ekranın tamamen kaybolmasına eminim engel olacaktır. Acayip karakterler devam ederse aradabir refreh yaptıran bir yazılım yazmanızı öneririm.
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Şarttır

mucit07

direnc ve kondan. seri  baglayın

krian

benim kafama takılan kontaktörler çekerken problem yok.bırakırken problem var.devre beslemesi 24 v switchmode 2576-5v regülatör. çıkışlar opto ile yalıtılmış.diyotlar var pcb beslemeler kalın ve en kısa yolla hazırlanmış.besleme dibinde 100n var.boşta kalan yerler gnd ile doldurulumuş.benim şüphelendiğim lcd kablosu 15-20 cm uzunlugunda ve direk bağlı.kart cıkısında 100n kondansatör var lcd beslemesinin.data ve diger ucları direk baglı pice.ekstra direc yada kondansatöre gerek varmı? formda bazı arkadaslar d1-d4 ü bosta bırakma şase yap demiş etkili olurmu bunu deneyen varmı?

OptimusPrime

devre şeması verebilir misin bilmemiyorum ama lcd nin boş kalan data bitlerinin şaselenmesi ile ilgili bir hata olduğun sanmıyorum. zaten 4 bit haberleşemede lcd bu pinlerin ne olduğuna bile bakmıyor.
ben lcd data kablosunun uzunluğundan şüphe ediyorum. tabi sen arada direnç yok diyorsun ama belkide lcd data kablosu bu iletişim hızında belkide direnç gösteriyordur. burası ayrı bir konu fakat yerinde olsam data kablosunun üzerine alu veya bakır bir folyo kaplamayı ve onuda şase yapmayı denerdim. elinde kablolar için kullanılan ferritlerden varsa bunlarında işe yarayacağını düşünüyorum.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

kemalguler

100nF/400VAC kond. ile 220R 1W direnci seri bağlayıp kontaktör böbin uçlarına paralel bağlayın.Sorun çözülecektir.

ugurtarlaci

@ Krian

Dostum zaten bu tür magnetik yükler enerjilendiğinde değil, enejisi kesildiğinde hatta enerji yüklerler. Enerjilenirken gürültü yayması zaten düşünülemez. Ters endükleme yani.

*Kontaktör beslemesi AC ise 220R/1W ve 100n/400V gibi bir RC filtreyi arkadaşların söylediği gibi seri bağlayarak bobin uçlarına paralel bağlayabilirsin. Yok DC diyorsan ters yönlü diyot işini görecektir. AC de tek başına 100n olmaz, söndürmeyi gerçekleştiremezsin.

* LCD flat kablon bence uzun. Bu tür sorunlara karşı FLAT kablo yerine Pinheader ile birleştirme yapmalısın. LCD uzak diyorsan iletişim tekniğini değiştirim paralell data taşımaktan vazgemelisin.

*LCD power pinleri arasına 2.2uF,100 n ve 47p yu paralel bağlayarak kısmi filreleme yapabilirsin.  Sorunun besleme gibi geliyor bana.

* Ana kartın ana besleme girişine  10-12 mH lik bir hat bobini atarsan iyi olur.

* Ana Besleme girişinde seri olarak bir şok bobini kullanabilirsin.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

seyyah

lcd data pinlerine pull-down direnç bağlamayı dene bir de arkadaşların dediği gibi kontaktörlere snubber bağla

gevv

büyük ihtimal gürültü şaseden geliyor giriş filtresi kullanmalısınız pcb çizimleride sorunlu olabilir yalnış çizimler gürültüyü arttırabilir

oooben

glcd touchscreen projem vardı tam 4 gündür çözememiştim neler denemedim ki :) gevv daldım mı ne süper hatırlattın ya teşekkür ederim
oooben

vedo35

LCD kablosunun iki tarafinada komur halka takip denermisiniz. Yani kablo komur halkanin icinden gececek, yada kontaktor kismindakine en az bir tur attirdiktan sonra baglayin. ;)
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

oooben

selulozık tınerle fırçayla silin sonra güç kaynağınız güzel osun ve 2200uf 16 volt kondansatorun ayaklarını + ve - ye bağlayın geçmiş olsun
herkese iyi günler

vedo35

Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

esensoy

Bu problemin aynısı benim de başıma gelmişti, çözemeden proje rafa kalktı, ama en son geldiğim noktada;
işlemci olarak önce pic18f452 ile başlamıştım,
sonra işlemciyi renesas m16c ye çevirdim,
izole dc dc converter kullandım, 100nF lar, ilgili kondansatörler, kontaktörlerin ayaklarına rc ler herşey vardı,
Pic varken işlemci de reset alıyordu, renesasta işlemci resetlenmiyordu fakat lcd de arkadaşın bahsettiği gibi değişmeler oluyordu,

O durumda araya bir şeyler girdi, proje rafa kaldırıldı,
Kanımca atılması gereken bir sonra ki adım yukarıda da bahsedildiği gibi lcd vcc-vss arasına 2200uF 16V veya 4700uF 16 ve 100nF eklemek,
Buna rağmen olmadı ise ben olsam giden gelen verileri am26ls31 - am26ls32 differential driver-receiver ile almak ve sürmek olacaktı, büyük ihtimalle de çözülecekti,

gelişmeleri ilgiyle takip ediyorum, sonuçları yazarsanız sevinirim,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

F.T

tabi denenlerin hepsi iyi tedbirler.ama bendede 100 amperlik akü şarj sisteminde ana girişte 3 faz kontaktör devreden çıkarken lcd ekranında

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

oluyordu.denen tedbirlerle çözemedim ama kontaktörün normalde açık kontaklarına 100nF/400VAC kond. ile 220R 1W direnci seri bağladım ayrıca kart trafo girişinede aynen 100nF/400VAC kond. ile 220R 1W direnci seri bağlayıp  takınca olay bitti.istediğin kadar devreye al çıkar sorun yok.tekrar bu filtreleri söküp denedim sonuç yine bozulma.benim sorunum bu şekil çözüldü.tabi herkesin sorunu farklı olabilir ama bunlarda bu tip devrelerde faydalı.

Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.