H Bridge IR2110

Başlatan karacammm, 10 Kasım 2008, 11:10:05

karacammm

Arkadaşlar Power Mosfetler ile bir H köprüsü kurmaya çalışıyorum. Köprünün High side ve Low side için IR2110 gate driver kullandım fakat mosfetlerde tık yok. Bir türlü çalıştıramadım. Bu konuda tafsiye verecek birilerini arıyorum?

tyildizak

ir 2110'ların da bulunduğu şemanı yüklersen hatayı bulabiliriz sanırım.

swat

kardeş, bence IR2111 kullan. H köprüsü sürmeye daha iyi bu.

sezgin05

Aşağıdaki linkte aradığını bulabilirsin:
http://picproje.org/index.php/topic,22416

karacammm

[/URL][/img]
Arkadaşlar verdiğiniz linkleri inceledim anladığım şudur low side mosfet iletime geçiyor ve bootstrap capasitörü diyot üzerinden şarj oluyor high side mosfetin vgs gerilimini sağlıyor. Hide side mosfet iletime geçiyor. Bootstrap capasitörü deşarj olunca tekrar Hide side mosfet kesime gidiyor. iletime tekrar geçirilebilmesi içinse tekrar low side iletime sokulup bootstrap capasitörü şarj edilmeli. Basitce tek atımlık silah şarjörü gibi her seferinde tekrar doldurulmalı.

Sonuç olarak bir çalışma frekansı belirliyeceğiz. Bu frekansın periyot sürelerine göre kare dalga uygulayıp hide side mosfeti iletimde tutucaz.

Peki bu işlemi otomatik yapan bir gate driver yokmu ?
1 yapınca (istediğim süre boyunca) hide side iletimde low side kesimde
0 yapınca hide side kesimde low side iletimde bu kadar sade bu kadar basit bir şekilde çalışacak.

karacammm

Şarj deşarj işlemini otomatik yapan bir devre olmalı!

[/URL][/img]

Örneğin L6203 Full Bridge çipinde charge pump diye blok bir devre gösterilmiş. Yanlış yorumlamıyorsam bu devre bu işi yapıyor. Sürekli Kondansatörü şarjlı tutuyor.Gerilim pompalıyor.

İşte arkadaşlar benim ihtiyacım olan devre de tam olarak bu zannediyorsam.

z

VB-VS uclarini saseden izole bir guc kaynagi ile ayrica beslersen olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sezgin05

Hocam sizin söylediklerinizden anladığım kadarıyla bu sürücüyü sürekli High Side veya Low side lolarak çalıştırabilirmiyim diyorsunuz. IR2104 de bu işlem oluyor.Muhtemelen 2110 dada olur.Yani mutlaka sinyal olmasına gerek yok.Hangi girişi kullanırsanız o kısım sürekli aktif kalabiliyor.

z

L tarafini surekli iletimde tutabilirsiniz ancak H  tarafi surekli iletimde tutulamaz. Tutmak istiyorsaniz illaki refresh etmeniz lazim.

H side da surekli iletimde tutulacaksa dedigim gibi H tarafin floating bir kaynakla beslenmesi lazim.

karacammm

Dediğiniz doğru sürekli refresh yapmak gerekir. Zaten Driverların hepsi bu mantıkla çalışıyor. Benim zaten söylediğim başka refresh olayını otomatik yapan L6203 deki charge pump denen devrenin nasıl bişey olduğu ile ilgileniyorum.
Bu chipte herhangi bir PWM ve karedalga uygulamadan IN1 IN2 girişlerine
+5V , 0V veya 0V , +5V uygulayarak köprüyü kontrol edebiliyoruz. Entegrenin içeriğine bakarsak 4 Adet N Mosfet ile yapılmış bir köprü devresi görüyoruz. Köprünün High side mosfetlerinin sürücüleri charge pump denen bir devreden besleniyorlar.

Bu devre nasıl bir devre bu devreyi IR2110 High side bölümüne uygulayabilirmiyiz?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Erol YILMAZ

Basit sürücüler, Charge Pump için gerekli olan sinyali, PWM sinyallerinden sağlıyor.

Daha komplike olanlar ise ( Sürücü + MOS ) Charge Pump için gerekli sinyali kendi içinde üretip kullanıyor.

Nihayetinde yapmanız gereken;
Olması gereken [ Source gerilimi+12V ] gerilimi oluşturmak,

*Gerilim katlama yöntemi bunlardan birisi.

z

Charge pump devrelerinin genellikle kendi oscleri olur.
Nette 555 charge pump diye aramayi dene.

karacammm

Arkadaşlar charge pump diye araştırma yaptım çeşit çeşit gerilim katlayıcı devreler geldi karşıma.
     Bunun dışında 1:1 oranlı trafo hide side sürücüler ve benzerlerini gördüm peki aklıma bir soru takıldı?

Ben şimdi iki adet H köprü kurmak istiyorum. Diyelimki köprüleri uniform Mosfetler ile kurup sürücülerinide tasarladım. Bu H köprülerin hide side tarafında P tip Mosfet kullanılan köprülerden ne avantajı olacak. Neden bu kadar zahmetli gate driver devrelerine katlanılıyor. Yanlış anlaşılmasın bilmediğimden soruyorum.
     Yapmam gereken üç adet bipolar stepper motor driver var zamanım gitgide daralıyor. Yaptığım CNC makinede kullanıcam aynı zamanda hoca benden rezonans deneyleri için tarih bekliyor.
      Yardımlarınızzı bekliyorum.

Erol YILMAZ

High Side için P kanal da kullanabilirsin,
P kanal mosların iç dirençleri yüksek old. için ( genelde )
ve piyasada rahat bulunamadığından, hepsinin N kanal olarak
kullanımı yaygın.

Bunların hepsinin tek paket old. LMD18200 veya LMD18245 öneririm.

karacammm

Stepper motorlarım 1.8V 4.6 A akım yüksek gerilim düşük daha iyi performans verir diye böyle seçtim fakat şimdi sürücü tasarımında problem yaşıyorum. Hazır H bridge chipler 3A Sınırında kalıyor ve pahalı.
Bir L6203 var onun da gerilimi sorun oluyor. 42V yüksek hızlarda yeterli değil.
    iki HIP4080 iş görürmü yüksek hızlarda daha önce deneyen oldumu?
hangi mosfetle daha iyi performans verir acaba?